Дискретті және интервалдық вариациялық қатарлар. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: НЗМ ФМБ Семей

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Дискретті және интервалдық вариациялық қатарлар

Сабақ түрі

Жаңа тақырыпты игеру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.3.2 – мәліметтерді дискреттік және интервалдық вариациялық қатарлар үшін өңдеу;

 Сабақ мақсаты

Оқушы статистикалық мәліметтерді әртүрлі формада көрсетеді, дискретті және интервалдық вариациялық қатар құрады.

 Бағалау критерилері

Оқушы:

- мәліметтерді кесте, гистограмма, «Сабақ және жапырақ», «мұртты жәшік» диаграммалары арқылы көрсетеді;

- дискретті және үзіліссіз қатарды ажыратады;

- дискретті және инетвалдық қатарлар құрады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар пәндік лексиканы және бөлім бойынша терминологияны вариациялық қатарға анализ жасауда қолданады.

Сабақтағы терминология: дискретті және интервалдық вариациялық қатарлар.

 Құндылықтарды

  дарыту

Өзара және өзіндік оқу арқылы жауапкершілікті арттыру.

Пәнаралық байланыстар

АКТ қолдану дағдылары

 Бастапқы білім

Вариациялық қатар үшін салыстырмалы жиілік, арифметикалық орта, мода, медиана, дисперсия және стандартты ауытқу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут

Оқушылармен сәлемдесу.

Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру.

Презентация Power Pont, 1- слайд

Сабақтың ортасы

  • минут
  • Тақырыпқа бағыттау «Миға шабуыл»

тәсілі арқылы ұйымдастырылады. 2 мин.

Ол үшін тақтағы №1тапсырма көрсетіліп (оқушыларға қағазға басылған нұсқасы беріледі), оның сұрақтары таныстырылады.

Мұғалім флипчарт немесе тақтаға жауаптарды белгілейді.

Күтілетін жауаптар:

- Дискретті, сандық (алғашқы күйде).

-Қолайлылығы: ақпарат санды түрде берілген, өлшенетін шамалар.

Қолайсыздығы: жазу үшін көп уақыт алады, ығңайсыз, жапырақтар ұзындығы бүтін санмен ғана емес, жуықталған болуы да мүмкін.

- Баған диаграммалар, кестелер, график немесе гистограмма және т.б. (қз ұсыныстары болуы мүмкін).

2. Мұғалім оқушылармен бірге сабақты бағалау критерилерін құрастырады. Ол үшін оқу мақсаты мен алдыңғы жаттығуды орындауда пайда болған мәселелерді қарастырады. 1 мин.

Күтілетін жауап:

- ақпаратты көрсету әдістері;

- оларды алғашқы өңдеуден өткізу.

3. Мұғалім №2 тапсрыманы орындауды ұсынады.

Оқшылар жеке жұмыс жасайды, нәтижесін жұптарда талқылайды. 5 мин.

4. Мұғалім №3 тапсырманы орындауды ұсынады. Оқушылар жеке жұмыс жасайды. 2 мин.

5. Мұғалім келесі жаттығуды жұпта орындауды ұсынады. Ол үшін «Сабақ және жапырақ», «Мұртты жәшік» деп аталатын оқу материалын ұсынады, оқушылар жұптарда онымен оқып-танысады. 5 мин.

6. Оқушылар ауыспалы жұптарда оқып-танысқанымен бөлісіп, оны түсіндіреді және мәтін соңындағы сұрақтарға жауап береді. «Джигсо» тәсілін қолдану ыңғайлы болады. 2 мин.

6. Мұғалім оқушыларға әр жұптағы оқушының жұмысын бағалауды бағалау парағы арқылы жасауды тапсырады. 1 мин.

7. Оқушылар жеке №4, 5 тапсырмаларды орындайды және боған соң дұрыс жауаптармен салыстырады, ол жауаптар тақтада көрсетіледі, кейін бағалау парағын толтырады. 10 мин.

8. Мұғалім оқушыларды интервалдық вариациялық қатар құру тәсілімен таныстырады. Оқушылар сұрақтар қою арқылы оны жете түсінеді. 5 мин.

9. Оқушылар №6 тапсырманы жеке орындайды. 5 мин.

Мұғалім бақылау жасайды, көмек көрсетеді, оқушылардың жетістігі туралы жазбалар жасайды.

Интерактивті тақта

Жұмыс парағы.

Қосымша 1

Жұмыс парағы.

Қосымша 1

Презентация Power Pont, 4- слайд

Жұмыс парағы.

Қосымша 1

Презентация Power Pont, 6- слайд

Материал для изучения.

Қосымша 2

Джигсо тәсіліне сілтеме

https://multiurok.ru/blog/mietody-i-priiemy-razvitiia-kritichieskogho-myshlieniia-na-urokakh-russkogho-iazyka-i-litieratury.html

Өзара бағалау парағы.

Қосымша 3

https://revealthedata.com/examples/stem-and-leaf/ онлайн салу

https://www.meta-chart.com/box-and-whisker#/data онлайн салу

Презентация Power Pont, 9,11- слайдтар

Презентация Power Pont, 12- слайд

Жұмыс парағы.

Қосымша 1

Презентация Power Pont, 16,17- слайдтар

Калькуляторлар

Сабақ соңы

2 минут

  • Өзара және өзіндік бағалау негізінде оқушылар жұмыс үстелдерінде белгілі бір түстегі стикерді қалдырады (жасыл- өз жұмысына көңілі толған болса; сары- өтілген материал бойынша сқрақтары бар болса; қызыл- материалды қайталап қарау керек болса).
  • Осы стикерлерде мұғалім үшін 3-4 сөзден тұратын сабақтың ұйымдастырылуы жөнінде ойын қалдырады, олар:
  • жаңа метариалды оқу жөнінде;
  • сабақтағы тапсырмалар жөнінде;
  • бағалау тәсілдері бойынша болуы мүмкін (оқушы қайсысына қатысты жасуға ерікті).

Жасыл, сары, қызыл түстегі стикерлер

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жалпылау, салыстыру, жағдайды бағалау тұрғысынан қарастыратын сұрақтар беру. Ол сұрақтар тапсырмаларда жазылған.

Оқушылар қабылеті жұптық жұмыс барысында, өзара оқыту барысында көрінеді.

Бақылау, өзара бағалау, өзіндік бағалау парақтары, өз оқуы мен сабаққа қатысты оқушының кері байланысы.

Сынып бөлмесін желдету, сыныптағы психологиялық ахуалды бақылауда ұстау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу