Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы: Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.3.1 мемлекеттер мен аймақтардың әркелкі экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтау; 11. 1. 3. 2 әртүрлі алғышарттардың негізінде мемлекеттерді экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу | |||||||||
Сабақ мақсаттары
| Мемлекеттер мен аймақтардың әркелкі экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтау; Әртүрлі алғышарттардың негізінде мемлекеттерді экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу | |||||||||
Жетістік критерийлері | ЖІӨ ұғымын біледі Экономикасы көтерілген елдерді анықтайды | |||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: 1. ақпараттық парақтардағы негізгі ойларды бөлшектеу үшін жұп / топ болып жұмыс жасау (оқу) 2. дәлелдеу үшін негізгі оқиғалар мен түсініктерді қолдану (сөйлеу) 3. өркениеттің өзара әрекеттесу және өзара әсер ету жолдары туралы қысқаша баяндама жазу (жазу) | |||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Құндылықтарды дарыту: құндылықтарды дарыту: төзімділік, құрмет, басқа халықтардың тарихы мен әлеуметтік өмірін зерттеу арқылы жүзеге асырылады. Жаһандық азаматтық | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Экономика География | Экономикамен байланысты терминдер Картамен жұмыс | ||||||||
Қолдану дағдылары | Ұсынылатын алдыңғы білімге Батыс пен Шығыстағы экономикалық даму бойынша 8-ші және 9-шы сыныптардағы білім кіреді. 9-шы сыныптан бастап студенттер 9.3А «Ұлы депрессия» бөлімін оқу барысында алған білімдерін, сонымен қатар батыс және шығыс елдеріндегі тоталитарлық режимдегі экономикалық даму процесін зерттейтін 9.3В және 9.3С бөлімдерінің бағдарламалық материалдарын қолдана алады. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақ басталуы 0-5 мин. | Ұйымдастыру бөлімі: Мұғалім жан басына шаққандағы ЖІӨ-мен әлем картасының суретін ұсынады және талқылайды. Сабақтағы алдағы тақырыптар мен іс-әрекеттерді анықтаңыз. Мақсат қою. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаттары анықталады: • елдер мен аймақтардың біркелкі емес экономикалық дамуының тарихи негізін анықтау; • Әр түрлі критерийлер негізінде елдерді экономикалық даму деңгейіне қарай жіктеңіз Білімді қайталау мақсатында оқушылар үш топқа бөлінеді Оқушылар сын тұрғысынан ойлауды дамыту тапсырмасын орындайды. Оқушылар "Білемін/Білгім келеді/білдім" стратегиясын пайдаланып кестенің алғашқы екі бағанын толтырады. | Презентация Картамен жұмыс | ||||||||
Сабақтың ортасы 6-11 мин 12-17 мин. 18-23 мин.
24-30 мин 31-34 мин 35-38 мин | (К) (Ф) Оқушылар мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді: Сіздің ойыңызша, елдер мен аймақтардың біркелкі емес экономикалық дамуының алғышарттары қандай болды? Дескриптор: Дұрыс, сұраққа жауап береді (К) (Ф) Оқушылар сабақтан әлем елдерінің негізгі экономикалық дамуы туралы еске түсіреді. - Әлемнің дамыған елдеріне әлемнің қай елдері жатады? (АҚШ, Ұлыбритания) - Қай елдер дамуда? (Ресей, Қазақстан) Г (П). Мұғалім студенттерге елдерді қоғамның даму деңгейіне сәйкес жіктейді - индустрияға дейінгі елдер, индустриалды елдер, постиндустриалды елдер. Оқытушы тиісті критерийлерге сәйкес оқушыларды жіктеу үшін елдің тиісті атауы бар карточкаларды дайындауы керек. ҚБ. Қалыптастырушы бағалау студенттердің қоғам дамуының деңгейіне қарай елдерді қалай жіктеуі процесінде жүзеге асырылады. Г (П). Мұғалім студенттерге елдерді әлеуметтік-экономикалық даму деңгейіне қарай жіктеуді ұсынады. Оқытушы тиісті критерийлерге сәйкес оқушыларды жіктеу үшін елдің тиісті атауы бар карточкаларды дайындауы керек. Сонымен қатар, оқытушы студенттердің тиісті белгілерді түсінуі үшін елдердің типтері мен кіші түрлерінің қысқаша сипаттамасы бар карточкалар дайындауы керек. ҚБ. Қалыптастырушы бағалау студенттердің әлеуметтік-экономикалық даму деңгейіне сәйкес елдерді қалай жіктеуі процесінде, сондай-ақ тиісті сипаттамалары бар елдердің типтері мен кіші түрлерінің арақатынасы кезінде жүзеге асырылады. Сабақтың соңында ББКБ стратегиясының соңғы бағанасы толтырылады, олар сабақ барысында нені білді және қандай сұрақтар шешілмей қалды. | Презентация Үлестірмелі материал Ноутбук | ||||||||
Сабақ соңы 39-40 мин. | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - мен не білдім, нені үйрендім - не түсініксіз болып қалады - қандай мәселе бойынша жұмыстануым қажет | |||||||||
Дифференциациялау – сіз қандай әдістер арқылы қолдауды таныта аласыз? Қабілеті жоғары оқушылармен қандай жұмыстар жүргізуге жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылар сабақты меңгергендігін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын қолдану | ||||||||
Дифференциация белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсету кезінде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда тапсырмаларды таңдауда көрініс табуы мүмкін (Гарднердің бірнеше ақыл-ой теориясы). Дифференциациялау сабақтың кез келген сатысында уақытты ескеріп өткізуге болады. | Бұл бөлімді оқушылар сабақ барысында неге үйренгендігін анықтаe үшін пайдаланып, әдістер жазбасы ретінде пайдаланылады | Денсаулық сақтау технологиялары. Физминутка және белсенді жаттығулар орындату. Қауіпсіздік сақтау ережелерін ескеру. | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциялау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытша этаптары сақталған ба? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру