Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Бекітемін ____________________

Мектеп:

Күні:

Мұғалім аты-жөні:

Класс: 10

Қатысқан оқушылар сан:

Қатыспаған оқушылар сан :

Бөлім:

Есептеу I

Сабақ тақырыбы

Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері

Оқу мақсаты

10.3.1.16 Кризистік және функцияның экстремум нүктелерінің анықтамаларын біледі;

10.3.1.17. Кризистік нүктелерін және экстремум нүктелерін табады.

Жетістік критерийлері

Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса оқу мақсатына жетеді

Білу және түсіну

Стационар нүктенің анықтамасын біледі

Қолдану

Максимум минимум нүктелерін табу үшін функцияның туындысын қолданады

Сыни ойлау (Зерттеушілік)

Практикалық мазмұнды есептер шығаруда туындыны қолданады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: туындыларды табу бойынша қадамдарды сипаттау үшін математикалық терминдерді дұрыс қолданады және талқылаулар барысында үш тілде қолдануға әрекет жасайды

Пәнге қатысты лексика мен терминология :

calculus, gradient at a point, differentiation, derivative, geometrical and physical meaning of the derivative, tangent, minimum, maximum, stationary point,

Қазақша

Ағылшынша

Орысша

функция

function

функция

көлбеулік бұрыштың тангенсі (градиент)

gradient

тангенс угла наклона (градиент)

функция графигі

function graph

график функции

дифференциалдау

differentiate

дифференцировать

екінші ретті туынды

second derivative

вторая производная

монотондық аралықтары

mnotony intervals

промежутки монотонности

экстремум

extremum

экстремум

Қазақша

Ағылшынша

Орысша

Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, ..... болады.

If I differentiate this function, I would get (shape).

Если я дифференцирую эту функцию, я получу….

Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, ..... болады.

If I differentiate it again, I would get

Если я дифференцирую ее снова, я получу ….

Осы функция градиентінің графигін сызу.

Sketch/plot the gradient graph of this function.

Начертить график градиента этой функции.

Экстремалдық нүкте қасындағы градиентті сипаттау.

Describe the behavior of the gradient around this turning point.

Описать поведение градиента вблизи экстремальной точки.

Бастапқы білім

Функцияның кез келген нүктесіндегі жүргізілген жанаманың теңдеуі және бұрыштық коэффициентін табу, көрсеткіштік,логарифмдік,тригонометриялық , күрделі функциялардың туындылары және дифференциалдары,функцияның өсу,кему аралықтары.

Құндылыктарды дамыту

Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, әсіресе топпен жұмыс істегенде қатысуы керек, сол сияқты топпен талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып, қатысуы керек.

Оқушыларға есептерді шығару үшін шығармашыл болу керек, талап қоя білуі, жұппен жұмыста қолдау көрсете алуы керек.

Топппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді.

Пәнаралық байланыс

Физика.

ИКТ қолдану дағдысы

Active Inspire, PowerPoint

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақ басы

2 минут

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың өздеріне деген сенімділіктерін арттыру .

10 минут

Сабақ ортасы

13 минут

Практикалық жұмыс

10 минут

  • Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру. Өткен сабақ материалдарын қайталауға арналған сұрақтар қою.

10м биіктіктен жоғары қарай тік лақтырылған дененің бастапқы жылдамдығы 40м/с болды.

a)5 секундтан кейін дене жер бетінен қандай биіктікте болады?

b)Неше секундтан кейін және жерден қандай қашықтықта дене ең жоғарғы биіктікке жетеді? (g=10м/с2 деп алыңыз)

деген сұраққа жауап беру арқылы оқушылардың бүгінгі сабақтың мақсатын ашып өздігінше мақсатқа жетулеріне көмектесу.

  • Топтық жұмыс «Кризистік нүктелер. Функцияның экстремумдары.»на түсінік беру

Функцияның экстремумдары туралы видеоны көрсету

https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/analiz-bastamalary/tuyndy-zhane-onyng-qoldanyluy/tuyndyny-funkcziyany-zertteuge-qoldanu/lesson/syndyq-nukteler-funkcziyanyng-ehkstremumderi

Осы сайттағы тапсырмаларды топпен орындайды.

  • Жұптық жұмыс.

А деңгей:

Функцияның монотонды аралықтарын табыңы:

В деңгей:

Максимум мен минимумды қолдануға практикалық есеп.

Тіктөртбұрыш ұзындығы х м және периметрі 20 м-ге тең. Тіктөртбұрыштың ауданы макимум қандай болады?

Шешімі:

Тіктөртбұрыш ұзындығы х м, онда ені (10-х) м.

x=5 функияның экстремум нүктесі

x = 5 максимум нүктесі

 

 

 Егер тіктөртбұрыш квадрат болғанда оның ауданы максимум болады

 Жауап: .

https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/analiz-bastamalary/tuyndy-zhane-onyng-qoldanyluy/tuyndyny-funkcziyany-zertteuge-qoldanu/lesson/syndyq-nukteler-funkcziyanyng-ehkstremumderi

Сабақ соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау.

Оқушыларды бағалау. Бағалау парақтарын қолданып оқушылар өздерін бағаллайды.

Қосымша ақпарат

Дифференциация

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік

Дифференциалды оқыту – жұптық, топтық жұмыстар арқылы оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі.

Бағалау – ҚБЖ тапсырмаларындағы критерийлер арқылы және бағалау парақшалары арқылы

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу