«Керқұла атты Кендебай» ертегісі. Қазақ әдебиеті, 5 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы

1-сабақ

«Керқұла атты Кендебай» ертегісі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.Т/Ж1.Көркем шығарманың мазмұны мен пішін

5Т/Ж3.Көркем шығармадағы образ

 Сабақтың мақсаттары

5Т/Ж1. Әдеби шығарманың жанрын, сюжетін анықтау

5.Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу

 Бағалау критерийлері

Шығарманың мазмұнын біледі;

Жанрын, сюжетін анықтайды;

Жырдың үзіндісі арқылы кейіпкер бейнесін ашады.

Тілдік мақсаттар

  Әдеби тіл нормалары

Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

  Ашықтық .Құрмет. Академиялық шындық.

Осыған дейін меңгерілген білім

Әдебиет теориясы ұғымдары

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 минут

Сабақтың ортасы

10 минут

15 минут

 

Бағалау

5 минут

І.Ұйымдастыру кезеңі

( Оқушыларды түгелдеп ,сабаққа назарын аударамын. Сабақ мақсатымен таныстырамын)

ІІ.Қызығушылықты ояту

«Кросенс» әдісі арқылы сабақ тақырыбына болжам жасату. Суреттерді бір-бірімен байланыстырып, өз пікірлерін білдіреді.

Т/Ж1. Әдеби шығарманың жанрын, сюжетін анықтау

Ми шабуылы.

Суреттерде не бейнеленген?

Олар туралы не білесіңдер?

Ертегінің өзіндік белгілері қандай?

Жанр (французша genre, латынша generіs — түр, тек) — өнердің барлық түрлерінде тарихи қалыптасқан іштей жіктелім жүйесі.

Фабула (лат.Fabulaаңыз, әңгіме, ертегі, мысал) — көркем шығармада суреттелген окиғаны рет-ретімен жүйелеу.

Сюжет (фр.sujet - зат) - өзара жалғасқан оқиғалардың тізбегі, біртұтас желісі.

Образ, көркем образ - шындықтытанып-білуде әдебиет пен өнерге тән ерекше эстетикалық категория

https://www.youtube.com/watch?v=DJFyBaa8ziw

Тыңдалым.

Сынып екі топқа бөлінеді.

Берілетін тапсырмалар:

Т. «Пазл әңгіме»

1-тапсырма

Шығарманың қысқаша мазмұны таратылады

  • Шығарма қандай жанрда жазылған?
  • Қандай дәлел келтіре аласыз?

Оқушылар мазмұнымен танысып болған соң ,топтық тапсырмалар орындайды.

2-тапсырма Қате  орналасқан  жоспар атауларын  ретімен  орналастыр:

1.     Кендебай  мен жетім бала.

2.     Керқұланың  тағдыры.

3.     Кендебайдың  дүниеге  келуі.

4.     Хан  бұйрығы.

5.     Баланың ата-анасымен  қауышуы.

6.     Кендебайдың  бұйрықты  орындауы.

7.     Кендебайдың аралға баруы.

8.     Кендебайдың  биені  күзетуі.

9.     Кендебай мен ханның бір-біріне  қойған  шарттары.

10.                       Керқұла атты  Кендебай   батырдың елі.

Мақалдарды  мазмұн  жоспарына  сәйкестендір.

1.     Кендебайдың дүниеге келуі.

Батыр  туса – ел ырысы.

2.     Керқұланың  тағдыры.

Қасқырдың ойлағаныарамдық.

3.     Кендебай мен жетім бала.

Қаралы көңіл  жаралы.

4.     Кендебайдың  аралға  баруы.

Жол  мұратыжету.

5.     Кендебайдың  биені  күзетуі.

Өзі  аққа  құдай  жақ.

6.     Хан  бұйрығы.

Есірген  хан  елді  ермек етер.

     7. Кендебайдың  бұйрықты  орындауы.

Қаһарлы  қамал  бұзады

8.     Кендебай  мен  ханның  бір-біріне  қойған шарттары.

Құдаңның  тайын  алғың  келсе, құлынды  биесін сұра.

9.     Баланың  ата-анасымен  қауышуы.

Ата  -  асқар  тау, анабауырындағы  бұлақ, бала – жағасындағы құрақ.

10.                      Керқұла атты  Кендебай  батырдың елі.

Іздеген  мұратына  жетеді.

 

Сөздік  жұмыс.

1.     Алты  айдың  ішінде алты кез  болды (67- бет) (Кез – 71 см-ге тең  ұзындық  өлшемі).

2.     Ернім жалақ, басым  таз  болды (68-бет). (Жалақ  ерін жел қақты боп кеберсіген  жара).

3.     Құндыз  жүнді  арғымақ  құлын  туады (70-бет). (Құндыз- салмағы 10 кг-дай өзен-көлде тіршілік ететін терісі   бағалы  аң).

4.     Зынданның  аузы   құлыптауы. (Зындан – тұтқынға түскен  адамдарды  жазалау  үшін  жер астынан  қазылған терең ор, апан).

5.     Батпан – салмақ өлшемі. Бір батпанда 200-300 грамм ауырлық  бар.

5.Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу

http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/7485

2-тапсырма

Т. «Суретті әңгімеле»

Ертегідегі бір кейіпкерді бейнелейтін сурет алынады.Оқушыларға сурет көрсетіледі және оның сипаттары

сұралады. Суретте ертегі кейіпкерінің басынан өткен қандай оқиға бейнеленгені, келбеті түсіндіріледі.

Оқушыларға проектор арқылы немесе парақшаларда түйінді сөздер тізімін беріп, топтарда сол сөздерді пайдалана отырып, кейіпкер образын ашуға жетелейді.

Өзара бағалау

Тақырып төңірегінде пікір алмасады

Кейіпкерге мінездеме береді

http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj

аудиокітап

Алты томдық «Қазақ ертегілері» жинағы, «Жазушы» баспасы, 2000

https://www.youtube.com/watch?v=DJFyBaa8ziw

http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/7485

Сабақты бекіту

5 минут

Ой толғаныс

Менің Кендебайым кім?

Сабақтың соңы

5 минут

Кері байланыс.

«Кендебай» деген сөзден басталатын 5 сөйлем айтады.

Үй тапсырмасы

Шығарманың толық нұсқасын оқып келу

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
Пікір жазу