Айнымалы ток тізбегіндегі кернеу резонансының шарттары. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Айнымалы ток тізбегіндегі кернеу резонансының шарттары

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (Оқу бағдарламасына сілтеме)

11.5.3.9 Электрлік резонанс шарттарын түсіндіру және оның қолдынысын білу

 Сабақтың мақсаты

Айнымалы ток тізбегіндегі резонанс себептерін түсіндіру және оның қолданысына мысалдар келтіру.

 Жетістік критерийі

Оқушылар айнымалы ток тізбегіндегі резонанс себептерін түсіндіреді және оның қолданысына мысалдар келтіре алады

 Тілдік мақсаттар

Пәндік сөздік және терминология:

Resonant frequency, impedance, angular frequency, inductance

Резонанстық жиілік, импеданс, циклдік жиілік, индуктивтілік

Пайдалы сөзтіркестер:

...-қа... озады, ...-қа... қалады

Кернеу мен тоқ бір-бірінен фаза бойынша

 Сабақта дарытылатын

 құндылықтар

Оқушылардың өздеріндегі бар білім негізінде жаңа білімді меңгерту.

 Пән аралық байланыс

Математика: тригонометриялық түрлендірулер

 ИКТ дағдылары

 Алғашқы білімдер

Айнымалы ток деген не? Катушка мен конденсаторы бар айнымалы тізбектегі кернеу мен ток

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-7 минут

Миға шабуыл: алдын ала дайындалған тербеліс тізбегіне кернеу қолданылады. Мұғалім тазалықты арттырады және келесі сұрақтарды қояды:1. Тербелмелі тізбек қозғаушы сигнал жиілігінің өзгеруіне қалай әсер етеді?2. Шамның интенсивтілігі қалай өзгереді? Неге?Жабдық болмаған жағдайда сіз келесі бейнені қолдана аласыз және сол сұрақтарды қоя аласыз

https://www.youtube.com/watch?v=Xl6Wrg2z8gQ

Бейнеролик, тербелмелі контур

Сабақтың ортасы

7-10 минут

10-17 минут

17-22 минут

22-30 минут

30-37 минут

Оқушылардың жауабын талқылап, ток күші мен ауыспалы ток жиілігіне тәуелділік алынады.

1. Бейнеролик көргеннен кейін Келесі сұрқ қойылады: «Шам қай шамда жарқырайды?» Неліктен? »Сұрақтың жауабын талқылау кезінде, сонымен қатар уақытқа қатысты күштің графигін зерттей отырып, бейнеде резонанс анықтамасы көрсетіледі (механикалық және электрлік тербелістердің ұқсастығын жасауға болады).

2. Презентацияны қолдана отырып және жоғарыда келтірілген анықтамаларға сүйене отырып, тербеліс процесінде резонанстық жағдай туындайды. Сонымен қатар, оқытушы студенттердің сұрақтарына жауап береді.

3. Презентацияны қолдана отырып, оқытушы параллельді және сериялық қосылған резистор, катушкалар мен конденсатор үшін резонанстық жиілік теңдеуін алады.

Студенттерге сыйымдылық және индуктивті реакцияның графикалық және векторлық формасын түсіндіру және резонанстық нүктені көрсету өте маңызды.Осы графикалық және резонанстық жағдайларды қолдана отырып, мұғалім формуланы алады

4. Жұптық жұмыс (5 минут): Интернет-ресурстарды қолдана отырып, студенттерге электр тізбегіндегі резонансты күнделікті өмірде қолданудың үш мысалын келтіруге тапсырма беріледі.Уақыт аяқталғаннан кейін жұптар өздерінің мысалдарын сыныппен бөліседі.

Презентация, раздаточный материал

Сабақтың соңы

Оқушыларға кері байланыс парағы жазбаша парақ түрінде беріледі, оқушылар толтырады және оқытушыны пошта жәшігіне қалдырады.

Кері байланыс парағы

Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қалай қолдауды жоспарлайсыз?

Бағалау - оқушылардың оқуын қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздікті ескеру

Саралау жеке немесе топтық қолдаумен болуы мүмкін. Қабілеті төмен оқушыларды сұрақ қоюдың тиісті әдістері арқылы оларды қажетті шешімдерге итермелеуге болады.

Ауызша немесе жазбаша.

Денсаулыққа ықпал ететін әдістер:үзілістер және созылу, жүру және тұру сияқты физикалық жаттығулар қолданылады.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Жоспарланған дифференциация жүзеге асты ма?

Мен уақытты ұстандым ба?

Мен өз жоспарымнан қандай өзгерістер жасадым және неге?

Төмендегі кеңістікті сабағыңызға рефлексия үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы сол жақта көрсетілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе өте жақсы өтті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алар еді (оқытуды да, оқуды да қарастырыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақта мен келесі сабақ туралы хабардар ететін сынып немесе жеке тұлғалардың жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу