Презентацияға видео қосу. Информатика, 4 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мультимедиа | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: 4 | Қатысқандар: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Презентацияға видео қосу | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 4.3.1.1 ақпаратты іздеу(компьютердегі файлдар және папкаларды, құжаттағы мәтін фрагментін); | |||||||
Сабақ мақсаты |
| |||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - файл және папкаларды атауы және атау бөлігі бойынша таба алады; - файлдарды мазмұны бойынша таба алады. | |||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар файл және папкаларды іздеу үшін қандай әрекеттер орындау керек екендігін түсіндіреді. Файл мазмұны бойынша іздеу не үшін қажет екендігін түсіндіреді. | |||||||
Құндылықтарды дарыту
| Басқа оқушылардың ой-пікірін тыңдай білу, толеранттық, басқа оқушының ой-пікірін сыйлау, адалдық, сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Операциялық жүйеде жұмыс істеу, файлдық жүйеде жұмыс істей білу. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы (5 мин.) | Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы және мақсаты оқушылардың компьютерлерінде сақталып тұрған «Сабақ» деген файлда жазылып тұрғанын айтады, бірақ ол файлдың қандай папкада орналасқанын айтпайды. Оқушыларға осы файлды табуды ұсынады. Оқушылар ол файлды таба алмауы мүмкін. Содан соң мұғалім оқушыларға файлдың қайда орналасқанын айтады, оқушылар ол файлды ашады. Мұғалім оқушыларға осы сабақта файлды қалай жылдам іздеу тәсілдерін үйренетіндіктерін айтады және сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. | Әрбір компьютерде кез келген бір папкада Урок.txt мәтіндік файлды құру. Осы файлда сабақтың тақырыбы және оқу мақсаты жазылған. Презентация, слайд №1 | ||||||
Сабақтың ортасы (15 мин.) | Жаңа тақырыпты түсіндірмес бұрын, оқушылармен бірге файл және папка ұғымдарын, олардың айырмашылықтарын талдау қажет. Мұғалім компьютерде файл және папканы қалай іздеуге болатынын түсіндіреді. Компьютерде кез келген файл немесе папканы іздеу үшін Пуск батырмасын басамыз, сол кезде экранға іздеу алаңы шығарылады. Іздеу алаңына толық сөзді немесе сөз бөлігін енгізу арқылы ізделінді нәтижені аламыз. Мұғалім атауы “tools” болатын папканы іздеуді және сұрақтарға жауап беруді ұсынады: Осындай атаумен қанша папка табылды? Папкадан басқа тағы не табылды? Табылған папкалар қайда орналасқан? Жоғарыда қарастырылған тәсілде файл және папкаларды іздеу нәтижесінде көп мөлшерде ақпарат табылады, сол себепті бізге өзімізге қажетті ақпаратты іздеп табу қиынырақ, сондықтан файлдарды іздеудің қосымша мүмкіндігін қолдануға болады. Ол үшін: Басқа нәтижелермен танысу. Осы нәтижелер бойынша келесідей қызмет атқаратын қосымша мүмкіндіктерді табуға болады:
cat.jpg файлын іздеуді қарастырайық. Файлдың атауы бойынша іздеу нәтижесінде көп файлдар атауы табылады, сондықтан іздеу кезінде файлдың кеңейтілуін қолдану қажет. Компьютер файлды олардың мазмұны бойынша іздей алады. Мысалы, Қазақстан Республикасының гимні жазылған мәтіндік файлды іздеу қажет. (Windows 7 операциялық жүйеде іздеу процесін жүргізген кезде, ол процесс файл атауы бойынша ғана жүргізіледі. Іздеудің бұл тәсілі ыңғайлы емес. Сондықтан іздеу файл мазмұны бойынша жүргізілу үшін Windows проводнигінде қосымша баптау жұмыстарын орындау қажет болады. Упорядочить – Параметры папок и поиска - «Поиск» и выберите «Всегда искать по именам файлов и содержимому») | Презентация, слайд №2-3 Презентация, слайд 4 Презентация, слайд 5 Презентация, слайд 6 Презентация слайд 7 Мұғалім алдын ала барлық компьютерлерге папканың ішіне Гимн тексті жазылған мәтіндік файлды жазып қоюы қажет. | ||||||
(15 мин.) | Оқушыларға өз бетімен орындау үшін тапсырмалар беріледі:
Оқушылар жұпта жауаптарымен алмасып, бір-бірін бағалайды. | Мұғалім алдын ала барлық компьютерлерге келесі сабақтың тақырыбы және жұмбақ бар файлды жазып қоюы қажет. | ||||||
Сабақтың соңы (5 мин.) | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - не білдім; - мен енді іздеп таба аламын. | |||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс қауәпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс | ||||||
Жаңа тақырыпты түсіну кезінде қабілеті жоғары оқушылар үлгермейтін оқушыларға көмектеседі. | Бағалау оқушылады бақылау арқылы,оқушылардың жауаптарын тыңдау арқылы,практикалық жұмысты орындау кезінде бір-бірін бағалау арқылы. | Қозғалыс қимылдары. Көзге жаттығу. | ||||||
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? | ||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру