Сыбайлас және вертикаль бұрыштар. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2А: Геометрияның алғашқы мәліметтері | Мектеп: Көкшетау қаласындағы ФМБ НЗМ | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Усманова Людмила Николаевна | |||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||
Сабақ тақырыбы | 7-сынып геометрия курсын қайталау. Сыбайлас және вертикаль бұрыштар. | |||||||
Сабақтың түрі | Өтілген материалды қайталау, жүйелеу және жалпылау сабағы | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.2.2 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу, ажырата алу және оларды сала алу; 7.3.2.3 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін қолдану | |||||||
Сабақтың мақсаты | - сыбайлас және вертикаль бұрыштарды ажырата алу және оларды салу; - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін қолданып есептер шығару | |||||||
Бағалау критерийлері | - берілген суреттен сыбайлас және вертикаль бұрыштарды ажырата алады, берілген бұрыштарды салады; - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін есептер шығару мен дәлелдеуде қолданады. | |||||||
Тілдік мақсат
| Оқушылар: - бөлімнің түсініктері мен терминдеріне сүйенеді; - аксиомалар мен теоремалардың сипаттамаларын айтады; - фигуралардың өзара орналасуын сипаттайды; - сызбаның салуын түсіндіреді; - есептің шешімін түсіндіреді. Пәндік лексика және терминология: - аксиома, теорема; - жазықтық, ара қашықтық, жиын; - нүкте, түзу, сәуле, кесінді, бұрыш, үшбұрыш; - бұрыштың түрлері, сүйір бұрыш, доғал бұрыш, жазыңқы бұрыш, тік бұрыш; - вертикаль бұрыш, сыбайлас бұрыш; - бұрыштың градустық шамасы; - градус, минут, секунд Диалог пен жазылымға қажетті тіркестері: …болатын тұжырым. Түзу …өтеді Егер…, онда… - жазыңқы бұрыштың 1/180 бөлігі. | |||||||
Құндылықтарды дарыту | Өздігінен оқу, ақпаратты өздігінен іздеу, жағдайды талдау, жаңа жағдайға бейімделу, мәселе қойып, оны шешу, топта жұмыстану, өзгелердің ойларын сыйлау, өзінің жұмысының сапасына жауап беру, уақытын тиімді ұйымдастыру. | |||||||
Пәнаралық байланыс | Бейнелеу өнері, сызу, география («Smart Notebook» бағдарламасын қолданғанда Алматы қаласының картасымен жұмыс) | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, «Smart Notebook» бағдарламасы. | |||||||
Бастапқы білім | Планиметрияның негізгі фигуралары. Планиметрияның аксиомалары. Кесінділер мен бұрыштарды салу және өлшеу кезінде сызғыш пен транспортирді қолдана алу. Сыбайлас және вертикаль бұрыштар (анықтамасы, суреті, қасиеті) | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 3 мин | Сабақтың басында: - сабақтың құрылымына назар аудару; - оқушылардың назарын сабаққа аудару; - оқушылармен біріге отырып сабақтың мақсатын/оқу мақсатын анықтау; - сабақтың соңында оқушылардан күтілетін нәтижелерді анықтау. | |||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 7 мин 20 мин |
Жауабы: Бір қабырғасы ортақ ал қалған екі қабырғасы бір-бірін толықтырып тұратын екі бұрыш сыбайлас бұрыштар деп аталады.
Жауабы: Егер бір бұрыштың қабырғалары екінші бұрыштың қабырғаларының созындысы болса, онда екі бұрыш вертикаль бұрыштар деп аталады.
Жауабы: Ия. Сыбайлас бұрыштардың қасиеті бойынша.
Жауабы: доғал
; болса, 1,2,3,4 бұрыштарын табыңыз. Жауабы: а) 700, 1100, 700, 1100. Критерий бойынша өзін-өзі бағалау: - Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын тұжырымдайды; - Сыбайлас бұрыштардың қасиетін пайдаланып бұрыштың түрін (тік, доғал, сүйір) анықтайды? - Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиетін пайдаланып есепті ауызша шығарады. 2) Оқушылар «Smart Notebook» бағдарламасы мен суреттерді (жол жүру ережесінің белгілері, Алматы қаласындағы метроның картасы және үйдің суреті) пайдаланып сыбайлас және вертикаль бұрыштарды табады және оларды салады. (Қосымша 1) Алдымен жұмыс жұпта орындалады, кейін оқушы шығып «Smart Notebook» бағдарламасында нәтижелерін көрсетеді. Критерийлер бойынша өзін-өзі бағалау: - Суретте сыбайлас бұрыштарды таниды; - Суретте сыбайлас бұрыштарды салады; - Суретте вертикаль бұрыштарды таниды; - Суретте вертикаль бұрыштарды салады.
Топтар білім деңгейі бойынша ұйымдасқан: А – қарапайым деңгей, В – орташа деңгей, С – жоғары деңгей. Тапсырмалар оқушылардың қабілеттеріне байланысты таратылады. Оқушылар өз деңгейіндегі тапсырмаларды орындап болған соң ары қарай жүре алады. Топпен жұмыс материалды жақсы есте сақтауға, есепті шешу дағдысын қалыптастыруға, қабілеті жоғары оқушылардан көмек алуға ықпал етеді. Мұғалім қиналатын оқушыларға қолдау көрсетеді, бақылайды, түсіндіреді, кеңес береді. Бағалау криетрийлері: - сызба бойынша тапсырмаларға шарт пен сұрақ құрастырады; - есепті шешу әдісін анықтайды; - сыбайлас бұрыштың қасиетін қолданады; - вертикаль бұрыштың қасиетін қолданады; - әрбір бұрыштың градустық шамасын табады. | Презентациядағы есептер «Задачи на готовых чертежах». Составитель: Обухова Н.С, учитель МОУ СОШ №17 г.Заволжья Нижегородской области | ||||||
Сабақтың соңы 5 мин | IV. Қорытындылау (оқушылар қойылған мақсатқа жетті ме, жоқ па соны стикерге белгілейді ) V. Рефлексия - бүгін мен жасай алдым - маған қиын болды - келесі сабақта мен …жасай аламын, өйткені… VI. Үй тапсырмасы (Қосымша 2) 1 деңгей: 2 нұсқа 2 деңгей: 3 нұсқа 3 деңгей: 4 нұсқа | Сборник самостоятельных и контрольных работ по геометрии. Авторы: А.П. Ершова, В.В. Голобородько, А.Ф. | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Саралау топпен жұмыста, үй тапсырмасында жүргізіледі. | Сабақтың кезеңі бойынша критерийлерге сүйеніп өздерін бағалайды. Сабақ соңында қорытынды жасағанда әрбір оқушы қойылған мақсатқа жетті ме, жоқ па сол жөнінде талдау жасайды. | Сабақ бойы іс-әрекет түрлері өзгеріп отырады. | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру