Асқынөткізгіштік. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар:

10.3А - Тұрақты ток .

ХББ НЗМ Шымкент

Күні: 5-10.02.18

Мұғалім: Демеубаева Г.К.

Сынып: 10С

Қатысқандар:

Қатыспағанжар:

Сабақтың тақырыбы:

Асқынөткізгіштік

Оқу мақсаты:

Әр түрлі ортадағы электр тогының пайда болу принциптерін салыстыру;

фоторезистордың сипаттамасын білу;

 Сабақтың мақсаттары:

Әртүрлі ресурстардан алынған мәліметтерді салыстырып, қажетті мәліметтеі таңдай алады.

Алынған мәліметтерді талдап, жинақтай алады.

Әртүрлі ортадағы электр тогының қолданысын сипаттай алады.

 Бағалау критерийлері:

Тізбек бөлігін токтың бағытын талдай отырып, ток шамасын анықтай алады;

Әр түрлі ортадағы электр тоғы тарауындағы құралдарды біледі.

 Тілдік мақсаттар:

Пәндік лексика және терминология

тұрақты температура кезіндегі метал өткізгіш

шала өткізгішті диод

қыздыру шамы

Ом заңы

Омдық(металл) өткізгіш

омдық емес(қыздыру шамы,жартылай өткізгіш) өткізгіш

кедергітура пропорционалды сызықтық, түзу сызықтыемес

Тұрақты температура кезінде метал өткізгіштер үшін,/Uтікелей тең (Ом заңы)

Қыздыру шамы мен жартылай өткізгішті диод омдық емес әрекет көрсетеді.

Шала өткізгішті диод бір бағытта өте төмен кедергімен өткізеді және басқасында үздіксіз-дерлік кедергіге ие.

Кедергі температурасы…. болғандықтан

Кесте сызықты емес, өйткені … өткізгіш болып табылады

Кесте сызықты (тік, координат басы арқылы өтеді), өйткені...

Құндылықтарды дарыту:

 

Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікті үнемі есте сақтау; Жұппен жұмыс істеу барысында бір біріне құрмет көрсетуді ұмытпау; Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп барлық оқушы пікірлерін тыңдау; Еңбек және шығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу; мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмір бойы білім алу керектігін білу.

 Пәнаралық байланыс:

Тұрақты электр тоғы тарауы бойынша зарядтар, оң және теріс зарядтар, иондар арқылы химия пәнімен байланысты.

Тілдік мақсаттарды жүзеге асыру үшін физикалық терминдерді , негізгі ұғымдарды ағылшын тілінде CLIL әдістерін қолдану

 АҚТ құндылықтары:

Интернет желісі, интерактивті тақта, JLX және Pasco электронды құралдары.

Бастапқы білім:

Конденсаторлар. Конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау.Конденсаторлардың энергиясы.

Сабақ барысы

Уақыт

Жаңа сабақ ресурс

Сабақтың басы

5 мин

20 мин

5 мин

10 мин

Сабақтың ортасы

10 мин

10 мин

І Сәлемдесу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Үйге берген тапсырманы тексеру:

Есептер шығару: Сабаққа қатысты сабақ мақсатын презентация арқылы көрсетеміз. Кирхгоф заңдарына есептер шығару.

Қосымша № 1. Қалыптастырушы бағалау.

Кирхгофф заңдарын бекіту.

Жаңа сабақ: Әртүрлі ортадағы электр тоғы атты тараудағы оқу мақсаты мен таныстырылады.

Төмендегі тақырыптармен таныстырылып, оқушыларға тақырыптар бөлініп беріледі, бөлінген тақырытар бойынша сыныпта талқылау жүргізіледі.

  • электронды-сәулелі түтікті
  • жартылай өткізгішті құрылғы (мәселен, термистор)
  • метал өткізгіш
  • графит
  • электролит (мәселен, мыс сульфатының ерітіндісі)
  • плазма (мәселен, люминесценттік шам)
  • балқытылған тұз
  • алау
  • альфа қуат көзімен иондалған камера
  • жерге орналастырылған сферадан мезгіл-мезгіл ажыратылатын Ван дер Грааф.

І Электронды – сәулелі түтікше жайлы ақпарат беріледі.

ІІ Жартылайөткізгішті құрылғы (термистор).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ Металл өткізгіш

 

 

 

ІV Графит

V Электролит электролит (мәселен, мыс сульфатының ерітіндісі)

VI Плазма

Пла́зма (от греч. πλάσμα «вылепленное», «оформленное») — частично или полностью ионизированный газ, образованный из нейтральных атомов (или молекул) и заряженных частиц (ионов и электронов). Важнейшей особенностью плазмы является ее квазинейтральность, это означает, что объемные плотности положительных и отрицательных заряженных частиц, из которых она образована, оказываются почти одинаковыми. Плазма иногда называется четвёртым (после твёрдого, жидкого и газообразного) агрегатным состоянием вещества.

Үлестірме қағаз

Здесь короткий клип, показывающий эксперимент челночного мяча:

http://www.youtube.com/watch?v=2Rh8fJnvisA

Это видео показывает, как стекло может проводить ток, как оно становится расплавленным, позволяя ионам стать подвижными:

http://www.youtube.com/watch?v=ee9bj4mhosY

Информация по технике безопасности при обращении с расплавленной солью:

http://www.nuffieldfoundation.org/practical-chemistry/electrolysis-zinc-chloride

Информация об ионизационной камере:

http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics/diffusion-cloud-chamber

Информация по технике безопасности при обращении с генератором Ван дер Графа:

http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics/van-de-graaff-generator-safety

15 мин

Әр түрлі ортадан алатын токтың шамасын салыстырады және талқылайды.

Қосымша № 1 Әр түрлі ортадағы электр тоғы тарауына қатысты есептер шығарады.IGSCE

Үлестірме қағаз

Сабақтың соңы

3 мин

2 мин

БББ әдісімен рефлексия алу

Үйге тапсырма: 9 тарау. §§ 9.1-9.8

№ 23-28 Өзіндік жұмысты аяқтау.

Б.Кронгарт, Кем В 10 кл оқулық

Кирик Л.С

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар: электр тогы туралы алғашқы ұғымдар мен терминдерді түсінеді;

Көпшілік оқушылар: әртүрлі ортадағы электр тогы туралы есептерді шығара алады;

Кейбір оқушылар: қиындығы жоғары есептерді шығара алады.

-өзін-өзі бағалау;

Қалыптастырушы бағалау.

Практикалық жұмыс істеу барысында ҚТЕ сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
» 👦🏻👧🏻Елімізде қанша бала бар?
Пікір жазу