Дененің гравитациялық өрістегі қозғалысы: 1.Вертикаль лақтырылғандағы. 2. Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылғандағы. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Кинематика

Мектеп:

ФМБ НЗМ Қостанай қ.

Күні:

қараша, 2017 ж.

Мұғалімнің аты-жөні:

Муханжанова А.С., Бабич С.И.

Сынып:

9

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Дененің гравитациялық өрістегі қозғалысы:

1.Вертикаль лақтырылғандағы,

2.Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылғандағы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.1.6 – көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі кинематикалық шамаларды анықтау;

10.2.1.7 – көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалыс траекториясын зерттеу;

 Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар үйренуі тиіс:

Көкжиекке бұрыш жасай/вертикаль тасталған дене қозғалысын сипаттау

Оқушылардың көбісі үйренуі тиіс:

Ұшу уақытын, қашықтығын және биіктігін есептеу

Кейбіреулер оқушылар үйренуі тиіс:

Өз бетінше ұшу уақытын, қашықтығын және биіктігін анықтау

 Жетістік критерийлері

Көкжиекке бұрыш жасай тасталған дене қозғалысының ерекшеліктерін біледі

Вертикаль тасталған дене қозғалысын математикалық сипаттауды орындай алады

Көкжиекке бұрыш жасай тасталған дене қозғалысын математикалық сипаттауды орындай алады

Зертханалық жұмысты орындау кезінде білім мен білікті пайдаланады

  Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология:

скорость, векторная скорость, ускорение, движение в поле тяготения, угол, диапазон

speed, velocity, acceleration, projectile, angle, range

Жылдамдық, векторлық жылдамдық, үдеу, тартылыс өрісіндегі бөлшектер, бұрыш, диапазон

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Что влияет ……

Что, по вашему мнению, случится, если…..

Можете ли вы предположить изменение, которое …….

Предположите гипотезу, которая …..

Что должно оставаться постоянным?

What effects ……

What do you think happens when…..

Can you suggest a change that …….

Suggest a hypothesis that …..

What should you keep constant?

Не әсер етеді ……

Сіздің пікіріңізше, егер …..

…….болатын өзгерісті болжамдауға болады ма?

….. болатын гипотезаны болжамдаңыз?

Сіз нені тұрақты сақтауыңыз қажет?

 Құндылықтарды дарыту

Өзін-өзі реттеу және бақылау дағдыларын дамыту;

зияткерлік, зерттеу және ақпараттық мәдинетін қалыптастыру;

пәнге тұлғалық-мағыналық қарым-қатынасын қалыптастыру;

басқалармен өзара әрекеттесу, дискуссия жасау; өз пікірін дәлелдеу, бір-бірін тыңдау және сыйлау

АКТ өолдану дағдылары

http://phet.colorado.edu/sims/projectile-motion/projectile-motion_en.html

Пәнаралық байланыстар

Математика

Бастапқы білім

Кинематика

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған әрекеттері

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

15 мин

Сабақтың ортасы

8 мин

15 мин

Сабықтың соңы

1 мин

Оқушылармен амандасу, қатыспағандарды белгілеу.

Оқушыларды

- сабақтың мақсатымен

-жетістік критерийлерімен таныстыру

Көкжиекке бұрыш жасай лақытырылған дененің қозғалысы:

А. х және у остеріне проекциялары

Б. х және у остері бойынша координаталарды табу

(1)

(2)

Параболаның жоғарғы нүктесіндегі есептеп, параболаның жоғарғы нүктесіне дейінгі дененің көтерілу биіктігін анықтауға болады.

мәнін (2) теңдеуге қойып, дененің максимал көтерілу биіктігін табамыз:

Ұшу уақыты , осыдан формула шығады

(3)

Х координата теңдеуін (1) уақыттың (3) формуласына қойып, ұшу қашықтығын табамыз:

Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы:

Ұшу қашықтығы мен ұшу уақытының формулаларын шығару.

Бастапқы орналасуы y0=h, бастапқы жылдамдық v0y=0, жылдамдық vy=-gt, үдеу ay=-g, қозғалыс заңы:

Жоғарыда келтірілген қозғалыс заңдарын қолданып, дененің ұшу уақытын және қашықтығын табуға болады. Түсу нүктесінде у – дененің координатасы нөлге тең, сондықтан жазуға боалды:

осыдан ұшу уақыты:

Формулаға уақыттың мәнін қойып, ұшу қашықтығын аламыз:

Формативті бағалау:

1.Дене вертикаль жоғары қарай 10 м/с бастапқы жылдамдықпен лақтырылған. Дененің көтерілу биіктігін анықтаңдар. Қандай уақыттан кейін дене жерге түседі?

2.Оқ зеңбіректен көкжиекке 300 бұрыш жасай 600 м/с бастапқы жылдамдықпен ұшырылған. Оқтың көтерілу биіктігін, уақытын және максималды көтерілу биіктігін анықтаңдар.

Зертханалық жұмысты өткізу

Сабақтың соңында оқушылар рефлексияны жүргізеді:

"Үш М"

Оқушылар сабақ барысындағы ең жақсы ұш моменттерді және келесі сабақтың жұмысын жақсартуға көмектесетін бір әрекетті а тауды сұрау.

Флипчарт, карточкалар

http://phet.colorado.edu/sims/projectile-motion/projectile-motion_en.html

Үй жұмысы

Анықтамаларды, формулаларды қайталау.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы

Көкжиекке бұрыш жасай/вертикаль тасталған дене қозғалысын сипаттау

Ұшу уақытын, қашықтығын және биіктігін есептеу

Өз бетінше ұшу уақытын, қашықтығын және биіктігін анықтау

Өзара бағалау, мұғалімнің мадақтауы

Физика кабинетінде қауіпсіздік техника мен тәртіп сақтау ережелері ескеру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу