Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар №
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1А Жазықтықтағы векторлар | Мектеп: | |||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Кесіндіні берілген қатынаста бөлу | |||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.3.3.14 кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын анықтайды; | |||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушыларда кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын таба білу дағдыларын қалыптастыру. | |||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
А нүктесінен берілген векторға тең болатын вектор саламыз. | |||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Өмір бойы оқу: оқуға деген сүйіспеншілікті қызығушылықпен, шығармашылықпен және зерттелген материалға сыни тұрғыда, ақылдың, дененің, қарым – қатынастың және сипаттың тұрақты дамуы арқылы арттыру. Оқушылардың өз беттерінше үйренуге көмектесетін осындай дағдыларды дамытуды қамтиды. - Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын; - Өзгенің пікірін құрметтеу; - Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту; | |||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика – физика механикалық және оптикалық физикада қолданылады. | |||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация бойынша тақырып, жаңа сабақтың қысқаша түсіндірмесі, тапсырмаларды тексеруге қолданылады | |||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Векторлардың скаляр көбейтіндісі | |||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
2 минут | Сабақ басында: - Ұйымдастыру. - Оқушылармен амандасу Оқушылардың оқу құралдарын түгендеп, сабаққа дайындықтарын қадағалау және сыныпта коллабаративті орта қалыптастыру Оқушылардың қолдарына суретімен бетше және тізбектелген сөздер таратылады Сурет бетшелерде кесіндіні қақ бөлу формуласын шығару жазылған және кесіндіні берілген қатынаста бөлуге тапсырмалар.
| |||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 3 минут 4 минут | Ой қозғау (Алдынғы мақсатты қайталау 9.3.4.13 векторлар арасындағы бұрышты есептей алады; 9.3.4.14 векторларды есептер шығаруда қолданады;) Тапсырма: Үш нүкте берілген: А(-2; 0), В(-1; 3) және С(4; -2). векторларының қалай орналасқанын анықтаңыз. Оқушылар орындарынан шығарады. Қорытынды жасайды. Мұғалім: Енді суретпен берілген бетшелер бойынша не айтуға болады Тізбектелген сөздерде оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын орысша және ағылшынша табу керек. Оқушылар: а векторын в векторы бойынша жазғанда кесіндіні қақ бөлу формуласы қолданылады, ал келесісінде біз білмейтін қатынас шығып тұр. Мұғалім: Олай болса біздің алдымызда векторды берілген қатынаста қалай бөлуге болады деген проблема тұр. Сондықтан осы проблеманы ашу үшін бетшелер бойынша топқа бөлінеміз. Топқа бөлініп болған соң алдарыңыздағы тізбетелген әріптерден бүгінгі сабақтың тақырыбын 1 – топ орысша, 2 – топ ағылшынша табады. Берілетін тапсырма: арпрпрпопоДелениеапвппростоуцффуфуотрезкаапввпыввызаданном отношениыгеомиывтрия. Деление отрезка в заданном отношении. Division of a segment in a given relation. errgthtdivisionkldfdoftyadfxcsegmenttbnminfgsgadrgivendfdjuorelationzsabh. Кесіндіні берілген қатынаста қатынаста бөлу. Іңғғкекпкесіндініщзлберілгенұқөғқатынастасмарқатынастаывәіңғпбөлуапрол. Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Кесіндіні берілген қатынаста бөлу Оқыту мақсаты: 9.3.3.14 кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын анықтайды; Жаңа тақырыпты ашу: Жаңа тақырыпты ашу мақсатында мұғалім топтарға оқушыларға теория мен бір есептен береді. Теорияны меңгеру – 10 минут 1 – топ түсіндірмені флипчартқа орындайды 2 – топ дәптерлеріне жазады Есептерін шығару – 6 минут 1 – топ есепті дәптерлеріне орындайды 2 – топ флипчартқа орындайды № 1 Векторының басы координатасымен, ортасы координатасымен берілген. Осы вектордың B ұшының координатасын есептеңіздер Шешуі. есептің шарты бойынша берілген. Берілгендерді формулаға қойсақ онда Жауабы:
№2 A(2;3) және B(10;11) нүктелері координаталарымен берілген AB кесіндісі C нүктесімен 3 : 5 қатынасында бөлінген C нүктесінің координатасын табыңыздар. Шешуі: Т/к: ; формуласы бойынша: олай болса С(5; 6). Болады
Әрбір топқа өз тапсырмаларын қорғауға 4 минуттан уақыт беріледі Бағалау: Әр топ бірін – бірі бағалайды. Екі жұлдыз, бір тілек Кесіндіні берілген қатынаста бөлу Координаталық жазықтықта түсіндірмесі: Мұғалім жаңа тақырыпты оқушылармен бірлесе отыра бекітеді. |
Оқушылар өз ойлрын айтады Оқушылар тақырыпты табады Тақтада қазақша сабақ тақырыбы Топтар тапсырмаларын қорғаған кезде келесі топтың сұрағы болса, онда сұрақ дайындап отырады Оқушылар тапсырманы жеке орындайды және дескрептор бойынша өздерін – өздері бағалайды. Оқушылардың 2-3 ойларын айтады. ал қалғандары дәптерлеріне жазады. | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Үйге тапсырма: Рефлексия:
| |||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру