Конустың және қиық конустың көлемі. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.4А Денелер көлемдері (7 сағ) 

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-ж Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Конустың және қиық конустың көлемі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына

сілтеме)

Оқушылар:

11.3.13 - конус және қиық конус көлемдерін табу формулаларын қолдану

 Сабақ

 мақсаттары

Конустың, қиық конустың көлемін табады

 Бағалау

 критерийлері

Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді:

-конустың, қиық конустың көлемін табу формуласын біледі;

-тапсырмаларды орындағанда қолданады.

Тілдік мақсаттар

Оқытудың тілдік мақсаты

Оқушылар:

  • кеңістіктегі фигуралардың көлемдерінің жалпы қасиеттерін тұжырымдайды; 
  • есептер шығару кезінде бөлімдегі пәндік лексика мен терминологияны қолданады.  

Құндылықтарды

дарыту

Жұптық және топтық жұмыс барысында ашықтық пен ынтымақтастықты дамыту:

Мәселені шешу барысында әр оқушының жауабы тыңдалады, оның дұрыстығы талқыланады, құрметпен жауап қайтарылады.

Әрбір оқушы қатені көрген жағдайда, оны негіздеу арқылы айта алады, оқушылар сынды дұрыс қабылдай алады.

Оқушылар бір-біріне көмектеседі, бағалайды.

 Пәнаралық

 байланыстар

Физика (жалпы негізгі дағдыларды дамыту арқылы)

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану, Интернет ресурстар

Бастапқы білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу қажет.

Ресурстар

Сабақтың басы

1-3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал жасау.

Оқушыларды жұптарға біріктіру.

Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау.

https://castlots.org/razdelit-na-gruppy

Сабақтың ортасы

4-19 мин

20 -30 мин

31-37 мин

ІІ. Жаңа материал.

Теорема. Конустың көлемі табанының ауданы мен биіктігінің көбейтіндісінің үштен біріне тең.

V = SH

Дәлелдеуі: Табанының ауданы S, биіктігі һ болатын конус берілген. Оған іштей n-бұрышты пирамида және сырттай n-бұрышты пирамида саламыз. Егер осы прирамидалардың табан аудандары болса, онда олардың көлемі және -қа тең болады. Іштей сызылған пирамида цконустың ішінде, ал конус сырттай сызылған пирамиданың ішінде болғандықтан конустың көлемі -тан үлкен, бірақ -тан кіші: V .

және -тің мәндері S-тен өте аз айырмашылығы. Осыдан, қос теңсіздіктің оң жағы, сол жағы және арасында жатқан V-ның мәні Sh-тан өте аз өзгешелігі бар. Мұндай жағдай тек V= Sh болғанда ғана мүмкін.

Салдар. Конустың көлемі табанының ауданы мен биіктігінің көбейтіндісінің үштен біріне тең.

V =

Қиық конустың көлемі

Табандарының радиустары және ( ), ал биіктігі һ болатын қиық конустың көлемін табыңдар.

Шешуі: Берілген қиық конусты толық конусқа дейін толықтырамыз. x-оның биіктігі болсын. Қиық конустың көлемі толчық екі конустың көлемдерінің айырмасына тең: біреуінің табан радиусы және биіктігі х, екіншісінің табан радиусы және биіктігі х-һ. Конустардың ұқсастығынан x-ті табамыз:

,

Қиық конустың көлемі мынаған тең:

=

Бекіту. Сыныппен жұмыс.

№1706. Конустың осьтік қимасы қабырғалары 40, 40 және 48 болатын үшбұрыш. Конустың көлемін табыңдар.

Жауабы:6144 см3

№1707. Конустың жасаушысы табан жазықтығымен 450 бұрыш жасайды.Табанының радиусы 18 см. Конустың көлемін табыңдар.

Жауабы:1944 см3

№1713. Дұрыс үшбұрышты пирамидаға іштей сызылған конустың көлемі сырттай сызылған конустың көлемінен 4 есе кіші екендігін дәлелдеңдер.

№17. Қиық конустың табандарының радиустары R және r, жасаушысы табан жазықтығына 450 бұрышпен көлбеген. Көлемін табыңдар.

№18. Қиық конустың осьтік қимасының ауданы табандары аудандарының айырмасына иең, ал табандарының радиустары R және r. Конустың көлемін табыңдар.

№20. Табандарының берілген R және r радиустары бойынша қиық конус пен толық конустың көлемдерінің қатынасын анықтаңдар.

Жұппен жұмыс. Өзара талдау.

 1. «Бәйтерек» монументінің төменгі деңгейінде аквариум орналасқан, оның табаны радиустары 10 м және 9,3 м болатын концентрлі шеңберлерден жасалған сақина бөлігі болып табылады. Кіші шеңбер доғасының ұзындығы 8 м, ал аквариум биіктігі 1,86 м. Аквариумның көлемін табыңдар.

Жауабы: 10,8 м.

 2.Бидайдың үйіндісі биіктігі 2,4 м, ал табандағы шеңбердің ұзындығы 20 м. Егер 1м³ бидайдың массасы 750 кг тең болса, онда бидайдың үйіндісі неше тонна болады?

Жауабы: 19 т.

 3.Балмұздақ конусының жасаушысы 16 см-ге, ал өстік қимасының төбесіндегі бұрышы 30° тең. Конус пішінді қабықшаның ішіндегі балмұздақтың көлемін табыңыз. 

Жауабы: 278 

https://docbase.org/14439-sistema-prikladnyh-zadach-po-teme-ob-emy-tel-i-mnogogrannikov-11-klass.html 

«Геометрия» пәні бойынша 

қоғамдық-гуманитарлық

бағытындағы оқу жоспары 

Геометрия: Учебник для

7-11 кл. общеобразоват. Учреждений Г.П.Бевз, В.Г.Бевз, Н.Г.Владимирова

Погорелов А.В. Геометрия 7-11

Сабақтың соңы

38-40 мин

Рефлексия:

Нені білдім?

Не түсініксіз?

Нені білгім келеді?

Үй жұмысы.

№ 1711. Конустың бүйір бетінің жазбасы-жарты дөңгелек, радиусы 12 см. Конустың көлемін табыңдар.

Жауабы: 392 см3

№19. Табандарының радиустары 4 см және 22 см болатын қиық конусты биіктігі дәл осындай тең шамалы цилиндрге айналдыру қажет. Осы цилиндр табанының радиусы неге тең болады?

№3. Қиыршық тас үйіндісі жасаушы 4 м болатын конус пішіндес.  Егер қиыршық тас үйіндісінің көлбеу бұрышы (жасаушы мен табанының арасындағы бұрыш) 30° болса, онда оның көлемі қанша болады?  

Жауабы: 25 м3

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың

Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық

кезеңдері

сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу