«Біз -түркілерміз». Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары.


Пән: қазақ әдебиеті

Сабақ:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10 Т1

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлімнің тақырыбы

Аңызбен өрілген көркем сөз. Ұ.Есдәулет «Біз -түркілерміз»

Сабақтың тақырыбы

«Біз -түркілерміз»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру;

 Күтілетін нәтижелер

Оқушылардың бәрі:

  • көркем шығармадағы көтерілген мәселелер;

Оқушылардың көбі:

  • көтерілген мәселелерге баға беру;

Оқушылардың кейбірі:

  • жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру;

Бағалау критерийлері

  • көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру;

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология: Атқа мінсем кетемін айбаттанып, Қылыш көрсем кетемін қайраттанып. Біздің халық - бұ да бір қаймақ халық! 

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Менің ойымша..., Өз пікірімді білдірсем..., Менің көзқарасым...

Мектеп құндылықтары

  • Құрмет;
  • Ашықтық;
  • Өмір бойы білім алу;
  • Еңбек және шығармашылық.

Осыған дейін меңгерілген білім

10.2.4.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;

Жоспар

Жоспарлана

тын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 минут

Сыныпты ұйымдастыру.

  • Сабақтың мақсаты, жетістік критерийлері таныстырылады.

МЖ = Мұғалім жасаған

Сабақтың ортасы

10 минут

15 минут

5 минут

5 минут

С Оқушылардан аңыз, оның ерекшелігі туралы сұралады.

Жауаптары тыңдалған соң, https://kk.wikipedia.org/wiki/ аңыз жанры жайлы қысқаша түсінік беріледі.

Біз - түркілерміз... Біз - түркілерміз! 

Көк бөріден туғанымыз рас болса, Көк тәңірден қуат ап, бір түлерміз.

Қарамен берілген сөздің аңызбен байланысы бар ма?

ЖЖ Оқушылар жұппен талқылайды.

  • Алдыңғы сабақта алған білімімен байланыстырады;
  • Басқа оқушымен жұп құрады;
  • Мазмұнды түсінік беруге тырысады.

Оқушылар 4 топқа бөлінеді.

Алдарына ақынның өлеңі мен «Зерттеу ағашы» ұсынылады. Топтағы оқушылар бірігіп жұмыс жасайды.

Алдымен талқылайды. Ең негізгі пікірге тоқталған сәтте жазады.

«Зерттеу ағашын» қабырғаға, тақтаға іледі,топ алдында қорғайды.

Оқушылар алдымен кері байланыс береді.

Бағалау. Өздеріне ой салған, ұнаған тұстарына смайлик не саусақ белгісін салады.

Тапсырма.

  • Өлең жолдарынан көркемдік құралдарды тауып, түсіндіріп кетеді.

Мысалы:

Көк аспандай жарқылдап, күркірерміз, Көк аспанның бұлтындай сілкінерміз, Көк бөріден туғанымыз рас болса, Көк тәңірден қуат ап, бір түлерміз

Аллитерация, анафора, теңеу, кейіптеу, қуат алу- күш алу, қатаю, бір түлерміз- жаңару, өзгеру.

Ж.«Соңғы  сөзді  мен  айтайын»  стратегиясы.

«Атқа мінсе айбаттанып, қылыш көрсе

қайраттанатын халықпыз»

Оқушылар өлеңнен қысқа тіркестер тауып, жоғарыда көрсетілген тақырып аясында ойтолғауды «Мәңгілік Ел» идеясымен байланыстырып 2 минут сөйлейді.

Оқушылар бір-бірін бағалайды.

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

1.Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

2.Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу