С. Елубай «Жалған дүние» романы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 4 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пән: қазақ әдебиеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім

Пайым мен парасат

С. Елубай «Жалған дүние» романы

Оқу бағдарламасына сілтеме

11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу;

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы: шығарманың негізгі идеясына жақын әдебиетті анықтайды;

Оқушылардың көбі: шығарманы мазмұндас әдебиетпен салыстырады;

Оқушылардың кейбірі: әдеби сын жаза алады

Бағалау критерийі

  • Шығармаға мазмұндас әдебиетті анықтайды;
  • Жан-жақты салыстырады.

Құндылықтар

Отансүйгіштік, өз еліне деген құрмет, елін, жерін қорғау

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология: т.с.с

Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер:

Менің ойымша....; себебі......;

Оны мен былай дәлелдеймін.....

Қорыта келе,......

Алдыңғы білім

С.Елубайдың «Жалған дүние» романы

Жоспар

Уақыт

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

6 мин

Қызығушылықты ояту:

Дүние, өмір туралы мақал-мәтелдер, тұрақты сөз тіркестерін айтамыз.

  • Бес күн жалған
  • Дөңгеленген дүние
  • Тал бесіктен жер бесікке дейін
  • Кең дүние, тар дүние
  • Өмір – қас-қағым сәт

«Мен үшін маңызды ақпарат»

Келтірілген нақыл сөздерді романның қандай оқиғасына байланысты мысал етіп ала аламыз?

Шығармадан нақты мысал келтіріледі.

Сабақтың мақсаты түсіндіріледі, бағалау критерийлері айтылады

С.Елубайдың «Жалған дүние» романы

Сабақтың ортасы

29 минут

Мағынаны ажырату

Джек Лондонның «Мартин Иден», Д.Дефоның «Робинзон Крузо» романдары туралы айтылған пікірлер:

1."Мартин Иден" - көрнекті америкалық жазушы Джек Лондонның арман мен жетістік туралы романы. Келбетінде автордың өзін оңай тануға болатын қарапайым теңізші әдебиет әлеміне ұзақ та қиындыққа толы сапар шегеді. Тағдырдың жазуымен өзі бұрындары араласқан адамдардан тым ерекше зайырлы қоғам ортасына түскен Мартин Иден онда оянған шығармашылық қабілеті мен жас Руфи Морздың таңғажайып келбетінен екі есе бақытты және таң... Енді оның алдында екі мақсат бар: жазушы атағы мен сүйіктісіменен бірге болу. Бірақ армандар зұлым: олардың қашан орындаларын және көптен күткен қуаныш әкеліп әкелмесін ешқашан білмейсің...

2. Ағылшын жазушысы 

Даниэл  Дефо «Робинзон  Крузо» деп  аталатын  жалғыз  романымен – ақ  әлемге  әйгілі  болды. Өйткені  ұлы  мұхиттың  бір  түкпіріндегі  бұрын – соңды  адам  баласы  аяқ  басып  көрмеген аралдағы  жалғыз жанның  жанкешті тірлігі  кімді  болсын  қайран  қалдырады. Робинзон  Крузоның өмір  сүру  үшін  жасаған  айла – шарғысы  оқушы  жігерін жанып, қайратын  қайрай  түседі. Кеме  теңізде  апатқа  ұшырап, жалғыз  өзі  белгісіз  аралға  шығып  қалған  Робинзонның 28жыл  бойы  жалғыздықтың  жапасын  шеккен  өмірі  шытырман  оқиғалы.Сондықтан  Даниэл  Дефоның «Робинзон  Крузо» романы  әлем әдебиетінің  ең  озық  үлгілерінің  біріне  айналды. Бұл  кітап - «Мәңгілік  кітаптар» қорына  енген, дүние  жүзіне  мәлім  шығарма.

Т/С. «Аргументтер» әдісі

Оқушылар ең бірінші топ талқылауында, одан кейін сынып талқылауында ‘С.Елубай романда халықтың басынан кешкен қиындықтарды нанымды суреттей ме? деген сұрақтың оң және теріс жақтарын анықтап, аргументтер келтіріп, ғаламдық мәселелермен салыстырады, талдау жасайды, қорытынды шығарады.

Оң аргументтер

Теріс аргументтер

Ғаламдық мәселелермен салыстыру

Анализ

Қорытынды

ұсыныс

1. Оқушылар С.Елубай туралы әдеби-сыншы пікірі бойынша жазбасын топтарда немесе жұптарда талқылай отырып жазу, пікір туралы әртүрлі көзқарас тұрғысынан ойланады және идеяларымен алмасады.

2. Оқушылардан жазба формасын таңдауды сұраңыз немесе әр топқа қағаз қиындыларына жазып, жеребе тартады.

3. Жазуға дайындық және жазу уақытын белгілеп, оқушыларға ескертіледі.

4. Әр топта немесе жұпта бір хатшы сайланады.

5.Оқушылардан не жазатындарын талқылайды. Оқушылардың жазудың алдында пікіралмасады.

6. Оқушылар «Жалған дүние» романын идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиетіндегі туындылармен салыстыра отырып, сыни мақала жазады.

7. Жазу біткеннен кейін оқушылардан өз жұмыстарымен бөліседі

Қалыптастырушы бағалау

С.Елубайдың «Жалған дүние» романы

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия. «Бүгінгі сабақта мен(маған)...» әдісі

Тапсырманы толық орындай алдым,

Түсініксіз/түсінікті болды

Қиын/ оңай болды

Көмек керек/ көмек керек емес

Қосымша мағлұматтар

 Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу