Батыс өркениетті. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.


ӘБ жетекшсімен Бекітілді __________________(Т.А.)

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім 10А.3. Әлемдік өркениеттер тарихы

Мектеп:

Мұғалімнің А.Т.

10B

10C

10D

10E

10A

Мерзімі

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

1. Батыс өркениетті

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты

(оқу бағдарламасына сілтеме)

Шаруашылық іс әрекет пен өркениетті дамытудың өзара байланысын талдау

Ежелгі өркениеттердің ерекшеліктері мен сипаттамаларын салыстырып, анықтау

Діни сенім нанымдардың ежелгі өркениеттердің дамуына ықпалын анықтау

Қоғам дамуындағы антикалық философияларды зерттеу

Тарихи концепт

Ұқсастықтар мен айырмашылықтар

Жетістік критерийлері

Оқу мақсаты

Шаруашылық қызметтің өркениет дамуына ықпалын анықтау.

Ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін анықтау және салыстырмалы талдау жүргізу.

Діннің ежелгі өркениеттердің дамуына әсерін анықтау

Ежелгі философиялық ілім негізінде қоғам дамуына зерттеу жүргізу

Сабақтың мақсаты

Ежелгі антикалық өркениеттерінің ерекшеліктерін анықтаңыз.

 Сабақтың мақсатын бағалау критерийлері

Ежелгі Шығыс елдерінің өркениеттерінің кем дегенде 4 белгілерін атаңыз

 Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология:

Өзендік өркениет, мелиоративтік ауыл шаруашылығы, деспотия, тирания, сословия, касталар, демократия, бюрократия, даралық, ұжымдастыру,дін, конфуциандық, буддизм, даосизм, зороастризм, иудаизм, пұтқа табынушылық, политеизм.

Жазылым мен диалогқа қатысты керекті сөйлемдер:

Шығыс/батыс/дәстүрлі өркениеттерінің ерекшеліктері ...

Шығыста/батыста/дәстүрлі негізгі меншік иесі болған…..

Басқарудағы басымдық ...

Ежелгі Шығыс елдерінің өркениеттерінің сипаттамалары ...

Діни және философиялық көзқарастардың ерекшелігі - бұл ..

 Құндылықтар

Дін таңдау еркіндігі, өмір, төзімділік, түрлі философиялық көз қарас

 Пән аралық байланыс

Өнер,философия,мәдениеттану пәндерімен пән аралық байланыс болуы мүмкін

Алдыңғы білім

Оқушылар 5-6 сыныптарда алған білімдеріне, соның ішінде Шығыс (Үндістан, Қытай, Египет) және Батыс өркениеттерінің (Ежелгі Греция және Ежелгі Рим) дамуы туралы білімдерін қоса алғанда, олардың қалыптасу үрдісін дамытады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдерін жоспарлау

Сабақ барысында мұғалімнің іс әрекеті

Сабақ барысында оқушының іс әрекеті

Мұғалімнің бағалауы

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

2 мин

Ой шақыру: (ПСМ) Мұғалім оқушыларға бейнебаянды көрсетіп,сабақтың тақырыбын анықтатады. https://www.youtube.com/watch?v=Gj6g7TDs5oc

Бұл оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын қалыптастыру үшін мүмкіндік береді; сабақ мақсатына жетуді бағалау критерийлерін құрастырады.

Мұғалім оқушыларды Ежелгі Шығыс елдерінің өркениеттерінің ерекшеліктерін еске түсіруге шақырады,

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Оқушылар ежелгі Египет,Шумер, Аккада, Қытай, Үнді,Рим мен Греция өркениеттерін атайды.

Оқушылар сабақтың «Ежелгі әлемнің өркениеті» тақырыбы мен бағалау критерийлерін айқындайды.

Оқушылар «Білемін,Білгім келеді,Білдім» стратегиясы бойынша жұмыс жасайды.

ФО – в понимании

связи между

вызовом и темой урока,

формулировании

гипотезы темы урока, понимании целей обучения

Обсуждение вопроса дает возможность выстраивать собственные суждения, опираясь на предыдущие знания

1 слайд

«Антикалық Грецияның інжу маржаны» https://www.youtube.com/watch?v=Gj6g7TDs5oc

2-3 слайд

Сабақтың ортасы

5 мин

20 мин

10 мин

Ойлану.

Сұрақты талқылау: Ежелгі өркениеттерді зерттейтін критерийлерді ұсынады. Сынып тақырыпты зерттейтін критерийлерді құрастырады және ұсынады.

) (ф) Экономика, саясат, қоғам, дін бағыттары бойынша мұғалім оқушыларды топтарға бөледі.

