Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары. .
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері | Мектеп: Атырау қаласы ХББ НЗМ | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х. | ||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен және алмастыру тәсілімен шешу | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.19 теңдеулер жүйелерін алмастыру тәсілі және қосу тәсілі арқылы шешу; | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| ||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Бөлім бойынша лексика және терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - бір теңдеуден ... өрнектеп аламыз; - жүйенің екінші теңдеуіне ... қоямыз; - екінші айнымалының сәйкес мәнін анықтаймыз; - ... болған жағдайда коэффициенттерін теңестіреміз; - теңдеудің екі жағын ... көбейтеміз; - ... мүшелеп қосамыз; - «х - … , у - ... болсын»; | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жұптық тапсырмаларды орындағанда ынтымақтастық пен өзара құрмет құндылықтарын дарыту. Жеке тұлғааралық қарым-қатынасты қалыптастыру және қолдау, өзара құрмет, өзара жауапкершілік. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Күнделікті өмірден мысалдар алып екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу құру, осы түсінігін жаратылыстану бағытындағы пәндерді оқығанда пайдалану. | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | GeoGebra бағдарламасы арқылы екі айнымалысы бар теңдеулерді шешу жолын қарастыру. | ||||||||
Бастапқы білім | Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын білу; бір айнымалыны екінші бір айнымалы арқылы өрнектей алу; бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу дағдылары. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы
0 – 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі Сабақтың сапалылығын арттыру мақсатында біріккен оқу ортасын құру. Өткен сабақты өзектендіру. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілі арқылы шешу алгоритмі: - жүйедегі теңдеулердің айнымалылардың біреуінің коэффициенттері қарама-қарсы сандар болатындай әр теңдеуді көбейткіштерге көбейту керек; - жүйедегі теңдеулерді мүшелеп қосып, бір айнымалысы бар теңдеуге айналдыру керек; - шыққан теңдеуді шешіп, айнымалының мәнін табу керек; - осы айнымалының мәнін жүйедегі бір теңдеудегі орнына қойып, екінші айнымалының мәнін табу керек. Үй тапсырмасы бойынша құрылған теңдеулер жүйесін, оның шешу жолын тексеру. |
Слайд 4 | |||||||
Сабақтың басы 3 – 15 мин | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілі арқылы шешуге есептер шығарту. Жалпы сыныппен талдауға деңгейлік тапсырмалар. 1. а) ; b) . Жауабы: (6; 8); (12; 35). 2. а) ; Жауабы: (3; 5). b) . Жауабы: (1; 3). 3. а) ; b) . Жауабы: (3; -2); (-3; -2). Тақтада есептерді түсіндіріп шығарған оқушыларды критерий бойынша бағалауды ұсыныңыз. | Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN 9965-34-442-6 Слайд 5 Қосымша 1 | |||||||
Сабақтың ортасы 15 – 17 мин
17 – 25 мин
25 – 26 мин
26 – 32 мин
32 – 33 мин
33 – 37 мин 37 – 38 мин | сергіту сәтін ұйымдастыру. «Математиктер биі» Жұптық жұмыс тапсырмалары Жауабы:. (5; -3). Жауабы: (4; 0,6). Жауабы: (4; -3). Жауабы: (5; 2) Тақтада көрсетілген дайын жауап, дескриптор арқылы жұптар арасында өзара бағалау жүргізу ұсынылады. Оқушыларды шағын топтпрға біріктіріңіз. ТАРСИЯ құрастыруды ұсыныңыз Тарсияның дұрыс жауабын топтарға таратыңыз, өзін – өзі бағалауды ұсыныңыз, өзіңіз қадағалаңыз. Шығармашылық тапсырма жеке орындауға ұсыныңыз №1. Катер 3 сағат өзен ағысымен және 5 сағ ағысқа қарсы 76 км жол жүреді.Катер өзен ағысымен 6 сағатта жүрген жолын ағысқа қарсы 9 сағатта жүреді. Ағыс жылдамдығын және катердің меншікті жылдамдығын табыңыз. Жауабы: 2 км/сағ; 10 км/сағ. №2. . Жауабы: x = 1; y = 1. Дескриптор: Білім алушы:
Дайын дескрипторды әр оқушыға жеке беріп, өзін – өзі тексеріп, бағалауды ұсыну, мұғалім қадағалайды. | Слайд 6 https://www.youtube.com/watch?v=fbGl0f6K_9I Слайд 7 Қосымша 2 А.П.Ершова, В.В.Голобородько. Математика. 7 класс. Самостоятельные и контрольные работы. Москва. Илекса. 2015 г Қосымша 3 Слайд 8 Қосымша 4 Слайд 9 | |||||||
Сабақтың соңы
38 – 40 мин | Сабақты қорытындылау:
Үйге тапсырма № 1. Теңдеуді шешіңіз: . Рефлексия Оқушылар кері байланыс парағын толтырады.
| Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN 9965-34-442-6 Слайд 10 | |||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. | |||||||
Сабақ үрдісінде ұсынылған тапсырмалар осыған дейінгі орындалған тапсырмаларды ескере отырып күрделендірілген. Шығармашылық тапсырмада оқушының ойлау қабілетін шыңдауға бағытталған. | Сыныптық жұмыста, жұптық жұмыста, шығармашылық тапсырмада бірін-бірі бағалау,өзін өзі бағалау, өзара бағалау мұғаліммен бірігіп жүзеге асады. | Оқушыларды демалту мақсатында «Математиктер биі» - мен сергітіңіз. | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру