Ұлттық сазды аспаптар. «Ақсақ құлан» күйі. Қазақ тілі (орыс сыныбы), 4 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Пән: Қазақ тілі Т2

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2-бөлім «Мәдени мұра»

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

Сынып: 4

Қатысқандар саны: 11

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

Ұлттық сазды аспаптар. «Ақсақ құлан» күйі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.2 Берілген тақырып бойынша сөйлеу

4.2.2.1берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде шағын монолог құру

2.4 Оқыған/тыңдаған материалды мазмұндау

4.2.4.1 жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: оқыған мәтіннің мазмұнын айтады.

Көпшілігі: тірек сөздер, жоспар арқылы мәтіннің мазмұнын айтады

Кейбірі: мәтіннің негізгі ойын анықтайды, пікір айтады

Бағалау критерийлері

Оқыған мәтіннің мазмұнын жоспар бойынша әңгімелейді.

Тірек сөздерді орынды қолданады.

Кейіпкерлерге мінездеме береді.

Тілдік мақсаттар

Хан,ақсақ құлан, қорғасын, домбыраның шанағы

Біздің топтың ойынша, ...

Құндылықтарды дарыту

Мәдениетімізді білу

Пәнаралық байланыс

ана тілі, музыка сабағы

АКТ қолдану дағдылары

таныстырылым

Бастапқы білім

Ақсақ киік

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Үй тапсырмасын «Балмұздақ таяқшалары» әдісі арқылы сұрау.

Хан –халықты басқаратын адам

Құлан- жабайы жануар, жылқыға ұқсайды, «Қызыл кітапқа» енген, «Алтын Емел» қорығында тіршілік етеді.

Нөкерлер- байдың, ханның көмекшілері

Естірту- жаман хабарды айту, адам өлімін естіртеді

Күйші -домбырада күй орындайтын адам

Көмей –тамақ

Қорғасын – металл түрі

Шанақ - домбыраның бөлігі

Сабақтың мақсаты:

Оқыған мәтіннің мазмұнын жоспар бойынша айтамын.

Мазмұндауда тірек сөздерді қолданамын.

https://www.youtube.com/watch?v=CjfqVJ1JMTg

Халық күйі - Ақсақ құлан

Сабақтың ортасы

«Ақсақ киік» аңызының идеясы неде?

Идеясы - домбыраның қасиетін көрсету.

Домбыра «Қазақстан бренді» болуға лайық па? Неліктен?

Тағы да қандай аспаптарды білесіңдер?

) Айтылым. Кейіпкерлерге мінездеме беру.

Кейіпкер

Мінездеме

Әрекеті

Жошы

қатал, әділетті

«Жаман хабар айтқан адамның тамағына қорғасын құямын» деді.

Домбыраның шанағына қорғасын құяды.

Ханның баласы

қатыгез, ақылсыз

Құланды атады.

Критерий бойынша арқылы топтар бір бірін бағалайды.

  • Кейіпкерлерді анықтайды.
  • Кейіпкерге мінездеме береді.
  • Мінездемеге дәлел келтіреді.

, Қ) Мәтіннің мазмұнын бір-біріне тірек сөздер мен жоспар арқылы әңгімелейді.Критерий бойынша бір-бірін бағалайды.

Жоспар:

  • Жошы ханның түсі.
  • Хан баласының аң аулауға баруы.
  • Құланмен болған жағдай.
  • Хан баланың өлімі.
  • Хан баласының өлімін естірту.

Ертеде, қатал хан, жаман түс, жібергісі келмейді, нөкерлерімен, аңға шығу, құлан, атады, теуіп өлтіреді, естірту, домбыраның шанағы, қорғасын

Бағалау критерийі:

  • Аңыздың мазмұнын жоспар бойынша айтады.
  • Тірек сөздерді орынды қолданады.
  • Сөздерді дұрыс айтады.

, Қ) «Ақсақ құлан» ертегісінің желісін қойылым ретінде көрсету (автор, хан, ханның баласы, күйші)

Топтар пікір айту арқылы бағалайды.

Оқыған аңыз бойынша қойылым дайындады;

Кейіпкерлер рөлдерін жақсы ойнады;

Сөздерді дұрыс айтады.

Сабақтың соңы

Мен бүгін сабақта ..., ..., ... үйрендім.

Үйде:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
» 👦🏻👧🏻Елімізде қанша бала бар?
Пікір жазу