«Біржан – Сара» айтысының тілдік ерекшелігі. Қазақ әдебиеті, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Келісілді «Қазақ тілі мен әдебиеті» ӘБ жетекшісі |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Атадан қалған асыл сөз | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | «Біржан – Сара» айтысының тілдік ерекшелігі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану 9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Үзінділерді шығармашылық жұмыста қолдану; Идеяға сай кейіпкерлер жүйесін анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Қазақстандық патриотизм және адамгершілік жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық, ашықтық, академиялық шыншылдық, өмір бойы білім алу, әлемдік азаматтық | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Музыка | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Аудио, видео құрылғылар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу; Топқа саналу арқылы бөліну; Сабақ тақырыбы, ОМ, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7 минут 5 минут 3 минут 17 минут | Қалыптастырушы бағалау 1-тапсырма. Қадамдық жұмыс Әр оқушы алдына айтыстан үзінді беріледі.Берілген үзінді бойынша оқушылар оның кімнің сөзі екенін, оның кімге айтылғанын кестеге белгілеуі керек.
2-тапсырма. Концептуалды кесте (айтыстан үзінді келтіре отырып толтыр)
3-тапсырма. INSERT кестесі
Дескриптор:
Топтық жұмыс. 1-2 топ: Әдебиетшілер:Фишбоун (балық қаңқасы) белсенді әдіс –тәсілі: Берілген үзінді бойынша талдау жұмысы. Қаңқаның басына кімнің сөзі екендігін, құйрығынаөз көзқарасын, үстіңгі бөлігіне троптың түрлерін, астыңғы бөлігіне шығармадан дәлел келтіріп жазады. 1-топ:...Асықша ақ жамбыны сұлуға аттым, Тиыным шыққан емес сендей тұлға, Сайратқан Орта жүздің бұлбұлымын, Қызығып жүргенім жоқ алар пұлға. Ақ марал осы жолы жығылмай кет, Алтайдың душар болдың мергеніне. Аю болсаң да басамын ап дегенде, Қоймаймын жаман құстай көргеніңе. ІІ топ: ..Адамға жол бермеген қайран тілім, Күні өшіп, қор боп өтті-ау, қызыл гүлім. Сіздерден ұялғаннан үндемеуші ем, Есекке қосақтаулы өтті-ау күнім. Алтайдың саңлағымен сөйлессем де, Жоқ екен жүйрік аттай өлсем құным, Сіздерге сенетұғын сорлы басым, Келгенде Жиенқұлға шықпайды үнім. 3-4 топ: Зерттеушілер: «Біржан мен Сара» айтысы туралы, стильдік еркешелігі жайлы ғалымдардың пікірі, ойлары, зерттеу еңбектерімен байланыстыра отырып өз жұмыстарын ұсыну. Дескриптор:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Бағалау: Топтық жұмысты оқушылар бір-бірін дескрипторлар арқылы бағалайды, ал дебат-пікірталасты оқушылар дауыс беру арқылы бағалайды. Кері байланыс: Бүгінгі сабақ мен үшін неге маңызды болды? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?