Зерттеу. Дереккөзбен танысыңыз. Берілген критерийлер негізінде ежелгі өркениеттердің сипаттамасын жасаңыз.

. ф) Оқушылар деректермен танысып,ежелгі антика өркениетінің экономика,саясат және дін тақырыптары бойынша постер мен кластерлер жасайды.

Жұмыстың соңында оқушылар 4 топта қорғайды кем дегенде 2 минут ішінде. Өзара бағалау оқушының жасаған критерийлеріне сәйкес жүзеге асырылады.

Критерийлері:

  • Ежелгі өркениеттің кемінде 3 негізгі ерекшелігін қамтамасыз ету
  • Тарихи дереккөздер негізінде дәлелдерді ұсыну.
  • Сұрақтың толықтығы
  • Кем дегенде 3 дереккөзін қолдану.
  • Сапалы безендіру ( схема, таблица, ментальді карта т.с.с)

Тапсырма: Алынған ақпарат негізінде оқушылар « Батыс пен Шығыс өркениетттері» салыстырмалы кестесін Вена диаграммасы түрінде толтыруға тапсырма береді.

Оқушылар болжамды сұрақтарды ұсынады:

Біз төмендегң критерийлер бойынша дәлелдемелер жинай аламыз:

экономика, саясат, қоғам, дін.

Сынып топтарға бөлінеді. Әрбір топ өз өлшемін сипаттайды және оны кластер арқылы көрсетеді.

Оқушылар ұсынылған ресурстармен жұмыс істейді және ежелгі өркениеттердің негізгі ерекшеліктерін табады.

2 минут ішінде өздерінің кластерлерін қорғайды.

Әрбір топ жеке венна диаграммасын құрастырады, және жұмыс дәптерлеріне жазылуы тиіс.

ФБ - түсіну

тағайындау туралы нұсқаулық және оның оқыту мақсаттарына өзектілігі; негізгі ақпаратты айқындауға және оны ұсынуға мүмкіндік береді

Бұл тапсырмалар осы сабаққа арналған оқудың барлық мақсаттарына қол жеткізуге мүмкіндік береді.

Топтағы іс әрекеттер командалық жұмыс дағдыларын дамытуға, әр оқушының ой пікірін тыңдауға және барлық топ мүшелеріне дұрыс шешім қабылдауға мүмкіндік береді.

Форматтық бағалауды қолдайтын іс-шаралар:

- Талқылау топтарында оқушылардың пікірлері тереңдігін бағалау;

- оқушылардың өз жұмыстарын қорғаудағы дәлелдерін бағалау.

Талқылауда барысында оқушылар өз пікірлерінде, қойылған сұрақтың сапасында және оған жауап берген кезде жасырын дифференциацияны байқалады.

Ресурс 1_Антика өркениеттері http://www.historie.ru/civilizacii/75-antichnye-civilizacii-mira.html

4 слайд

Ресурс 2_Қысқаша әлемдік өркениеттері жайлы

http://history-thema.com/kratko-o-mirovyih-tsivilizatsiyah

2 - Ресурс _ Антикалық өркениет

3 - ресурс _ Ежелгі Грецияның философиялық ілімдері

4 - ресурс _Антика философиясы

5 слайд

Сабақтың соңы

5 мин

Ү/Ж

(К) (ф) Кері байланыс.

Мұғалім оқушыларды «Шығыс және Батыс өркениеттері арасындағы айырмашылықтың негізінде жүреді» деген сөзді дәлелдеу немесе дәйектеу: «Өркениеттердің экономикалық / саяси / әлеуметтік дамуы» 2 минут ішінде

Мұғалім нақты дауыс беруді ұйымдастырады.

Мұғалім оқушылардан сұрақтарға жауап беруін талап етеді:

Сабақ мақсаты қандай?

Сабақ мақсатына қайлай қол жеткіздік?

Оқу мақсаты қандай?

Оқу мақсатына жету үшін қандай іс-әрекет көмектесті?

Ұсынылған бейнересурсты көру

Оқушылар сабақтың мақсатына ежелгі өркениеттердің өзіндік ерекшеліктері негізінде анықтау арқылы қол жеткізілгеніне жауап береді.

Біз постер жасап және оны қорғадық. Шығыс және ежелгі өркениеттердің ортақ және айрықша ерекшеліктерін Венна диаграммасының негізінде салыстырдық.

Сабақтың басында қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы оқу мақсатына қол жеткіздік.

ФО – ақпараттарды постер мен ментальді картаға түсіру арқылы сабаққа кері байланыс берілді.

6 слайд

Антикалық Жер ортатеңіздік. https://www.youtube.com/watch

http://an-site.ru/dk/of12.htm



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу