Жобаны құрастыру. Интерфейсті құру. Информатика, 9 сынып, сабақ жоспары.


«Бекітемін» ____________

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:10.4А бөлім: Оқыту ойындары

Мектеп:

Күні:

Мұғаліматы-жөні:

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жобаны құрастыру. Интерфейсті құру

Бұл сабақта орындалатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.2.5 жаттықтырушы 2D мини қосымшасын құру

 Сабақ мақсаты

Оқу ойын интерфейсін жасау

Бағалау критерийлері (БК)

 Білу және түсіну

  • Жоба аинтерфейсінің анықтамасын атайды;
  • Жоба жасау ережесін атайды;
  • MIT App Inventor бағдарламасының негізінде интерфейсті біледі;

Қолдану

4. Жобалық интерфейсті жасайды және рәсімдейді;

Талдау

5. Ұялы телефондар үшін қолданбалы интерфейстің дамуын талдайды

Бағалау

6. Өзара бағалау жүргізеді

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар сипаттай алады:

2D сызбасын құру процесін сипаттайды;

Терминдер мен нақты терминдер сөздігі:

Фондық сурет, интерфейс, нысан, алгоритм, экран, оқиға.

Байланыс / жазу үшін пайдалы тіркестер жиынтығы:

  • Ойын интерфейсін жасау үшін ...құрамдастарды қолдандым
  • ... мақсатына қолжеткіздім, себебі ...

Құндылықтарды бойға сіңіру

Құндылық: міндеттерді орындаудағы ынтымақтастық,

Жұптарда (топта, сыныпта) жұмыс істеу кезінде өзара құрмет.

Пәнаралық байланыстар

Сабақтың ішіне кіріктірудің интеграциясы өнер пәнімен (интерфейсті жасағанда, түс таңдау, дизайн және т.б.) жүзеге асырылады;

Орыс тілі (қазақ) (Я2 - пайдалы сөз тіркестерін және дәлелдемелерді жазу, сөйлеу және жазбаша сөйлеу мәдениеті, тілдік стилистика);

Осыған дейін меңгерілген білім.

Логотиптер жасау; мобильді қосымшаны жасау

Сабақ барысы

 Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспарланған сабақ іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

13 мин

1. Ұйымдастыру сәті: (1 мин.)

2. Жоба дизайнына арналған интерфейс (9 мин)

Мақсаты: MIT App Inventor бағдарламасымен жұмыс жасау білімдерін еске алу

Мұғалім қызметі

Оқушылардың қызметі

1. MITAppInventor бағдарламасы негізінде интерфейс құру білімдерін тексеру мақсатында жұмыс парақтарын тарату.

Бақылау жүргізеді.

Слайдта жауаптарын көрсетін оқушылардың бірін-бірі бағалауын сұрайды.

(И) Оқушылар тапсырманы өздігінен орындайды. Аяқтаған соң көршісінің (сыныптасының) жұмысын тексереді.

БК: 2

Дескрипторлар:

1) «Дизайнер» блогының элементтерін анықтайды:

- №1 компонент(батырмалар, мәтін, сурет және т.б. );

- №2экран (Screen1 және т.б);

- №3 қосымшаны жасауда қолданылатын компоненттер терезесі;

- №4 компонент қасиеттері терезесі;

- «Дизайнер» және «Блоки» режимдеріне көшетін батырма;

2) №6 редактордың блогын анықтайды;

3) AppInventor мысалын қолданып мобильді қосымшаны әзірлеу үшін қажетті ең төмен материалды-техникалық құралдар жиынтығын сипаттай алады;

4) болашақ мобильді қосымшаны жобалауға арналған экранды сипаттайды

3. Сабақ тақырыбын және мақсатын жариялау. (3 мин)

Мақсаты: Сабақ тақырыбын анықтау, оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін талқылау

Мұғалім қызметі

Оқушылардың қызметі

Мұғалім сабақ тақырыбы жазылған презентацияны көрсетеді. Оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін талқылайды.

Сабақ тақырыбын дәптерлеріне жазады. Оқу мақсатын және бағалау критерийлерін талқылайды. Қажет болған жағдайда сұрақтар қояды.

Презентация

Презентация

Жұмыс дәптерлері

ҚБ тапсырмасы

 

Сабақтың ортасы

25 мин

4. Интерфейс түсінігін қайталау (4 мин.)

Мақсаты: Практикалық тапсырманы орныдау үшін оқушылардың білімдерін анықтау.

Мұғалім қызметі

Оқушылардың қызметі

1. Сұрақтар қояды, оқушылар жауабын мұқият тыңдайды.

2. Сұрақтың жауабын көрсетеді.

3. Интерфейс құру ережесін анықтауды сұрайды.

1. Сұрақтарға жауап береді

БК: 1,2

Дескрипторлар:

1. Интерфейс ұғымын анықтады;

2. Объектілердің орналасуы үшін симметрия ережелерін анықтайды;

3. Пайдаланушы интерфейсін жасауды анықтайды;

4. Достық интерфейсті анықтайды;

5. Ауысулардың дәйектілігін анықтайды.

5. Рөлдік ойын «Дизайнер». (21 мин)

Мақсаты: Ұялы телефондарға арналған оқытушы ойынның интерфейсін құру

Мұғалім қызметі

Оқушылардың қызметі

1.Топқа бөледі.

2.Тапсырманың нұсқайлығымен таныстырады.

3.Топта әзірлеуші (разработчик) мен тапсырыс беруші рөлдерін анықтауды сұрайды;

4. Мобильді қосымшалар үшін оқыту ойынының интерфейсін әзірлеуді сұрайды, мысалы, MITAppInventor.

5. Тапсырыс берушіге интерфейсті ұсынуын сұрайды.

6. Жұмыс соңында топтарға дескрпиторлар бойынша өзара бағалауларын сұрайды.

1. Интерфейс құрудың критерийлерін тапсырыс берушімен талқылайды (2 мин.)

3. Қосымша интерфейсін кез-келген бағдарламада құрады, мысалы MITAppInventor (15 мин)

4. Тапсырыс берушіге интерфейсті ұсынады (2 мин)

5. Топтар бірі-бірін бағалайды (2 мин)

БК:2,3,4

Дескрипторлар:

  • Оқытушы ойынына арналған қажет батырмаларды құрды;
  • Оқытушы ойынына арналған жазуларды құрды;
  • Қажет экрандар санын қолданды;
  • Интерфейс құру үшін сәйкес экранды қолданды;
  • Экрандар арасында өтпелерді (переходы) қолданды;
  • Ұялы телефондарға арналған интерфейстерді саралайды;
  • Қажет объектілердің орналасуларын анықтайды;
  • Экрандар санын анықтайды;
  • Қосымшаның негізгі дизайнын анықтайды;

Презентация

https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ (топтарға онлайн түрінде бөлу)

Презентация

Жұмыс парағы «әрбір топқа арналған дескрипторлар»

Сабақтың соңы

2 мин

Пайдалы сөз тіркестерді қолданып, сабақты қорытындылау:

  • Ойын интерфейсін жасау үшін ...құрамдастарды қолдандым
  • ... мақсатына қолжеткіздім, себебі ...

Рефлексия: Оқушылардың бірін бірі бағалауы. Рефлексияны толтыру (карточки)

Презентация

 

 

 Карточкалар «Өзін-өзі бағалау рефлексиясы»

Дифференциация Сізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау студенттердің материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

Тапсырмаларды өздігінен орындау,

Мұғалімнің көмегі, өзара көмек.

Тәжірибелік тапсырмаларды орындау және оқушылардың жауаптарын тыңдау, ұялы телефондарға арналған оқу-ойын интерфейсінің дамуын талдау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Компьютермен дұрыс тұру және дұрыс қолданылуы туралы компьютермен жұмыс істеу кезінде еске салу

Сабақ бойынша рефлексия

Оқудың мақсаттары шынайыма?

Барлық студенттер оқудың мақсаттарына жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма?

Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан кету неге керек болды?

Сабақты қорынындылау үшін осы бөлімдіпайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқу туралы ойлаңыз)?

1:

2:

Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтары мен нені көрдім, кейінгі сабақтарда не іздеймін?

http://www.cmsmagazine.ru/library/items/graphical_design/10-principles-mobile-interface-design/



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу