Ампер күшінің жұмысы. Магнит ағыны. Электромагниттік индуция құбылыс. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Электромагниттік индукция | Мектеп: ХББ НЗМ Павлодар қаласы | ||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Муғраж М | ||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Ампер күшінің жұмысы. Магнит ағыны. Электромагниттік индуция құбылыс | ||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.5.1 – электрмагниттік құрылғылардың жұмыс істеу принципін талдау (электромагниттік реле, генератор, трансформатор); | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Электромагниттік құрылғыларды атап, олардың жұмыс істеу принципін талдайды; | ||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар: –электромагниттік құрылғыларға мысал келтіре алады; –электромагниттік құрылғылардың құрылысын сипаттайды; –электромагниттік құрылғылардың жұмыс істеу принципін талдайды; – электромагниттік құрылығының қолданылуына мысал келтіре алады; | ||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсінулері және қолдана алулары тиіс: электромагниттік реле, генератор, трансформатор, электромагниттік индукция, катушка, өзекше. Олар электромагниттік құрлығылардың жұмыс істеу принципін ауызша және жазбаша түсіндіре алулары керек. Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: Электромагниттік индукция принципі....... Өзекшені орамға енгізгенде..... Генератор ...........үшін қолданылады. | ||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Сызба салу | ||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | ||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Ампер күші, магнит ағыны,электромагниттік индукция құбылысы бойынша теориялық ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин 5 мин | Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу. Жағымды психологиялық орта тудыру. Жұппен отырған оқулар саусақтарын суретте көрсетілгендей түйістіріп, бір-біріне тілек айтады. Алдыңғы білімдерін жандандыру мақсатында «Дұрыс» және «Бұрыс» ойыны
Ол үшін әр оқушыға алдын ала «жасыл» және «қызыл» түсті карточкалар таратылады. Кері байланыс беру. (Оқушыларды мадақтау немесе бұрыс жауабын түзету мақсатында көмекші сұрақтар қою) Оқушылардан өз жауаптарын негіздеу мен дәлелдеуді сұрау. | (Презентация слайд 1-9) Қызыл және жасыл Карточкалар | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 15 мин 7 мин 8 мин | Ой қозғау Оқушылардан сұрау: Суретте не көрсетілген? Бұл құрылғыларға не ортақ? Жұмыс істеу принципі неге негізделген деп ойлайсызда? Оқушыларға жетекші сұрақ қоя отырып, сабақтың тақырыбына, оқу мақсатына шығу. Оқушылармен бірге жетістік критерийлерін құрастыру. Бүгінгі сабағымызда электромагниттік құрылғыларды атап, олардың жұмыс істеу принципін талдайсыздар. Мағынаны тану Зерттеу жұмысы Оқушыларды жоғарыда суреттері бар қағаз қиындыларымен топқа біріктіру: -реле дескриптор:
-генератор дескриптор:
-трансформатор дескриптор:
Оқушылар берілген электромагниттік құрылғылардың жұмыс істей принциіпін топта талдап, басқа топтар алдында қорғайды. Оқушылар өз зерттеулерін постерге кескіндейді. Жетістік критерийлері:
Кері байланыс. Жетістік критерийлері бойынша топтра өзара бағалау жүргізеді. Жинақталған ақпаратты жалпылау. Жеке жұмыс. Оқушылар сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Төменде дұрыс жауаптары берілген.
Өзара бағалау. Дұрыс жауаптары оқушыларға таратылады. Кері байланыс беру. | Презентация (слайд 10-11) Үлестірмелі материал 1 Үлестірмелі материал 2 Фломастер,А3 Үлестірмелі материал 3 | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Сабақ соңында оқушылар стикерлер арқылы рефлексия жүргізеді Сабақтың мақсатына оралу. Үй тапсырмасын беру : қайталау | Стикер | |||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: –электромагниттік құрылғыларға мысал келтіре алады; –электромагниттік құрылғылардың құрылысын сипаттайды; –электромагниттік құрылғылардың жұмыс істеу принципін талдайды; – электромагниттік құрылығының қолданылуына мысал келтіре алады; Көпшілік оқушылар: Топтық жұмыста белсенділіки танып, өз ойларын еркін жеткізеді. Кейбір оқушылар: Басқа топтарға сұрақ қойып, сұрақтарға жауап береді. | (1) Өз-өзін бағалау (2) Топтық бағалау (3) Мұғалімнің бағалауы | Сабақ барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақбойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақтың тақырыбына шығу 2: Топтық жұмыс Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Аталған құрылғыларды оқушылар шынайы түрде көруіне мүмкіндік жасауға болады. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Оқушыларға алдын ала сайттан мәліметтердің сілтемесін, яғни ресурстарды дайындап беру уақытты тиімді пайдалану мен жұмыс нәтижесін арттыратындығын ескеру. . | |||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру