Ш. Мұртаза «Бесеудің хаты» драмасы. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.


Сабақ жоспары

Сабақ : № 1

Мектеп: Қарағанды қ. ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалім: Жусупова А.А.,

Сынып: 10L1

Қатысқан оқушылар саны: 24

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Ш. Мұртаза «Бесеудің хаты» драмасы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;

10.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;

Сабақ мақсаты:

Эпилогтың жанрлық табиғатын анықтау;

Эпилогтың идеялық мазмұнын түсіну;

Эпилогқа сюжеттік-композициялық талдау жасау;

Драманың жанрлық табиғатын көрсету.

Бағалау критерийлері

Эпилогтың жанрлық ерекшеліктерін көрсетеді;

Эпилогтың идеялық мазмұнын ашады;

Эпилогқа сюжеттік-композициялық ерекшеліктерін ашады;

Драманың жанрлық белгілерін көрсетеді.

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» бағдарламасының «Зайырлы қоғам және жоғары» құндылықтары арқылы құрмет, ынтымақтастық, ашықтық қасиеттерін қалыптастыру

Пәнаралық байланыс:

Тарих

АКТ-ны қолдану дағдылары:

PowerPoint таныстырылымы қолданылады, ақпарат ғаламтордан алынған .

Тілдік мақсаттар:

Пән лексикасы және терминология:

Сөздікте берілген.

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

деген ойдамын, ойымызды жинақтайтын болсақ, біріншіден, екіншіден, сондықтан, өйткені

Осыған дейін меңгерілген білім

Ш. Мұртаза «Бесеудің хаты» драмасы бірінші сабақ

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы 5 мин

Тапсырма: «Миға шабуыл» әдісі.

Мақсаты – топқа бөлу, назарларын шоғырландыру.

Қиық суреттерді біріктіру арқылы топтасыңыздар;

Сурет арқылы тақырыпты болжаңыздар;

Сұрақтарға жауап беріңіздер:

  • Суреттерде не бейнеленген?
  • Суреттер мазмұнын не біріктіреді?
  • Бүгінгі сабақта қандай тақырыпты қарастырамыз деп ойлайсыздар?

Сабақ мақсатымен танысыңыз;

Бағалау критерийлерін болжаңыздар.

Слайд 1-6, суреттер

Сабақ ортасы

5 минут

10 минут

8 минут

8 минут

2 минут

1-тапсырма.

Мақсаты - Эпилогтың жанрлық табиғатын анықтау;

Кестені толтырыңыз.

Дескриптор:

  • Эпилог сөзінің мағынасын түсіндіреді;
  • Эпилогтың қызметін ашады.

Саралау

Оқушылар топта бір-бірінен, мұғалімнен қолдау алады.

Әдебиет теориясы бойынша анықтамалық арқылы қолдау алады;

Қалыптастырушы бағалау

Өз жауаптарын жауап кілтімен тексереді.

2-тапсырма:

Мақсаты – Ш. Мұртаза «Бесеудің хаты» драмасының эпилогымен танысу;

Кейіпкерлермен танысыңыз.

Эпилог мазмұнымен танысыңыз.

Саралау

Оқушылар топта бір-бірінен, мұғалімнен қолдау алады.

Тарих бойынша ғаламтор ақпараттарын пайдалану арқылы қолдау алады;

3-тапсырма.

Мақсаты - Эпилогтың идеялық мазмұнын түсіну.

Сұрақтарға жауап беріңіз:

Дескриптор:

Өз жауабын мысалдармен дәлелдейді.

Саралау

Оқушылар топта бір-бірінен, мұғалімнен қолдау алады.

Шығарма мәтінінен қолдау алады;

Қалыптастырушы бағалау

«Бағдаршам» әдісі қолданылады;

Сыныптастарынан, мұғалімнен кері байланыс алады.

4-тапсырма.

Мақсаты - Эпилогқа сюжеттік-композициялық талдау жасау; Драманың жанрлық табиғатын көрсету.

Кестені толтырыңыз.

Дескриптор:

Сұраққа дұрыс жауап береді;

Өз жауабын мысалдармен дәлелдейді.

Саралау

Оқушылар топта бір-бірінен, мұғалімнен қолдау алады.

Шығарма мәтінінен қолдау алады;

Қалыптастырушы бағалау

«Бағдаршам» әдісі қолданылады;

Сыныптастарынан, мұғалімнен кері байланыс алады.

Басты сұрақ

Қандай күнәсі үшін Сталин, Голощекин, Құрамысовтар тозақта жүр?

Слайд 7, кесте

Шығарма эпилогы, слайд 8

Үлестірме материалдар, слайд 8, Шығарма эпилогы.

Үлестірме материалдар, слайд 8, әдебиет теориясының анықтамалығы

Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия.

Бүгінгі сабақта қандай өмілік білім алдым?

Cабақта маған тапсырманы орындауға не көмектесті?

Cабақта маған тапсырманы орындауға не кедергі болды?

Маған қиындықтарды жеңу үшін не істеу қажет?

Слайд 9

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциация үш түрде іске асады:

1- оқушыларға қолдау көрсету мақсатында, сюжеттің мазмұны, сұрақтар, сөздік алдын ала беріледі.

2 – Тапсырмалар жұпта орындалып, оқушылар жауаптарын дайындауға бір-біріне көмектеседі.

Оқушылар жұмысын рубрика арқылы тексереді. Оқушылардың рефлексиясы арқылы біле аламын.

Сабақ ұлттық құндылықтарға, даму тұжырымдамасына қатысты болғандықтан, белсенді азаматтық позициясын қалыптастыруға септігін тигізеді. Сабақта оқушылардың өміріне қауіпті ештеңе пайдаланылмайды. PowerPoint таныстырылымы, Active board қолданылады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Жалпы баға

Сабақ талаптарға сай өтті. Оқушылар сөздік қорын молайтты. Жұпта бір-біріне қолдау көрсетіп, қарым-қатынас жасады.

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу