Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі | Мектеп: | ||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі | |||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.3.1 мемлекеттер мен аймақтардың әркелкі экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтау; 11. 1. 3. 2 әртүрлі алғышарттардың негізінде мемлекеттерді экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары
| Мемлекеттер мен аймақтардың әркелкі экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтау; Әртүрлі алғышарттардың негізінде мемлекеттерді экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу | ||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Африканың артта қалуының сыртқы және ішкі себептерін анықтайды Әлем елдерінің дамуындағы негізгі айырмашылықтарды біледі Мәтінмен жұмыс жасауды біледі. | ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: 1. парақтардағы негізгі ойларды бөлу үшін жұп / топ болып жұмыс жасау (оқу) 2. негізгі оқиғалар мен тұжырымдамаларды дәлелдеу үшін пайдалану (сөйлеу) 3. өркениеттің өзара әсері және өзара әсер ету әдістері туралы қысқаша баяндама жазу (жазу) | ||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Құндылықтарды дарыту: құндылықтарды дарыту: төзімділік, құрмет, басқа халықтардың тарихы мен әлеуметтік өмірін зерттеу арқылы жүзеге асырылады. Жаһандық азаматтық | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География Экономика | Африка мен Азияның орналасуы Экономикалық терминдер | |||||||||||||||
Қолдану дағдылары | Ұсынылатын алдыңғы білімге Батыс пен Шығыстағы экономикалық даму бойынша 8-ші және 9-шы сыныптардағы білім кіреді. 9-шы сыныптан бастап студенттер 9.3А «Ұлы депрессия» бөлімін оқу барысында алған білімдерін, сонымен қатар батыс және шығыс елдеріндегі тоталитарлық режимдегі экономикалық даму процесін зерттейтін 9.3В және 9.3С бөлімдерінің бағдарламалық материалдарын қолдана алады. | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақ басталуы 0-5 мин. | Ұйымдастыру бөлімі: Сабақтағы іс-әрекеттің анықтамасы. Мақсат қою. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаттары анықталады: • Елдер мен аймақтардың біркелкі емес экономикалық дамуының тарихи негізін анықтау; • Әр түрлі критерийлер негізінде елдерді экономикалық даму деңгейіне қарай жіктеңіз | Презентация | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-14 мин. 15-17 мин. 18-24 мин. 25-33 мин 34-38 мин | Г (П). Сабақтың басында мұғалім оқушыларды Азия мен Африкадағы дамудың себептерін екі негізгі категорияға жіктейді: сыртқы факторлар және ішкі факторлар. Дескриптор: Сыртқы және ішкі факторларды дұрыс бөледі Өз ойларын дәлелдейді ҚБ. Қалыптастырушы бағалау студенттердің Азия мен Африкадағы экономикалық артта қалу факторларын қалай жіктеу процесінде жүзеге асырылады. П. Оқушылар бір-бірін Азия және Африка елдерінің артта қалу факторлары бойынша сынайды, өзара бағалайды. I. Оқушыларға 2-3 үлестірме таратыңыз, оқушылар кірістіру әдісін қолданады, сыни тұрғыдан ойлауды дамыту үшін мәтінмен жұмыс жасайды. «!» - Мен бұны білдім «+» Мен үшін жаңа «-» - күмәнді «?» - сұрақ Г.(П.) Мұғалім Эфиопия, Бутан, Ауғанстан, Сомали экономикасының ерекшеліктерін зерттеу бойынша өзіндік жұмысын ұйымдастырады.
ҚБ. Қалыптастырушы бағалау оқушылардың Эфиопия, Бутан, Ауғанстан, Сомали экономикасындағы барлық ерекшеліктерін қалай анықтайтыны процесінде жүзеге асырылады. K. Екі оқушы өздерінің кестесімен таныстырады, басқалары өз ерекшеліктерін түсіндіріп, толықтырады. И. Оқушылар қысқа қорытынды жазады. Неліктен экономикалық өсудің айырмашылығы әр түрлі елдерде пайда болды? Дескриптор: Экономикалық өсудің айырмашылық себептері туралы өз пікірін білдіреді Өз дәлеліне 2 дәлел келтіреді Зерттелген материалдан қорытынды жасайды. | Презентация Үлестірмелі материал Ноутбук Эфиопия экономикасының сипаттамалары http://ru-world.net/efiopiya-ekonomika/ Бутан экономикасына сипаттама http://ru-world.net/butan-ekonomika/ Ауғанстан экономикасына сипаттама http://ru-world.net/afganistan-ekonomika/ Сомали экономикасына сипаттама | |||||||||||||||
Сабақ соңы 39-40 мин. | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - мен не білдім, нені үйрендім - не түсініксіз болып қалды - қандай мәселе бойынша жұмыстануым қажет | ||||||||||||||||
Дифференциациялау – сіз қандай әдістер арқылы қолдауды таныта аласыз? Қабілеті жоғары оқушылармен қандай жұмыстар жүргізуге жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылар сабақты меңгергендігін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын қолдану | |||||||||||||||
Дифференциациялау тапсырмаларды таңдау барысында белгілі бір оқушылардың қорытындысы арқылы анықталуы мүмкін. (Гарднердің интеллект Теориясына сай). Дифференциациялау сабақтың кез келген сатысында уақытты ескеріп өткізуге болады. | Бұл бөлімді оқушылар сабақ барысында неге үйренгендігін анықтай үшін пайдаланып, әдістер жазбасы ретінде пайдаланылады | Денсаулықсақтау технологиялары. Физминутка және белсенді жаттығулар орындату. Қауіпсіздік сақтау ережелерін ескеру. | |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциялау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытша этаптары сақталған ба? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру