Пирамида жазбасы. Математика, 4 сынып, сабақ жоспары.
Қысқамерзімді жоспар
Пән: Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4А бөлімі: «Геометриялық фигуралар» Күні:9.04 Сынып: 4А,В | Мектеп: Талдықорған қаласы НЗМ Мұғалімнің аты-жөні: Иманбаева Н.З. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||
Сабақтақырыбы | Пирамида жазбасы | |||||||||||||||||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 4.3.2.3 Кеңістік геометриялық фигураның жазбасын үлгі бойынша тану (пирамида, цилиндр, конус), фигураны жазбасымен сәйкестендіре білу және моделін жинау. | |||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Кеңістік геометриялық фигураларының жазбасын таниды, пирамиданы жазбасымен сәйкестендіреді. Көптеген оқушылар: Кеңістік геометриялық фигураларының жазбасын таниды, пирамиданы жазбасымен сәйкестендіреді. Кейбір оқушылар: Кеңістік геометриялық фигураларының жазбасын таниды, пирамиданы жазбасымен сәйкестендіреді және моделін жинайды. | |||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Кеңістік геометриялық фигураларының жазбасын таниды, пирамиданы жазбасымен сәйкестендіреді және моделін жинайды. | |||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
| |||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту | Адалдық, зияткерлік құндылық | |||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | дүниетану | |||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация жасайды | |||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Күрделі теңдеу, алгоритм ұғымдарын біледі. | |||||||||||||||||||
Сабақбарысы | ||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы | (Ұ) «Кездесу» ойыны Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап, баланың қасиетін айтады. Сабақ мақсаты: Кеңістік геометриялық фигураларының жазбасын тану, пирамиданы жазбасымен сәйкестендіру және моделін жинау. Күтілетін нәтиже Кеңістік геометриялық фигураларының жазбасын таниды, пирамиданы жазбасымен сәйкестендіреді және моделін жинайды. | |||||||||||||||||||
Сабақтыңортасы | Кіріспе тапсырма «Болашақтың қаласы» -Мына ғимараттар есіңе қандай геометриялық фигуралар салады? 1-тапсырма.Кеңістік фигураларының атын анықтап, сәйкес номерін жаз.
-Қандай фигураның моделін құрастыруға болады? Пирамида- шаршы мен 4 үшбұрыштан тұрады. -Қалай ойлайсыңдар, мұндай жазбалар туралы не айта аламыз ? Сабақтың мақсатын қою: * қарапайым геометриялық дененің жазбасын жасай білу; *жазба бойынша жасалған геометриялық денені тану; * кеңістіктік қиялды дамыту міндеттерін шешу. Сұрақтар: - Геометриялық фигураны салу үшін не білу керек? (Қандай жазық фигуралардан (көпбұрыштардан) тұратынын білу керек (және оларды қалай құру керек; геометриялық дененің бетін өрістету үшін осы жазық геометриялық фигураларды бір-бірімен қалай қосу керек). Геометриялық фигуралардың жазбалары не үшін қажет? - Көп қырлы модельдерді жасау үшін. Оқушылар куб, параллелепипед, призма, пирамида сияқты фигураларды ажырата алуын тексеру; фигуралардың негіздері/қырлары қандай фигуралар екенін біле ме? Үшбұрыш ұғымын және оның түрлерін қайталау (бұрыштар мен жақтары бойынша). Есіңде сақта! Пирамиданың табанын көпбұрыш құрайды. Ал бүйір жақтары – ортақ төбесі бар үшбұрыштар. Пирамиданың жазбасы – табаны болып саналатын көпбұрыш пен үшбұрыш пішінді бүйір жақтарынан тұратын жазық фигура. Оқулықпен жұмыс «Шығарып көр» тапсырмасы «Орындап көр» тапсырмасы «Ойлан» тапсырмасы Сен білесің бе? Есте сақта! Дифференциация А тобы. 1,2,3 тапсырмаларын орындау. В тобы. 1,2 тапсырмаларын орындау. С тобы. 1 тапсырманы орындау. ҚБ тапсырмасы Берілген фигуралардың қайсысы пирамиданың жазбасы болуы мүмкін? Қорытынды. Үйге тапсырма: Ж.д: 66-67-бет. Opiq.kz Математика «Симметриялы фигуралардың жазбасы» 161-сабақ. Табаны шаршы болатын пирамиданың жазбасын әзірле. 1. Қабырғаларының ұзындығы 7 см болатын шаршы сыз. 2. Әр қабырғаның дәл ортасын тап. 3. Әр қабырғасының ортасынан ұзындығы 6 см перпендикуляр кесінді сыз. 4. Суретте көрсетілгендей үшбұрыштар сал. 5. Бір-біріне желімдеу үшін артық орындарды қай жерінен қалдыру керек екенін ойлан. 6. Сызық бойымен бүктеп, дайындаманы қиып ал. 7. Пирамиданы ұқыптап желімде.
| Слайд, ҚБ тапсырмасы Көлемді фигуралар жазбасы | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Рефлексия | Слайд стикерлер | ||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||||||||||||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепке ала отырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепке ала отырып, сабақтыңкезкелгенкезеңіндеқолданылаалады | Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз | Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары | ||||||||||||||||||
Сабақбойынша рефлексия Сабақмақсаттары /оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?