Туризм: экотуризм. Қазақ тілі, 11 сынып, сабақ жоспары. 5 сабақ. 2 нұсқа.


Сабақ жоспары

5. Туризм: экотуризм.

Шешендік сөздер

Мектеп: ФМБ НЗМ Ақтөбе

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ниязмаганбетова С.Ж.

Сынып: 11

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Туризм: экотуризм.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;

11.3.2.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау;

Сабақтың мақсаты

әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;

мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау.

 Бағалау критерийлері

  • әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдап, негізгі үрдістерді анықтай алады;
  • мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап, өзіндік тұжырым жасап жаза алады.

 Дескрипторлар

  • әртүрлі графиктік мәтіндердегі мәліметтерді салыстырады;
  • негізгі үрдістерді анықтайды;
  • мәтін құрылымын сақтайды;
  • графиктік мәтіндерді маңызды тұстары мен үрдістерін талдап жазады;
  • өзіндік тұжырым жасайды.

 Тілдік дағдылар

Оқушылар туризм: экотуризм туралы түсінік қалыптастырады.

Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология: экотуризм, ұлттық саябақтар, экожобалар т.б.

Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша, мен ... ойлаймын, себебі ... т.б.

 Құндылықтарды дарыту

Сабақ оқушылардың бойына топтық, жұптық жұмыс жасау барысында бірін-бірі тыңдай білу, өзгенің пікіріне құрметпен қарау құндылықтарын дарыту, бірін-бірі бағалауы кезінде академиялық әділдік саясатын ұстануға үйретуге бағытталған.

 Дифференциация

Нәтиже немесе жауап бойынша саралау (барлық тапсырмалар)

Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау (Мағынаны тану)

 Пәнаралық байланыс

Биология, география

Бастапқы білім

Оқушылар алдыңғы сабақта алған білімдеріне сүйенеді, туризм саласындағы экотуризм туралы білімдерін толықтырады.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабаққа жоспарланған іс-әрекеттер

Дереккөздері

Сабақтың басы

3 минут

Қызығушылықты ояту.

Суретке мұқият қараңыздар. Бүгінгі сабақ тақырыбы не туралы болуы мүмкін?

МД слайд

Сабақтың ортасы

5 минут

5 минут

15 минут

7 минут

3 минут

Мәтіналды тапсырма. С.

Экологиялық туризм

Іс жүзінде табиғаты бүлінбеген түрде сақталған аумақтың саны мен әр түрлілігі Қазақстанды экологиялық туризм әуесқойлары үшін ерекше қызықтыратын болады. Қазақстан аумағында 12 ұлттық табиғи парк және 10 қорық бар.

Қазақстан өзінің өлшемдері мен географиялық орналасуының арқасында әдетте туристер бөлек мемлекеттердің толық қатарында «қамдастыруы» қажет табиғи зоналарға бару мүмкіндігін ұсынады.

Ол - ЮНЕСКО Дүниежүзілік мұра тізіміне енген Орталық Қазақстан далалары мен көлдері. Ол - ландшафтар, флора мен фаунаның әр түрлілігі бойынша Альпы ауданымен оңай теңесе алатын шығыс пен оңтүстік-шығыстың тау бөктерлері мен таулары. Ол - Каспий теңізінің жағалауы – әлемдегі ірі тұйық су айдыны. Ол - фототуризмнің ең сыналған әуесқойларын қызықтыра алатын Қазақстанның оңтүстік-батыс құла далалары, ол - елдің солтүстігінде орналасқан Бурабай көлінің айналасындағы ормандар және тағы басқалары.

Экотуризм қызығушылары үшін Қазақстанның туристік компанияларымен шамамен мыңдаған әр түрлі маршруттар өңделген, оның ішіне табиғи нысандарға жиі барумен қатар, сондай-ақ қазақтар-көшпенділердің ежелгі тұрмыстарымен танысу да кіреді.

Мәтін тапсырмасы. Ж.

Тапсырма:

- Графиктік мәтіндердегі мәліметтерді оқы.

- Мәліметтерді салыстырып талдап, негізгі үрдістерді анықта.

ҚР туризм саласының даму мәселелері

Сұраққа жауап бере отырып, өз тұжырымыңды жаз.

Мәтін соңы тапсырмасы ЖЖ.

1. Сыныптасыңның жазған мәтінін тексер. Мәтінде:

- Графиктік мәтіндердегі мәліметтер толық көрсетілген бе?

- Мәселенің өзектілік дәрежесі айқындалған ба?

- Маңызды аспектілері көрініс тапты ма?

- Құрылымы сақталған ба?

Сұрақтарға толық жауап ала алмасаң, мәтін авторына ұсыныс жаз.

2. Мәтініңді тағы бір рет оқып, сыныптасың ұсынған кеңестер негізінде түзетулер енгіз.

Дескрипторлар:

  • графиктік мәтіндердегі мәліметтерді салыстырады;
  • негізгі үрдістерді анықтайды;
  • мәтін құрылымын сақтайды;
  • өзіндік тұжырым жазады;
  • ұсыныстар негізінде мәтініне түзетулер енгізеді.

Өзіндік бағалау. Оқушылар БК негізге ала отырып, өзін-өзі бағалайды.

Мұғалімнің кері байланысы: Мұғалім сабақ соңында оқу мақсатына қайта оралып, оған қаншалықты жеткендіктерін талқылап, оқушыларға кері байланыс ұсынады.

1-қосымша

2-қосымша

3-қосымша

Сабақтың соңы

2 мин

Рефлексия

Маған қиындық келтіргені…

Мен үшін орындауға жеңіл болғаны...

Маған ұнағаны…

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу