Ұлтаралық қарым-қатынастарды реттеудегі халықаралық ұйымдардың рөлі. Маңыздылық. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ұлтаралық қарым-қатынастар: бейбіт қарым-қатынас жолдары (4 сағ.) | Күні: Сынып: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар: | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сабақ тақырыбы Тарихи концепт Жаңа тақырыпты менгеру | Ұлтаралық қарым-қатынастарды реттеудегі халықаралық ұйымдардың рөлі. Маңыздылық | |||||
Оқыту мақсаты: |
| |||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||
Бағалау критерийлері | Оқушы
| |||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: Төзімділік, БҰҰ, ЕҚЫҰ, ЕС, ТМД | |||||
Пәнаралық байланыстар | География, Қазақстан тарихы, құқық пәндері | |||||
Бастапқы білім | - Екінші дүниежүзі соғысының салдарынан алынатын білім, ХХ ғ. екінші ж. Еуропа елдерінің тарихы | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 10 мин. | 1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Топқа бөліну. 2. ОЙ ШАҚЫРУ. ТАҚЫРЫПҚА ШЫҒУ. Оқушыларға ұлтаралық қарым-қатынастар жайлы тест ұсынылады (Қосымша 1) (Жеке) (ҚБ) Тапсырма: дұрыс жауапта белгілеңіз жіне сәйкестендіріңіз. Слайдтағы жауаптармен өзін-өзі бағалау. Бастапқы қызуғышылық тудыратын материал. Мына мақалды қалай түсінуге болады: «Бір адамды өлтірген адам түрмеде өмірін қию қаупі бар. Мыңдаған адамды өлтірген адам бейбіт келіссөздерге шақырылады.» Оқушылар мақалды қалай түсінгендерімен ой бөліседі. Слайдқа қарап оқушылар тақырыпқа шығады. Бағалау критерийлерімен танысу. | Презентация
Миротворческая деятельнось ООН: http://www.un.org/ru/aboutun/booklet/peace.shtml Мирное урегулирование международных споров http://web.krao.kg/16_yurisprudensia/13/6.html | ||||
Сабақтың ортасы
25 мин. | Әрбір топ БҰҰ, ЕҚЫҰ, ЕС, ТМД ұйымдарының шығу тарихы, соңғы 20 жылдың ішіндегі іс-әрекеттері жазылған ақпарат парақтарын алып, презентация дайындайды (Қосымша 2). (Т) (ҚБ) Тапсырма 2. Халықаралық ұйымының ұлтаралық қарым-қатынастарды реттеу жолындағы іс-әрекеттері жайлы постер немесе сызба дайындаңдар.Подготовьте постер, таблицу или схему о деятельности одной из международных организаций в урегулировании межнациональных отношениях. 1 – БҰҰ 2 – ЕС 3 – ЕҚЫҰ 4- ТМД Бағалау критерийлері: 1. Ұйымның шығу тарихы. 2. Ұйымның бітімгершілік қызметі туралы ақпарат. 3. Жауаптардың қысқалығы және дәлелденуі. Оқушылар өз жұмыстарын ұсынады, әйгілі халықаралық ұйымдрының іс*әрекеттерін сипаттайды. «Плюмин» әдісімен топтар бірін бірі бағалайды. (C) Мұғалім пікірталас ұйымдастырады. Тақырыбы: «Қандай халықаралық ұйымдардың әрекеті халықтар арасындағы бейбіт қарым-қатынасты қамтамасыз етуде ең нәтижелі болып табылады»? (С) (ҚБ) Тапсырма 3. Осы ұйымдардың тиімділігінен «ия» және «қарсы» аргументтерді келтіріңіз. Пікірталас кезінде сынып екіге бөлінеді: бірі – қйымдардың тиімділігі үшін, екіншісі – ұйымдардың әрекетін тиімсіз деп есептейді. Оқушылар өз пікірлерін фактілермен дәлелдейді. Мұғалім халықаралық ұйымдардың әрекеті халықтар және мемлекеттер арасындағы бейбіт қарым-қатынасты қамтамасыз етуде нәтижелі екені туралы қорытынды жасайды. | Учебные ресурсы по ЕС http://europa.eu/teachers-corner/15/index_en.htm http://www.europarl.org.uk/view/en/Education.html Почему существует ЕС? http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/why-does-the-european-union-exist/7266.html Распространение ЕС после падения Берлинской стены http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/european-union-expansion/10111.html Происхождение ЕС http://europa.eu/about-eu/eu-history/index_en.htm | ||||
Сабақтың соңы 5 мин. | Конструтивтік кері байланыс. «Аяқталмаған сөйлемдер» рефлексиясы Үй тапсырмасы: терминдерді жаттау. | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз Сабақта бағалаудың түрлері қолданады: өзін өзі, бірін бірі, топтық және мұғалімнің бағалауы. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру