ZHARAR | KZ | Азимуттар мен дирекциондық бұрыштарды анықтау

Азимуттар мен дирекциондық бұрыштарды анықтау

Сабақтың тақырыбы: Азимуттар мен дирекциондық бұрыштарды анықтау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Топографиялық карта бойынша азимуттар мен дирекциондық бұрыштарды анықтау және қашықты өлшеу тәсілдерін үйрету.
Дамытушылық: Оқушыларды топографиялық картамен практикалық жұмыс жасауға баулу, танымдылық, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, төзімділікке тәрбиелеу және моральдық қасиеттерін қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі.
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Оқыту әдісі: Баяндау, сұрақ - жауап, топографиялық картамен жұмыс, деңгейлік - тест тапсырмалары және Венн диаграммасын құру.
Көрнектіліктер: Интерактивті тақта, оқу карталары, сызбалар, слайдтар, компас, сызғыш, транспортир, циркуль, курвиметр..
Пәнаралық байланыс: математика, сызу,, география.

Сабақ барысы
1. Ұйымдастыру - 5мин.
-- Взводты сапқа тұрғызу, взвод командирінің баяндамасы, сәлемдесу, взводтың сәлемге жауап беруі сырт келбеті тексеру және түгендеу.
– Взводты бөлімше бойынша екі топқа («Барлаушылар», «Десантшылар») бөліп, отырғызу және бағалау парағын тарату, топтық жұмыстың кезеңдерімен және шарттарымен таныстыру
2. Өткен тақырыпты пысықтау - 10мин

1 - кезең (3 мин)
Топ басшыларына жұмыс дәптерінен тапсырмалар беріліп, екеуі бір мезгілде тақтаға шығып орындайды. Орындалған тапсырманы тексеріп, ұпай санын взвод командирі бағалау парағына түсіреді. ( дұрыс шешімге 10 ұпай)
«Барлаушылар»- ға 7 - тапсырма, жұмыс дәптері 30 - бет. Шешімі: 10см --- 2, 5км(250000см) х=250000: 10 =25000 Карта масштабы:
1: 25000
«Десантшылар»12 - тапсырма, жұмыс дәптері 32бет.
Шешімі: а) 7х 30 = 210км;
210 км=21000000см.: 42 = 500000 см
Карта масштабы: 1: 500000
2 - кезең (4 мин)
Топ мүшелеріне таңдау тесті таратылады. Берілген уақыт біткенде взвод командирі қорытындысын бағалау парағына түсіреді. Әрбір дұрыс жауапқа 5 ұпай беріледі.

ШҚО, Тарбағатай ауданы,
Тұғыл ауылы Ш. Уәлиханов атындағы орта мектебінің
АӘД пәнінің оқытушы - ұйымдастырушысы запастағы капитан
Бижигитов Орал Құмарбекұлы

Азимуттар мен дирекциондық бұрыштарды анықтау. жүктеу


Источник: bilimdiler.kz
