Адамдар не үшін еңбек етеді? Дүниетану, 3 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2-бөлім «Адамгершілік»
| Мектеп: | ||||||||
Мерзімі: 1-тоқсан | Модератор: Сейтахметова Ж.М. | ||||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Адамдар не үшін еңбек етеді? | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.3.5.2 Тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру. | ||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Терминология: Ой еңбегі; Дене еңбегі. Пайдалы сөз тіркестері: Еңбектің арқасында адам... Ой еңбегі ... қажет етеді. | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Еңбекқорлық. Еңбектің кез келген түрін құрметтеу. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі: байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту | ||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Оқушылардың адам өміріндегі еңбектің маңызы туралы білімдері бар. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 0-3
4-5 5-6 |
Оқушыларға видеокөрсетілім ұсынылады. Көрсетілім алдында бірқатар сұрақтар қойылады: - Экраннан көріп отырғандарыңды еңбек деп атауға бола ма? - Еңбек деген не? - Еңбектің қандай түрлері болады? -Адамдар не үшін еңбектенеді?
Оқушылар сұрақтар төңірегінде ой бөлісіп, талқылайды. Осы көрсетілімнен өзге өздері өмірлерінде көзімен көрген және естіген басқа да еңбек түрлері жайлы әңгіме қозғалады. Мысалдар келтіріледі.
Оқушылар тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуына еңбек қалай әсер ететінін жалпылама болжайды. Барлық болжауларды мұғалім тақтаға жазып, сабақтың соңына дейін жазбаны қалдырады.
Оқушылармен бірге сабақ мақсаттары анықталады: - адамның дамуына еңбек қалай әсер ететінін түсіну; - тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру. | Видеокөрсетілім https://www.youtube.com/watch?v=6SWC-v9e_uk Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Тақта, бор Презентация Слайд№3 | |||||||
Сабақ ортасы 7-12 13-18 19-29 30-34 |
- оқушылар 4 топқа бөлінеді. Ол үшін олар жеке сөздерден еңбек туралы 4 мақал құрайды және мағынасын түсіндіреді. - Әр топқа сюжетті сурет ұсынылады. Оқушылар «Адамға не қажет, неге мұқтаж?», «Еңбекпен қандай қажеттіліктерді қанағаттандыруға болады?» деген сұрақтарға жауап бере отырып, суретті сипаттайды.
Оқушыларға сюжетті суреттер/жазылған сөздер ұсынылады, «ой еңбегі» және «дене еңбегі» деген екі жәшікке оларды бөліп салулары керек. Оқушылар топта талқылап, өз таңдауларының дұрыс екендіктерін дәлелдейді . Тапсырманы мұғалімнің презентациясындағы дұрыс нұсқасымен сәйкестендіріп тексереді. Бағалау критерийлері:
Оқушылар дәлелдеуге арналған тұжырымдарды таңдап алады: -Адамның дамуы үшін еңбектің қажет екендігін дәлелде; -Отбасы үшін еңбектің маңыздылығын дәлелде; -Қоғам мен мемлекет еңбексіз дами алмайтындығын дәлелде. 3 минут уақыт ішінде ең аз дегенде 3 дәлелдеме жазулары қажет. Бағалау критерийлері:
Мұғалім оқушылардың назарын тақтаға аударады. Сабақтың басындағы адамның, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің әсеріне жасалған болжаулар тексеріледі. Сәйкес келген барлық жазбаға «+» белгісі қойылады. Оқушылар бұл тізімді бүгінгі алған ақпараттарын пайдалана, еңбектің рөлі туралы әңгімелей отырып, толықтырады. Бағалау критерийлері:
| Параққа жазылған және сөздерге бөлінген 4 мақал Сюжетті суреттер 14 бет суреттер / жазылған сөздер Жазбасы бар 2 жәшік, сюжетті суреттер (Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз) Слайд№4 Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Дәлелдер парағы Стикерлер (дидактикалық материалға қараңыз) Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Тақта, бор | |||||||
Сабақтың соңы 35-40 | Рефлексия Сабағымыз аяқталды, менің айтарым:
|
Таратпа парақтар Слайд №8 | |||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Дәлелде тапсырмасында оқушылар дәлелдеуге арналған тұжырымдарды таңдап алады. Осы кезде қабілеті жоғары оқушыларға үшінші тұжырымды таңдап, 5 дәлелден көбірек жазуды ұсынуға болады. Оқуда кедергісі бар оқушыларға үлгі ретінде бір дәлелді көрсетуге болады. | Бағалау және кері байланыс беру сабақтың өн бойында жүріп отырады. «Сәйкестендір» тапсырмасы мұғалімнің дұрыс жауаптар нұсқасымен тексеріледі. «Дәлелде» тапсырмасы негізгі бағалау мақсатын көздейтін тапсырма болып табылады. Өзара бағалау арқылы жүзеге асырылады (әрбір дұрыс дәлелдемеге 1 балл). | Оқушылар сынып бөлмесінде қозғалу барысында, топтық жұмыс барысында қауіпсіздік техникасы сақталады. | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру