Алкендер. № 13 көрсетілім «Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі». Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Пән атауы: Химия Пән мұғалімі: Сыныбы: 9 | |||
Күні: | Алкендер. № 13 көрсетілім «Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі» | ||
Оқу мақсаттары | 9.4.3.9 -қанықпағандық ұғымын сипаттау 9.4.3.10 -этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу; 9.4.3.11 полиэтилен мысалында полимерлену реакциясының механизмі мен полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіру; 9.4.3.12 -пластиктің ыдырау мерзімінің ұзақтық мәселесін түсіну және оқып білу, қоршаған ортада пластик материалдардың көбеюінің зардабын білу | ||
Сабақ мақсаттары: | - Алкендердың гомологтық қатарын еске түсіреді және алкандардан ерекшелігін үйренеді. - Алкендердің изомерленуін қарастырады. - Алкендердің номенлктурасын үйренеді. | ||
Тілдік мақсаттар: | Алкендер, көмірсутек, қаныққан, қанықпаған, (термиялық) крекинг, қосылу, тұтану, изомерлер, қайнау нүктесі, көміртегі, сутегі бейнелеу, мәліметтер кестесі, өседі, құлайды, мазмұны Алкендер / тек қана X… тұрады Қасиеті санына байланысты өзгереді ... Қайнау нүктесі / тұтқырлық / өртке қауіпсіздігі жоғарылайды / төмендейді санмен ... Көміртегі атомы көп болған сайын, көбірек /жоғарырақ ... | ||
Дифференциация | Барлық оқушылар: - Алкендердің изомериясы мен номенклатурасын білетін болады. Көпшілік оқушылар: - Алкендердің атаулары бойынша құрылымдық формуласын, құрылымдық формуласы бойынша атауын білетін болады. Кейбір оқушылар: -Алкендердің радикалдарын болжай алатын болады. | ||
Жетістік крийтерий |
| ||
Пәнаралық байланыс: | физика | ||
ИКТ қолдану | презентация | ||
Алдыңғы білім | Көміртек қосылыстары (6.3С) Атомдағы электрондар қозғалысы (8.2A) Көміртек және оның қосылыстары (8.4B) Қосылыс құрылымы (9.1В) | ||
Сабақ барысы | ||
Сабақ кезеңдері» | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар |
0 – 2 минут | Оқушыларды психологиялық көңіл - күй арқылы сабаққа дайындау. | |
3-10 минут 10-15 минут. 15-25 минут 25-35 минут 35-38 минут | Жаңа сабақтың тақырыбы жарияланған соң оқушыларға видео көру ұсынылады және келесідей сұрақтар қоюға болады: Видеоны қарай отырып пайда болған өзгерісті бақылаңыз? Өзгерістің туындау себебін түсіндіріңіз.. Реакция теңдеуін жазыңыз Жұптық жұмыс Оқушылардың жұпта келеі тапсырманы орындауына мүмкіндік беріңіз. Төмендегі қосылыстардың броммен әрекеттесу реакциясының теңдеуін жазыңыз: А) пропан Б) бутен-1 С) пропен Мұғалім түсіндірмесі Алкендер заттармен әрекеттесу барысында қосылу реакциясына түсуге бейім келеді.
АЛКЕНДЕРДІҢ ХИМИЯЛЫҚ ҚАСИЕТІ: А. Гидрлену Б. Гидратация В. Галогенмен әрекеттесуі Г. Галогенсутекпен әрекеттесуі Д. Полимерлену реакциясы Е. Жану реакциясы Жеке жұмыс 1 ТАПСЫРМА Этилен мысалында жоғарыда көрсетілген заттармен әрекеттесу реакциясының теңдеуін жазып көріңіз 2 ТАПСЫРМА Шарстерженді модельдерді қолдана отырып, полипропиленнің түзілуін көрсетіңіз Сыныппен біріге отырып келесі суретті талқылауға көшіңіз Полимер бұйымдар неліктен ыдырауға ұшырамайды? | http://hydrocarbonsalkanealkene4p104.blogspot.com/p/saturated-and-unsaturated-hydrocarbons.html Презентация Шарстерженді молекулалар |
39-40 минут | Кері байланыс Оқушылар стикерге бүгінгі сабақтан үйренген негізгі үш кілт сөзді жазып тақтаға іліп кетеді. Келесі сабақта сол сөздерді қолдана отырып, аұпаратты еске түсіреді | Стикерлер |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру