Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру. Шексіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану

Мектеп: Көкшетау қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні: Жаксылыкова Г.К.

Сынып: 6

Қатыспағандар саны:

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы

Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру. Шексіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.1.2.18

шектеулі ондық бөлшектер түрінде жазуға болатын жай бөлшектерді танып білу.

 Сабақтың мақсаты

Оқушылар қысқартылмайтын жай бөлшектерді шектеулі ондық бөлшектер түрінде жаза алады

Бағалау критерийлері

Окушы:

- қысқартылмайтын жай бөлшектерді шектеулі ондық бөлшектер түрінде жазады;

- қысқартылмайтын жай бөлшектерді шектеусіз ондық бөлшектер түрінде жазады;

Тілдік мақсаты

Оқушы:

  • берілген сабақтың математикалық терминологиясын қолданады;
  • рационал сандарды көбейтуді/бөлуді ауызша айқындайды;
  • жай бөлшекті ондық бөлшекке және ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды түсіндіреді;
  • шексіз периодты ондық бөлшектің периодын табуды түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • шектеулі ондық бөлшек;
  • шектеусіз периодты ондық бөлшек;
  • шектеусіз периодсыз ондық бөлшек;
  • қысқартылмайтын жай бөлшек;
  • периодты ондық бөлшек;
  • таза периодты ондық бөлшек;
  • таза периодты ондық бөлшек;
  • бөлшектің периоды.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • рационал санды жай бөлшек/ондық бөлшек түрінде жаза алады;
  • жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру үшін ... қажет;
  • егер сан периодты/шектеулі ондық бөлшек түрінде жазылатын болса, онда ол рационал сан болып табылады;
  • 0,(6) санын «нөл бүтін периодта алты» деп оқимыз;
  • 3,1(4) санын «үш бүтін оннан бір периодта төрт» деп оқимыз.

 Құндылықтарды

 дарыту

Мақсатқа жету үшін табандылығын, еңбекқорлығын, жағдайды талдау және жаңа жағдайға бейімделу қабілетін қалыптастыру, өз жұмысының сапасына жауапты болу. Құндылықтарды дарыту сабақтың жоспарлаған іс- әрекеттердің кезеңдері арқылы жүзеге асырылады.

АКТ қолдану дағдысы

Презентациямен жұмыс жасай білу дағдысын қалыптастыру

Бастапқы білім

Жай бөлшек, ондық бөлшек, периодты бөлшек, натурал сандар, аралас сандар және оларға амалдар қолдану.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

  • Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру:

Мына сандарды

  • түрінде жазыңыз. Мұндағы p - бүтін сан, q - натурал сан. Шектеулі және шектеусіз ондық бөлшектерді екі бағанға бөліп жазыңыз.

Жауабы:

, мұндағы ;

, мұндағы ;

, мұндағы ;

, мұндағы ;

, мұндағы ;

, мұндағы ;

, мұндағы .

Шектеулі ондық бөлшек

Шектеусіз ондық бөлшек

-5

4,25

  • Стартер. «Дұрыс/дұрыс емес»

1-сұрақ

шектеусіз периодты ондық бөлшектің периоды 57-ге тең. (Дұрыс.)

2-сұрақ

шектеусіз периодты ондық бөлшектің периоды 128-ге тең. (Дұрыс емес.)

3-сұрақ

Аралас сан ондық бөлшекпен жазылған

(Дұрыс емес.)

шектеусіз периодты ондық бөлшектің периоды 128-ге тең. (Дұрыс емес.)

4-сұрақ

шектеулі ондық бөлшек түрінде жазылады. (Дұрыс.)

5-сұрақ

- шектеулі ондық бөлшек, себебі (Дұрыс.)

6-сұрақ

Бөлімінің жіктелуінде 2 және 5-тен өзге жай көбейткіштері бар жай бөлшек аралас периодты ондық бөлшекпен жазылады. (Дұрыс.)

7-сұрақ

Бөлімінің жіктелуінде 2 саны да жоқ, 5 саны да жоқ жай бөлшектер аралас периодты периодты ондық бөлшекпен жазылады. (Дұрыс емес.)

Презентация

1-3- слайд

4-11-слайд

Сабақтың ортасы

12 минут

8 минут

10 минут

  • Жаңа тақырыпты бекіту. (Топтық жұмыс)

Оқушыларды 4 оқушыдан тұратын топтарға біріктіріп, топтың ішінде білім деңгейлері әр түрлі оқушылар болатындай етіп, тапсырма ұсыну:

1-топ

Келесі рационал бөлшектерді шектеулі ондық бөлшектерге келтіріңіз:

  • ; b) ; c) ; d) ; e) ; f)

2-топ

Келесі рационал бөлшектерді шектеулі ондық бөлшектерге келтіріңіз:

  • ; b) ; c) ; d) ; e) ; f)

3-топ

Келесі рационал бөлшектерді шектеулі ондық бөлшектерге келтіріңіз:

  • ; b) ; c) ; d) ; e) ; f)

Топтарға дайын жауаптарды беріп бір-бірін тексертіңіз.

Жауаптар:

1-топ

  • ; b) ; c) ; d) ; e) ; f)

2-топ

  • ; b) ; c) ; d) ; e) ; f)

3-топ

  • ; b) ; c) ; d) ; e) ; f)

Қорытынды жасау: Қандай жай бөлшектерді шектеулі ондық бөлшектер түрінде жазуға болады?

  • Сыныппен жұмыс.

Мұғалім дайындық нұскасының шешімдерін сыныппен талдап, түсіндіреді.

Дайындық нұсқасы

  • Жай бөлшекті шектеулі ондық бөлшек немесе шектеусіз периодты ондық бөлшек түрінде жазыңыз:
  • ; b)
  • Периодты ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде қалай жазуға болатынын көрсетіңіз:
  • ; b) ; c)
  • Периодты ондық бөлшек шектеулі ондық бөлшек болатын көрсетіңіз.

4*. Өрнектің мәнін табыңыз:

Жауаптары:

  • a) ; b)
  • a) ; b) ; c)

4*. 5

  • Өзіндік жұмыс.

1-нұсқа

  • Жай бөлшекті шектеулі ондық бөлшек немесе шектеусіз периодты ондық бөлшек түрінде жазыңыз:
  • ; b) (2б.)
  • Периодты ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде қалай жазуға болатынын көрсетіңіз:
  • ; b) ; c) (3б.)
  • Периодты ондық бөлшек шектеулі ондық бөлшек болатын көрсетіңіз. (1б.)

4*. Өрнектің мәнін табыңыз: (5б)

2-нұсқа

  • Жай бөлшекті шектеулі ондық бөлшек немесе шектеусіз периодты ондық бөлшек түрінде жазыңыз:
  • ; b)
  • Периодты ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде қалай жазуға болатынын көрсетіңіз:
  • ; b) ; c)
  • Периодты ондық бөлшек шектеулі ондық бөлшек болатын көрсетіңіз.

4*. Өрнектің мәнін табыңыз:

3-нұсқа

  • Жай бөлшекті шектеулі ондық бөлшек немесе шектеусіз периодты ондық бөлшек түрінде жазыңыз:
  • ; b)
  • Периодты ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде қалай жазуға болатынын көрсетіңіз:
  • ; b) ; c)
  • Периодты ондық бөлшек шектеулі ондық бөлшек болатын көрсетіңіз.

4*. Өрнектің мәнін табыңыз:

Жауаптары:

1-нұсқа

  • a) ; b)
  • a) ; b) ; c)

4*. 3

2-нұсқа

  • a) ; b)
  • a) ; b) ; c)

4*. 4

3-нұсқа

  • a) ; b)
  • a) ; b) ; c)

4*.

Бағалау:

4 балл – «қанағаттанарлық»

5 балл- «жақсы»

6-11 балл – «өте жақсы»

А. Нивен, Числа рациональные и иррациональные, Москва, «Мир», 1966

Потапов М.К, Шевкин А.В.

Математика 6, Дидактические материалы, Москва, «Просвещение», 2017

12-13-слайд

14-19- слайд

Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасы:

  • Жай бөлшекті шектеулі ондық бөлшек немесе шектеусіз периодты ондық бөлшек түрінде жазыңыз:
  • ; b)
  • Периодты ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде қалай жазуға болатынын көрсетіңіз:
  • ; b) ; c)
  • Периодты ондық бөлшек шектеулі ондық бөлшек болатын көрсетіңіз.

4*. Өрнектің мәнін табыңыз:

Рефлексия.

1. Сабақтың мақсаты қандай болды?

2. Мен мақсатқа жеттім бе?

3. Мен не білдім?

4. Мен нені үйрендім?

5. Мен нені түсінбедім?

6. Мен не бойынша әлі де жұмыс істеуім керек?

20-21 слайд

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді.

Жеке жұмыс жасау барысында әр түрлі деңгейлі тапсырмаларды орындау.

Оқушыларды сұрақтар қою арқылы бағалаймын. Бағалау критерийі бойынша жұптар бірін-бірі бағалайды. Сабақ соңында оқушылар өздерінің жеткен жетістіктері жайлы өзін – өзі бағалайды.

Сабақты бекіту кезеңінің алдында слайдқа қарағандықтан «көз жаттығуын» жасатамын.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу