Қ. Мырзалиев «Қызыл кітап» поэмасы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ | |||||||||||||||
Күні: | Сынып 11 сынып | ||||||||||||||
Бөлім: Табиғат және адам | |||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Қ. Мырзалиев «Қызыл кітап» поэмасы | ||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 11.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау; | ||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Шығарманың ерекшелігін ажыратып, өзге жанрлармен салыстырады. | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Жанрлық ерекшелікті анықтайды; Шығарманы өзге жанрлармен салыстырады. | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика және терминология: Менің ойымша.....Мен келісемін… Мен келіспеймін… | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Жануартану | ||||||||||||||
Алдыңғы білім | Қ.Мырзалиев шығармашылығы | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңі
| Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар І.Ұйымдастыру кезеңі (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау, топқа бөлу) | Ресурстар | |||||||||||||
Білімнің өзектілігі 4 минут | ІІ.Қызығушылықты ояту
| ||||||||||||||
Мақсат қою 3 минут | Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын/ негізгі мақсаттарын тұжырымдап дәптерге жазып алады. | ||||||||||||||
Жаңа материалды игеру 3 минут 10 минут
8 минут 7 минут 5 минут | ІІІ. Мағынаны тану Мына қыры қазақтың, Ана қыры Қызыл қырман бүгінде, Қала бірі. Қайда кетті, Кім маған айтады енді Атыраудың құланы – Онагры?! Жер айтады осылай, Күн айтады, Күн айтады, Көңілді мұңайтады. Ақтөбеде бір кезде піл болғанын Кім біледі бүгінде? Кім айтады?!
1-тапсырма.Ж/ЖЖ Берілген шығарманы мазмұны ұқсас шығармамен салыстырыңыз. Оқушыларға Юрий Развадовскийдің «Красная книга» өлеңі беріледі. Айырмашылығы мен ұқсастығын ажыратады. "Красная книга" для редких растений, "Красная книга" для редких животных. Всем, кому в жизни грозит истребленье, Дарит спасенье запрет на охоту. В "Красную книгу" - лохнесское диво, В "Красную книгу" - енотов и тигров! "Красная книга" ко всем справедлива, Всех малочисленных - в "Красную книгу"! Эх, если б веско решило ЮНЕСКО Книгу людскую открыть по закону. В ней поместило б людей интересных, В ней сохранило б людей увлеченных!
2. Екі шығарманың жанрлық ерекшеліктерін салыстырады.
3. Шығармаларға SWOTталдау жасайды. Мысалы; өлеңнің күшті жақтары: Қоғам шындығы анық жазылған. Өлеңнің формасына сай жазылған: буын,бунақ, ұйқас т.б Бағалау дескрипторы: Шығарманың жанрын анықтайды; Туындының жанрлық ерекшелігін талдайды; Тақырыбын, идеясын ажыратады; Автор қолданысын түсінеді. |
| |||||||||||||
Жаңа материалды бекіту 5 минут | Ойтолғаныс Біз тек жануарлар мен өсімдіктерді ғана емес, сондай-ақ бүкіл қоршаған ортаны - өзендерді, көлдерді, ормандарды да қорғаймыз. Судың таза болуының қамын жасаймыз - оны өзіміз ішеміз ғой. Ауаның таза болу қамын ойлаймыз - онымен өзіміз тыныстаймыз ғой. Бізде табиғатты қорғау туралы заң бар, оны бұзуға ешкімге рұқсат жоқ. Құс ұясын алыстан бақылайсың ба - құп. Ал оларға тиюге, тіпті жақындауға - рұқсат жоқ! Құмырсқаның илеуін бақылайсың ба - құп! Ал оны талқандауға - рұқсат жоқ! Құмырсқалардың орманға тигізетін пайдасы зор: олар ағаштар үшін зиянды жәндіктердің ұрықтарын жояды. Шығармалардағы көтерілген мәселе бойынша оқушылар ойларын «ПОПС» арқылы тұжырымдайды. П – (ұстаным) позиция; Т – түсіндіру (дәлелдеу); Ф – мысал (факті); П – пікір. | ||||||||||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс «3-2-1» Сабақта алған 3 маңызды ақпарат Қиындық келтірген 2 мәселе Сабақта ұнаған 1 аспект | ||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Жойылып кету қауіпі бар жануарлар туралы мәлімет жинақтау | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | |||||||||||||||
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?