Қ.Жұмаділов «Тағдыр» романы. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


САБАҚ:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім тақырыбы

Заман, дәуір тұлғасы

Қ.Жұмаділов «Тағдыр» романы

Сабақтың түрі

Талдау сабағы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

10.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Көтерілген мәселелерді анықтайды;

Көптеген оқушылар:

Көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашады;

Кейбір оқушылар:

Көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашуда ұтымды пікір білдіреді.

Бағалау критерийі

Көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашады;

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология: ұлттық мүдде, еуропа үлгісі, халдай, торғауыт қалмақ, шекара мәселесі, ұлық, мемлекеттік мүдде, , зәңгі, генерал-губернатор, архив

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: көшпелі ел, сауданың қыр-сыры, орыс бекінісі, көтерілген мәселе, мәселенің салдары, шешу жолдары

Пәнаралық байланыс

тарих

Мектеп құндылықтары

Өмір бойы білім алу: таным, талант, сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген сүйіспеншілікті қалыптастыру.

Осыған дейін меңгерілген білім

Алдыңғы біліммен байланыстыру:

Оқушылар романды оқып, мазмұнымен таныс болу керек.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

7 минут

Ұйымдастыру:

-оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;

- сабақ мақсатымен таныстыру;

Ой қозғау.

«Ұлттық мүдде» ұғымы берілген тіркестермен қалай байланысады?

Берілген ұғымдардың қайсысын шығармамен байланыстыруға болады?

Кері байланыс:

Неге бұл сөзді таңдадыңыз? Таңдау кезінде не туралы ойладыңыз?

Келесі қысқартуларды қолданыңыз:

МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық

МЖ = Мұғалім жасаған

ӨД = өзге дерек көздері

сызба-кесте

Сабақтың ортасы

15 минут

10 минут

5 минут

Бағалау критерийі

Дескриптор

оқушы

Көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашады

көтерілген мәселені анықтайды;

мәселені жан-жақты зерттейді

мәселені ұлттық мүдде тұрғысынан ашады

Топқа бөлу (мұғалімнің өз қалауына ұсынылады, кездейсоқ топтар құрғысы келсе, таяқшаларға жазылған есімдерін таңдау тиімді)

Т. Оқушылар бірнеше топтарда жұмыс жасайды. Әрбір топқа шығармадан үзінділер беріледі.

1-тапсырма: берілген үзіндіде көтерілген мәселені зерттеу

2-тапсырма: анықталған мәсәлені ұлттық мүдде тұрғысынан ашу

Бұл мәселе қандай ұлттық мүддемен байланысты?

Ойыңызды дәлелдеңіз.

Мұғалім әрекеті\бағалауы: топтарды аралап, талқылауларын тыңдайды. Топ жұмысынан белсене араласпаған оқушылардың пікірін айтуына ықпал етеді:

Сіздің тобыңыз не туралы талдап жатыр? Ол талқылау туралы сіздің ойыңыз қандай?

Таныстырылым жасау:

«Әлемді шарлау» әдісі.

Топта 1 оқушы (өз қалауымен немесе мұғалім таңдауымен) баяндаушы рөлінде қалады. Өзге оқушылар сағат тілімен қозғалып, өзге 2 топтың таныстырылымын тыңдайды.

Кері байланыс:

Сіздің ойыңызша қай топтың жұмысы нәтижелі болды?

Нәтижелі болуының себебі неде?

С = барлық сынып

Т = топтық жұмыс

ЖЖ = жұптық жұмыс

Ж = жеке жұмыс

Тәж = оқушы тәжірибесі

К = мұғалімнің көрсетуі

Ф = формативті бағалау

Мәселе ағашы

Қ.Жұмаділов «Тағдыр» романы

https://kitap.kz/book/1340/read#epubcfi(/6/6[id3]!/4/554/2/1:0)

Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия:

Бұл сабақта ... болды. Өйткені ...

Ең қиыны ... Қиындықтан шығу жолы ретінде мынадай тәсіл ұсынамын: _________



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу