Қима мен тілікті қалыптастыратын көлемді моделдеу тәсілдері. Графика және жобалау, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары –Графика және жобалау пәні

Бөлім: Көріністердің негізгі түрлері және оларды құрастыру

Кіші бөлім: Қималар мен тіліктер

Тақырыбы: Қима мен тілікті қалыптастыратын көлемді моделдеу тәсілдері.

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Оқыту мақсаты

12.2.4.2

3D объектіде тiлiктер мен қималардың құрылуы үшiн көлемді денелерді модельдеудің негізгі операцияларын пайдалану

 

 Сабақтың мақсаты

Компьютерлік графика көмегімен қатты және беткі модельдеудің негізгі әдістерін қолдану

 Тілдік мақсат

Оқушылар қатты және беткі модельдеудің ерекшеліктері мен айырмашылықтарын түсіндіре алады

Пәндік лексика мен терминология:

қатты және беткі модельдеу, интерфейс, сплайн сызығы, геометриялық беттер, растрлық және векторлық бағдарламалар, панель, басып шығару операциясы, каркастық бет және т.б.

Диалогқа / жазуға арналған пайдалы фразалар сериясы

Қатты модельдеудің негізгі әдістері - бұл ...

Бұл нысан ...тәсілі арқылы модельденген

3D моделін жасағанда мен ... ... ... құралдарын ... қолдандым.

3D-дің негізгі кезеңдері - бұл ...

Бағалау критерийлері

Оқушылар қатты нысанды модельдеудің негізгі әрекеттерін 3D объектісінде қмалар мен тіліктерді салу үшін қолданады

Компьютерлік графика көмегімен қатты денелік және беттік модельдеудің негізгі әдістерін анықтайды.

Компьютерлік бағдарламаның көмегімен 3D объектінің кескінін (сызбасын) құру кезінде графикалық сауаттылықтың маңыздылығын анықтайды.

 Компьютерлік бағдарламамен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды

Пәнаралық байланыстар

«Техникалық механика негіздері», геометрия, Василенко сызуының практикумы

Компьютерлік графика негіздері: оқу құралы. А.Ю. Демин Компьютерлік графика: оқулық / И.В. Хвостова,. Серветник, О. В. Вельц

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта мен ноутбукті пайдалану. Компьютерлік графика көмегімен қатты денелік және беттік модельдеудің негізгі әдістері туралы ақпарат алу

 Құндылықтарды дарыту

 

Логикалық ойлау, басқару дағдылары

• Оқушылар арасындағы жақсы қарым-қатынас

• Оқушылар арасындағы бір-бірінің жұмысын бағалау және басқалардың жұмысын құрметтеу

• Сызбаны орындау барысындағы ұқыптылық дағдылары

Алдыңғы білім

2D нысанының қималары мен тіліктерін орындауға арналған бағдарламалық қамтамасыздықты таңдау

Жоспар

Жоспарланған мерзім

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Дереккөздері

Сабақтың басы

10 мин.

Сабақтың ортасы

 

63 мин.

Сабақ соңы

7 мин.

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, мақсаты мен міндеттерімен таныстыру

3D модельге арналған көріністер мен қималар бойынша бейне сабақ көрсету

Мұғалім оқушылармен бірге әңгіме ұйымдастырады, практикалық жұмыс барысында туындауы мүмкін қиындықтар мен сұрақтарды талқылайды. Алдыңғы бөлік тілігін орындау үшін 3D модельдерін дайындау ұсынылады.

Практикалық жұмыс. Оқушылар тапсырмаларды алгоритмдерге сәйкес КОМПАС немесе AutoCAD бағдарламасының мысалын қолдана отырып орындайды. Компьютерлік бағдарламада A3 пішімі таңдалады. Берілген екі проекцияның үшінші проекциясын құруды орындайды. Сонымен қатар, ұтымды тілік немесе қима орындау тапсырылады. Өлшемдерді түсіреді. Орындалған жұмысты басып шығарады.

Оқушылар AutoCAD немесе КОМПАС 3D компьютерлік бағдарламаларын қолдана отырып, қималар мен тіліктер құру бойынша практикалық жұмыстарды орындайды.

AutoCAD бағдарламасында жұмыс жасау алгоритмі:

  • Алдын- ала таңдап алынған көрініске тілік сызықтарын білдіретін нүктелерді (олар сынық түрінде болуы мүмкін);
  • Меңзердің/курсор көмегімен сол беттегі тіліктің орнын көрсету;
  • Түзету үшін оны белгілеп алу. Қосымша Глубины сечения (Полная, Срез, Расстояние) командасы арқылы тілік орындауға, қажетті тереңдікте қима мен тілік орындауға, тілік белгісін қоюға және штриховка жасауға мүмкіндік береді;
  • Стиль сечений командасын таңдау. Стилдерден ЕСКД стандартына және тапсырманың талаптарына сәйкес өзгертулер енгізуге болады.

КОМПАС бағдарламасында тілік орнату алгоритмі:

  • «Эскиз» командасын таңдағап, 2Д жүйесіне (система) өту.
  • Тілік құралы арқылы сызбадағы тілік жазықтығының орнын белгілеу.
  • «Эскиз» командасын қолданып 3Д-ға өту.
  • Құралдар панелінен «Сечение поверхностью» камандасын таңдау.
  • «Операция»= новый чертеж из заготовки» командасын орындау арқылы орындалған моделді сызбаға көшіру.
  • Изометрия параметріндегі x, y, z тармақтарын таңдау, сызбада 3Д модель пайда болады.
  • Тілік орындалған бетті штрих сызықтармен белгілеу.

Жұмысты баспадан шығару. Дайын сызбаны басып шығармас бұрын басып шығару аумағын алдын ала қарап алу қажет.

Оқушылармен бірге оқылған бөлім бойынша сұрақтар мен қиындықтарды талқылау.

Орындалған жұмыстарды бағалау

Бейне-сабақ.

Компас 3D LTD

Күрделі сынық тілік

www.youtube.com/watch?v=y6e6CF1cWYQ

Геометриялық моделдеу бойынша тапсырмалар жиынтығы.

http://mospolytech.ru/storage/files/kaf/ngiig/Sbornik_zadanij_po_geometrich._modelirovaniju.pdf

AutoCAD өздігінен оқыту.

http://www.hozainvdome.ru/wp-content/uploads/2015/10/AutoCAD-2009-samouchitel.pdf

Бейне-сабақ. AutoCAD 2013 бағдарламасындағы 3Д моделдің көріністері мен тіліктері.

https://www.youtube.com/watch?v=qrP6r4tDsyg

Қосымша ақпарат

Саралау– Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау, іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып іріктеу

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Рефлексия

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

 

 

 Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

 

1:

2:

 Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және

 үйренуге қатысты)

 

 

1:

2:

 Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болатын қандай ақпаратты білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу