Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру. Шексіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану

Мектеп: Көкшетау қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Исабекова Н.А, Ескендирова Т.Н.

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Сынып: 6

Сабақ тақырыбы

Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру. Шексіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.20

шексіз/шектеусіз периодты ондық бөлшектің периодын табу;

 Сабақ мақсаттары

  • Шексіз периодты ондық бөлшектің анықтамасы бойынша білімдері мен біліктіліктерін қолдану;
  • Жай бөлшектерден шектеулі және шектеусіз бөлшектерді анықтай білу;
  • Алынған нәтижелерін талдай білу.

Бағалау критерийлері

- шексіз периодты ондық бөлшектің периодын анықтайды;

- шексіз периодты ондық бөлшекте жазуды дұрыс орындайды;

- өз шешімін негіздейді.

 Тілдік мақсаттар

Оқушы:

  • берілген сабақтың математикалық терминологиясын қолданады;
  • рационал сандарды көбейтуді/бөлуді ауызша айқындайды;
  • жай бөлшекті ондық бөлшекке және ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды түсіндіреді;
  • шексіз периодты ондық бөлшектің периодын табуды түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • шектеулі ондық бөлшек;
  • шектеусіз периодты ондық бөлшек;
  • шектеусіз периодсыз ондық бөлшек;
  • қысқартылмайтын жай бөлшек;
  • периодты ондық бөлшек;
  • таза периодты ондық бөлшек;
  • таза периодты ондық бөлшек;
  • бөлшектің периоды.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • рационал санды жай бөлшек/ондық бөлшек түрінде жазуға болады;
  • жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру үшін ... қажет;
  • егер сан периодты/шектеулі ондық бөлшек түрінде жазылатын болса, онда ол рационал сан болып табылады;
  • 0,(6) санын «нөл бүтін периодта алты» деп оқимыз;
  • 3,1(4) санын «үш бүтін оннан бір периодта төрт» деп оқимыз.

Құндылықтарды дарыту

Құндылықтарды дамыту оқушылардың практикалық іс-әрекеттері арқұылы және тақырыптың мазмұны арқылы жүзеге асады. Бірлестік, өзара құрмет, толеранттық.

Бастапқы білім

«Жай бөлшек», «бүтін сан», «рационал сан» ұғымдарын білу; рационал сандарын қосу және азайту амалдарын орындай алу, шексіз ондық бөлшек ұғымы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

  • Оқушыларды сабақтың мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру
  • Үй жұмысын тексеру. Оқушылар өз шешу жолдарын және жауаптарын айтады. Жауаптарды мұғалім тақтада көрсетеді.

№ 605(1)

№ 629 1 күн – 210 км; 2 күн -150 км; 3 күн – 100 км.

Презентация

Слайд 1-4

Сабақтың ортасы

7 мин

5 мин

3 мин

  • Оқушылардың білімін өзектендіру

(сабақтың бұл кезеңінің мақсаты:

- өтілетін тақырып бойынша білімдерін жүйелеу;

- логикалық ойлауды дамыту;

- математикалық тілдерін дамыту бойынша жұмысты жалғастыру;

- оқушыларда өздігінен ойлау қабілеттерін және пәнді оқуға деген қызығушылықтарын қалыптастыру).

Миға шабуыл

  • Қандай сандар рационал сандар деп аталады? (Бұл бүтін және бөлшек сандар, олар оң да және теріс те бола алады)
  • Жай бөлшекті қалай ондық бөлшекке келтіреміз?
  • Қандай ондық бөлшек шектеулі деп аталады?
  • Қандай ондық бөлшек шектеусіз периодты ондық бөлшек деп аталады?
  • Шектеусіз периодты ондық бөлшектің периоды деп нені атайды?

Тапсырма 1. Ондық бөлшектің периодын атаңыз:

0,777

1,2727

0,123123

9,909090

0,234561212

1,23

0,0526315789473684210526315789473684210

  • Жаңа тақырыпты түсіндіру

(Сабақтың мақсатындағы дағдыларды дамыту арқылы және білімдерін қалыптастыруға бағытталған іс-әрекеттер)

Анықтама 1. Қысқармайтын бөлшектің бөлімдері тек қана 2 және 5 жай көбейткіштерге жіктелетін жай бөлшектер шектеулі ондық бөлшек болып жазылады.

Мысалы:

- шектеулі ондық бөлшек

Анықтама 2. Егер қысқармайтын бөлшектің бөлімдері 2 және 5 жай көбейткіштермен қатар басқа жай көбейткіштерге жіктелетін болса, онда мұндай жай бөлшектерді таза периодты ондық бөлшек түрінде жазуға болады.

Мысалы: - шексіз периодты ондық бөлшек

Анықтама 3. Шексіз периодсыз ондық бөшекті иррационал сан деп атайды. Мысалы: π =3,14159265… .

Рационал және иррационал сандар нақты сандар жиынын құрайды.

3.Практика

(Іс-әрекет барысында ақпаратты сұрыптау және талдау, зерттеу, практикалық жұмыс, проблемалық ситуацияларды шешу, есептерді шығару кезінде теориялық материалдарды қолдану арқылы оқушылардың білімдері мен дағдылары дамып, шыңдалады)

Оқушыларға дифференциациалық тұрғыдағы тапсырмалар ұсынылады (деңгейлік дифференциация) – қалыптастырушы бағалау

Бағалау

  • Бағалауды төменде берілген критерйлер арқылы мұғалім жүргізеді;
  • Қалыптастырушы бағалаудың қорытындысы бойынша оқушылардың білімдеріне түзету енгізу (кері байланыс);
  • Келесі сабақты жоспарлағанда қалыптастырушы бағалауда анықталған оқушылардың біліміндегі кемшіліктерін ескеру.

Бағалау критерийлері:

А деңгейі

1.Оқушылар жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырады және периодын дұрыс көрсетеді;

2.Алынған нәтижелерін талдайды

В деңгейі

1. Оқушылар жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырады және периодын дұрыс көрсетеді;

2.Алынған нәтижелерін талдайды және бөлімдерінің ортақ қасиеттерін табады

С деңгейі

1. Оқушылар жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырады және периодын дұрыс көрсетеді;

2.Алынған нәтижелерін талдайды және бөлімдерінің ортақ қасиеттерін табады

3.Тиімді шешу әдісін анықтайды

Презентация

Слайд 5

Слайд 6

Слайд 7-17

Үлестірме материал

Қосымша 1

Үлестірме материал

Қосымша 2

Үйге тапсырма

2 мин

  • Теория: п. 3.6 3 тарау, Автор Алдамуратова Т.А,

Байшоланов Т.С. Математика 6 сынып

  • Практика № 618(1), зерттеуге арналған есеп № 622

Слайд 18

Сабақтың соңы

3 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Слайд 19

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу