Потенциал және потенциалдар айырымы. Электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар айырымының арасындағы байланыс. Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Термодинамика негiздерi

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

§34. Потенциал және потенциалдар айырымы. Электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар айырымының арасындағы байланыс

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.1.9 – потенциалдар айырымының және потенциалдың физикалық мағынасын түсіндіру;

Сабақ мақсаты

  • потенциал және потенциалдар айырымына анықтама беру;
  • электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар айырымының арасындағы байланыстың физикалық мағынасын түсіндіру;
  • өрнекті түрлендіруге дағдыландыру.

Бағалау критерийлері

  • Электр өрісінің потенциалының физикалық мағынасын түсінеді
  • Электр өрісінің күштік сипаттамасы мен энергетикалық сипаттамасы арасындағы байланысты көсететін формуланы қорыта алады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар потенциал және потенциалдар айырымына ауызша анықтама береді. Электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар айырымының арасындағы байланыстың физикалық мағынасын түсіндіреді

Пәнге тән лексика мен терминология:

Потенциал , потенциалдар айырымы, кернеу, кернеулік

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Потенциал – бірлік оң зарядты электр өрісінің берілген нүктесінен шексіздікке көшіргенде өріс күштерінің жұмысымен анықталатын физикалық шама. Электростатикалық өрістің берілген нүктесіндегі потенциалы осы нүктеге орналастырылған бірлік оң зарядтың потенциалдық энергиясымен анықталады.

Құндылықтарды дарыту

Бұл сабақ оқушылардың белсенділігін арттыруға, сыни ойлау дағдысын дамытуға және коммуникативтік дағдысын жетілдіруге бағытталған

Пәнаралық байланыстар

Электр өрісінің жұмысын және потенциалын есептеуде математика пәнімен байланыс

Өткен сабақ материалдары

Электр өрісініӊ күш сызықтары. Электр өрісінің күштік сипаттамасы кернеулік жайлы біледі.

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-7 мин

1. Оқушылардың теориялық материалды меңгергендіктерін тексеру үшін төмендегідей сұрақтар қойылады

«Бинго» әдісі арқылы (мұнда оқушылар қорапта жасырылған сұрақтарға жауап береді).Әрбір дұрыс сұрақты мұғалім бағалап отырады.

  • Нүктелік заряд дегеніміз не?
  • Электр өрісі дегеніміз не?
  • Электр өрісінің кернеулігі нені сипаттайды.
  • Электроскоппен нені өлшейді.
  • Электр өрісінің күш сызықтары дегеніміз не?
  • Кулон заңы тұжырымдамасы.
  • 1 Кулон дегеніміз не?
  • Элементар заряд дегеніміз не?
  • Элетр өрісінің кернеулігінің бірлігі?
  • Электр өрісінің кернеулігі қандай шама?
  • Электр өрісінің кернеулігінің формуласын жазып бер.

2. Ой қозғау.

Сіз потенциал электр өрісінің энергетикалық сипаттамасы деп аталатынын қалай түсіндірер едіңіз?

3. Мақсаты болжау. Оқушылармен бірге анықталады

- потенциалдар айырымының және потенциалдың физикалық мағынасын түсіндіру

Слайдтар

Сабақтың ортасы

7-17 мин

17-37 мин

4. Түсіндіру.Мұғалім біртекті электр өрісінде жұмысты анықтауды түсіндіреді.

Қозғалмайтын электр зарядтарының элетр өрісі электростатикалық өріс деп аталады.

 

 берілген нүктедегі өрістің потенциалы.

 

  -потенциалдар айырымы.

 

Потенциалдар айырымы электр өрісінің энергетикалық сипаттамасы болып табылады.

 

 

5. Сабақты бекіту Оқушылар қолдану дағдысын дамыту үшін жұптасып есептің шешімін талқылайды

  • Заряд бір нүктеден екінші нүктеге орын ауыстырған кезед потенциалдар айырмасы 1кВ өрісте 40 мкДж жұмыс атқарады. Заряд неге тең?
  • Кернеулігі біртекті электр өрісінде заряд орналасқан. 10кДж жұмыс атқарылғанда заряд қандай қашықтыққа жылжиды?
  • 20 нКл заряд потенциалы 700 В нүктеден потенциалы 200 В нүктеге орын ауыстырғанда өріс қандай жұмыс істейді? Потенциалы 100 В нүктеден потенциалы 400 В нүктеге орын ауыстырғанда ше?
  • Мырыш атомы ядросының заряды 4,8 *10-18 Кл. Мырыш атомы ядросының10 нм қашықтықта тудыратын электр өрісінің потенциалын анықтаңдар.
  • Өзара параллель өткізгіш пластиналар арасындағы кернеу 1000В. Пластиналардың арақашықтығы 4 м болса,олардың арасындағы өрістің кернеулігін анықтаңдар.
  • Заряд бір нүктеден екінші нүктеге орын ауыстырған кезде потенциалдар айырмасы 1кВ өрісте 40 мкДж жұмыс атқарды. Заряд неге тең?

Бағалау критерийлері

Дескриптор

электр өрісінің жұмысын , кернеулігін және потенциалын анықтайды

  • зарядты анықтайтын формуланы біледі
  • зарядтың шамасын анықтайды
  • қашықтықты анықтайтын өрнекті беліді
  • қашықтықты анықтайды
  • өрістің жұмысын анықтайтын формуланы біледі
  • өрістің жұмысын анықтайды
  • потенциалды анықтайтын формуланы біледі
  • потенциалды анықтайды
  • өрістің кернеулігін анықтайтын өрнекті біледі
  • өрістің кернеулігін анықтайды

Оқушылар өзара бағалау жүргізеді. Жіберілген қателіктер бойынша бір-біріне кері байланыс жасайды. Қажеттілік туындаса мүғалік көмектеседі.

Слайдтар

Сабақтың соңы

37-40 мин

6. Рефлексия. Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.

7.Үй тапсырмасы

§34. Потенциал және потенциалдар айырымы. Электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар айырымының арасындағы байланыс

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жеке сұхбаттасамын, бағыт бағдар беремін

  • Сұрақ-жауап арқылы
  • Өзіме түртіп алу арқылы
  • Әр оқушыны бақылау,қадағалау
  • Есеп шыару дағдысын тексеру

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
Пікір жазу