Қуып жету. Математика, 4 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі: Қозғалысқа, егіннің түсімділігіне берілген есептер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Тақырыбы:

Қуып жету

Оқу мақсаты:

4.2.1.8** қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдану

4.5.1.9** бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдістермен шешу

Бағалау критерийлері

модель бойынша есепті құрастыру;

есептерді шешу алгоритмі кезеңдерін айту;

есептер мен олардың шешімдерін салыстыру;

қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алады және қолданады;

Ғылыми тіл

Пәндік терминология мен тірек сөздер:

қуып жету қозғалысы,

бір бағыт бойымен қозғалыс

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланатын тіл.

сызба, график, схема, бағыт;

үштік шама, шамалар тәуелділігі;

қуып жету және қалып қою қозғалысы

Құндылықтар

Өзіне өзі құрмет, өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыс

жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы меңгерілген білім

шамалар арасындағы тәуелділікті біледі

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

) Кіріспе тапсырма.

Оқушыларға әртүрлі қозғалысқа берілген есеп-

тердің сызбаларын ұсыну.

Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы бағыттағы

қозғалысқа, бір-бірінен қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа берілген есептердің формулаларын естеріне түсіріп, формуланы сызбасымен сәйкестендіреді.

Кіріспе тапсырмаға керекті материалдар:

Vжақындау = V1 + V2 — Бір-біріне қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс.

Vқашықтау = V1 + V2 — Бір-бірінен қарама-қарсы

бағыттағы қозғалыс .

Vжақындау = V1 – V2 — Қуып жету қозғалысы.

№1-2 слайдтар

Есептердің формуласы және әртүрлі қозғалысқа

берілген есептердің түрлері жазылған парақтар.

Сабақтың ортасы

(Ж) Қасқыр мен тазы ит. Оқушылар суретке қарап есепті талдайды,есептің қысқаша шартын сызба түрінде орындайды.

- Қасқырдың жылдамдығы қандай?

- Тазы иттің жылдамдығы қандай?

- Тазы ит қасқырды қуып жете ала ма?

Содан соң оқушыларға есепті шығаруды ұсыну.

Бірнеше жұп өз шешімдерін тақтаға көрсетеді. Шешуін салыстыру. Жұптың жұмысын бағалау.

Жауабы:

1) 1000 · 4 = 4000 (м);

2) 1500 · 4 = 6000 (м);

3) 6000 – 4000 = 2000 (м).

Жауабы: тазы ит 2000 м артық жүгіреді.

Тазы ит қасқырды қуып жете алады.

Сұрақтар қою:

-Қуып жету қозғалысы кезінде жақындау жылдамдығын қалай табу керек?

Vжақындау = V1 – V2 — формуласына түсінік беру.

Оқушылар қорытынды шығарады: бір бағыт бой-

ымен қозғалғандағы жақындау жылдамдығы жылдамдықтардың айырмасына тең.

Шығарып көр.

Тапсырма тақырыпты бекітуге бағытталған.

а) (Ө)Оқушылар есептің шартымен танысқан соң, өз бетінше орындайды. Одан кейін тақтаға

есептің шешуін үлгісін көрсетеді және өзіндік тексеру ұйымдастыру.

ә) (Ж) Жұптық жұмыс ұйымдастыру. Саралау мақсатында қабілеті жоғары оқушыларға есепті өз бетінше шығаруды ұсыну. Оқушылар бірінші есептегі мәліметтерді қолданып, сызбаны толықтырады. Тапсырманы орындап болған оқушылар, жұптар арасында өзара бағалау ұйымдастыру.

Жауабы:

а) 1 мин = 16 м,

5 мин = 80 м;

ә) (246 – 230) · 5 = 80 (м).

(Ө)Құстардың жылдамдығы. Оқушылардан тапсырмада не берілгені және нені табу керектігін сұрау. Содан соң өз бетінше жұмысты орындауды ұйымдастыру. Орындағаннан кейін оқушыларға тексеруге арналған есептің шешімінің үлгісін көрсету. Егер оқушылар басқа жауап алса, шешімді бірігіп талдау.

Жауабы:

65 • 3 = 195 (км);

195 : 5 = 39 (км/сағ).

Жауабы: торғайдың жылдамдығы 39 км/сағ.

Ойлан. а)(Ө) Оқушылар тапсырманы жеке ойланы

шығаруды ұсыныңыз, қиын болса жұпқа бірігіп талқыла-

уына болатынын айтыңыз.

ә) (Ұ)Тапсырманы ұжыммен талқылау.

Оқушыларға ойлануға уақыт беру.

Пікірлерімен бөлісу.

Жауабы: а) 73 км/сағ;

ә) )Пойыз шыққан кезде 4 пойыз жолда болады,

бесінші Ә станциясынан шығады. Бес сағат ішінде жолда тағы 4 пойызды кездестіреді.

Барлығы 9 пойыз.

3. Ит пен мысық.

Жауабы:

Vи – Vм = 250 – 200 = 50 (м/мин);

S = 50 · 7 = 350 (м) — ит пен мысықтың арақашықтығы.

№3 слайд

№4 слайд

№5 слайд

№ 6 слайд

№ 7 слайд

№ 8 слайдтар

Сабақтың соңы

Қайтала

Жауабы:

60 – 55 = 5 (сағ);

35 : 5 = 7 (1 сағатта жұмсалған литр жанармай);

60 · 7 = 420 (л);

55 · 7 = 385 (л).

Сабақтың рефлексиясы

Оқушыларға сабақ туралы қорытындылап бір сөйлем айту үшін, тақта экранында көрсетілген рефлексияға арналған сөз тіркестерін қолдану:

Мен бүгін … білдім.

Мынадай жағдайлар … қызықты болды.

Мынадай жағдайлар … қиын болды.

Мен мынадай … тапсырмаларды орындадым.

Мен мыналарды … түсіндім.

Мен енді мыналарды … жасай аламын.

Мен мынаны … сеземін.

Мен мыналарға … ие болдым.

Мен … үйрендім.

Мен … жасай алдым.

Мен … жасадым.

Мен … байқаймын.

Мені … таң қалдырды.

Менің мыналарды … жасағым келеді

№9 слайд

№ 10 слайд



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
Пікір жазу