Геометриялық денелердің пішінің құрылу заңдылықтары. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Геометриялық денелердің пішінің құру заңдылықтары.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Отаров М. Т.

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағанда:

Сабақ тақырыбы:

Геометриялық денелердің пішінің құрылу заңдылықтары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.1 Геометриялық денелерді пішіндеу заңдылықтарын білу

11.4.1.2 Пішіндеуді және жазықтық беттердің түрлерін (көп қырлы және қисық беттерді) білу мен түсінігін көрсету;

Сабақ мақсаттары

  • Сабақтың тақырыбымен танысу
  • Пішінді құру не екенін білу

- Техникалық суретті орындау

Бағалау критерийлері

Білу

  • Геометриялық денелердің не екенінін біледі

Түсіну

  • Пішіннің құрылуы заңдылығын біледі

Қолдану

  • Геометриялық денелердің сырт пішінің құру заңдылығын біледі
  • Техникалық суретті орындайды

Анализ

  • Өзінің және сыныптасрының жұмыстарың сараптайды
  • Рефлексия жүргізеді

Синтездеу

  • Бөлшек сызбасын орындайды

Бағалау

  • Сыныптастарының жұмысың бағалайды

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты ерекшелік, сөздік пен терминдер:

аксонометриялық проекциялар, құрылысы, бағыты, дене пішіні, Пішіннің құрылуы 1.Пішіннің құрылуы …

2.Жаңа пішін жасау үшін …

3.Пішіннің өзгеру бағыты …

Құндылықтарды

дарыту

Оқушылар мен мұғалім арасындағы ынтымақтастықты құру.

Өздерінің және басқалардың жұмыстарына қатысты басқа адамдардың пікірін тыңдау және оған дұрыс жауап беру мүмкіндігі.

Коммуникативті болу, сызба құралдарымен жұмыс істеу мүмкіндігі.

Пәнаралық

байланыстар

Теориялық білімдері: өнер, математика, геометрия, физика

АКТ қолдану

дағдылары

Ақпаратты іздеу, іріктеу, салыстыру бойынша оқушылардың өзіндік жұмыс дағдыларын дамыту. Әртүрлі зерттеулер үшін веб-сайттарды және интернет-ресурстарды пайдалану;

Бастапқы білім

Проекциялауды меңгеру, сызбадағы белгілер мен ережелер, аксонометриялық проекциялау түрлері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарға бойынша орындалуы тиіс тапсырмалар

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин.

Сабақтың ортасы

15 мин.

15- минут

  • Сабақтың ұйымдастыру кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті:

• Материалды қайталауды ұйымдастыру CLIL (Hot seat)Speaking;

• Оқушыларды оқыту мақсаттары мен сабақтың мақсаттарымен таныстыру;

Оқушылардың міндеті:

• Материалды қайталау CLIL(Hot seat)Speaking;

• Оқу мақсаттарына негізделген оқушыларға сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау;

Сабақтың мазмұның сипаттау:

• Материалды қайталау CLIL(Hot seat)Speaking;

• Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау;

2. кезең Зерттелген материалды жалпылау және жүйелеу сатысы.

Сабақ таныстырылымы

Мұғалім: Жалпы алғанда, «пішіннің құрылуы» термині денелердің пішін құру үдерісі болып табылады.

«Пішіннің құрылуы» ұғымы адам қызметінің түрлі салаларында қолданылады. Бұл ережелер әр түрлі үдерістер мен технологиялық әдістер, белгілі заңдарға, ережелерге сәйкес пішіндер жасау болып табылады (құю, қалыптау, металл өңдеу, құю, және т.б.). Өндірістегі пішіндеу сызбаларға сәйкес өнімді өндіруден тұрады. Пішін дизайны, сәулетте шығармашылық үдеріске ие, өнім, жаңа бірегей әдемі және жайлы нысанда дамытуға, құрылыс құрамы, техникалық эстетикамен, эргономика және т.б. заңдарына сәйкес, ыңғайлы, талғампаз өнімдерді жасауда қолданылады.

Оқушы: Пішінді біріктіру (толықтыру, қою) пішіннің бастапқы бөліктерін тұтас біріктіру болып табылады Бұл біріктіру негізінен бөліктерді қосуда жиі қолданылады.

Жою әдісі (алып тастау) дененің кез-келген көлемін жою арқылы пішінді өзгерту болып табылады. Бұл әдіс техникалық өнімдерді дайындауда кеңінен қолданылады (1-сурет).

1. Сурет. Пішіннің құрылуы алып тастау әдісі негізінде

Қайталану әдісі жаңа пішін жасауға мүмкіндік беретін екі немесе одан да көп бөлшектің белгілі қайталануынан шығады. Көптеген бөліктердің құрылымы бірдей бөліктердің қайталануына негізделген. Мысалы, гайкалардың тістері, фланецті бекітетін тесіктері бар бөліктер және т.б. (2-сурет).

Симметриялау әдісі симметриялы бір немесе одан да көп симметриялы жазықтықтарға байланысты болады.

Бөлшектердің пішіні әртүрлі симметрия жазықтықтың саны мен орналасуына байланысты (3-сурет).

Дене бөлшектерінің жазықтықтағы ауысу нәтижесіндегі пішіннің құрылуы 4-суретте көрсетілген.

Пішіннің құрылуы кеңістікте орналасуы мен бағытын өзгерту. Пішін жасау немесе түрлендіру үдерісінде дененің кеңістегі бағытын немесе оның бөлшектерің орналасуын өзгерту қажет болады.

Кеңістікте өзгерту арқылы дененің бір немесе бірнеше координат осіне параллель орналасуын көреміз. Кеңістікті бағдарлауды өзгерту арқылы объектінің өз осіне қатысты немесе белгілі бір бұрышқа координат осін қолдану (айналу).

2. Сурет Пішін бөліктерінің қайталану негізінде пішіннің құрылуы

3. Сурет Бөліктердің симметриясына негізделген пішіннің құрылуы

4. Сурет Бөліктің бір бөлігін жазықтыққа ауыстыру негізінде пішіннің құрылуы

 

Дененіңі кеңістікте бұру. Бөлшектің белгілі бұрышпен айналуы нәтижесінде оның кеңістікте өзгеруі орын алады.

Сызбадағы бұл өзгеріс нысанның жаңа бағытың көрсетеді (6-сурет).

6. Сурет Дененің айналуы: а — бөлшектің бастапқы қалпы; б — өз осінің бойымен бұрылуы; в — бөлшектің түрлі бағытқа айналуы

 

7. Сурет Дене бөлшектерінің бір-біріне қатысты өзгеруі Пішіннің бөлшектерін (бөліктерін) бағдарлаудағы өзгеріс бір-біріне қатысты. Түрлендірудің бұл түрі түпнұсқадан өзгеше жаңа пішін жасауға мүмкіндік береді (7 сурет)

.Мұғалім: Кескіндегі пішін мен бағыты сызбада өзгерістер тудырады.

3.Кезең Практикалық жұмыс

А4 форматына бөлшектің өзгеруі техникалық суретің орындау.

Тапсырма мазмұны:

Оқушылар берілген тапсырма карточкалары арқылы бөлшектің техникалық суретін орындайды. Пішіндеу заңдылығын сақтай отырып аксонометриялық проекциясын тұрғызады.

Дескрипторлар:

• кескіндерді қайта құруды біледі

• графикалық жұмыстың ережелерін түсінеді

• сызбаларды орындайды

• Өзінің және сыныптастарының сызбаларын талдайды

• рефлексия жүргізеді

Бағалау:

Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау

Саралау:

Күрделі және жеңіл тапсырмалар

Компьютер, интернет, қағаз форматы A4, өшіргіш, қарындаш T, TM, M, сызғыш, ұштағыш.

Сабақтың соңы

5 мин.

Сабақтың соңында рефлекция жүргізу:

- Сабақта қызықты болды ма?

- Не ұнады?

- Неге үйрендім?

Сабақта не жақсы болды?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Жеңіл және қиын тапсырмалар

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау

Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау

Көзге арналған гимнастика

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Сабақ кезінде қауіпсіздік талаптары.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және

үйренуге қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу