Франция мен Испаниядағы «Халық майданы» қаншалықты тұрақты болды? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.


Тоталитаризм мен демократияның текетіресі

Мектеп:

Дата:

Мұғалім:

Класс:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Франция мен Испаниядағы «Халық майданы» қаншалықты тұрақты болды?

Оқу мақсаты

8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау; 

8.3.1.1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау 

 Сабақ мақсаты

Идеологиялық ағымдардың қоғамның өміріне ықпалын талдау

 Критерии оценивания

  • Фашизмнің келуімен қоғамдық өмірдің 3 өзгерісін анықтайды;
  • Мәдениеттің әсерін фашистік идеологияның насихаты ретінде талдау;
  • «Франция мен Испаниядағы «Халық майданы» қаншалықты тұрақты болды?» деген сұраққа ПОПС әдісі арқылы дәлелді қорытынды шығарады;

 Тілдік мақсат

 

Лексика және терминология:

фашизм, фюрер, нацизм, авторитаризм, тоталитаризм, национализм, национал-социализм;

Диалог пен жазылымға арналған сөз тіркесі:

Франция мен Испанияда фашизм кең таралды, өйткені……

 Құндылықтарды

  дарыту

Жаһандық азаматтық, жауапкершілік, толеранттылық

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, әдебиет, география

АКТ қолдану

Белсенді оқыту тәсілдерін техникалық қолдау үшін интерактивті тақталарды пайдалану және білімді кеңейту үшін ақпаратты өз бетінше іздеу.

Google, Википедиямен жұмыс жасай алуы.

Алдыңғы білім

Германия мен Италияның тарихына қатысты және ХІХ ғасырда осы елдерде ұлтшылдықтың дамуы туралы 8 сынып курсында дүниежүзілік тарих бойынша алдыңғы бөлімдерде қарастырылған материалды қамтиды. Оқушылар саяси режимдер туралы, әсіресе сталиндік режим мысалында тоталитарлық құрылым белгілері туралы түсінікке ие болуы тиіс.

Дағдылар

Сыни ойлау және өзін өзі реттеу.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған ісәрекет:

Ресурс

Сабақтың басы 5 мин.

 Екі партия – косерваторлар және радикалдар (лейбористер)

 1918 жылы жаңа сайлау заңы тек 21 жастағы ер адамдарға ғана сайлау құқығын берді. (Ер адамдар 17 жас, әйел адамдар 30 жас)

 Ұлыбританиядағы жаппай ереуіл 1929 жылы болды. ( 1926 ж)

 1929-1933 жылдардағы дағдарыс кезінде екінші лейбористік үкімет жұмысшыларды қолдады.(керісінше әлеуметтік шығындарды азайтты).

 Британдық фашистер одағын Н. Чемберлен басқарды. (Освальд Мосли).

Слайд № 1

Сабақ ортасы 10 минут.

15 минут

25 минут.

35 минут

 1 – топ. Экономиканың саясатпен қатынасы (Испания мен Франция)

 Оқушылар постер құру арқылы соғыстан кейінгі елдегі саяси жағдай мен ішкі экономикалық және сыртқы саяси қатынастарының өзара байланысын көрсетуі тиіс.

 2 –топ. Мемлекеттердің экономикалық дамуы. Мәтінде табыңыз және экономикалық тұрақтандыру мен даму факторларын мәтіннен табыңыз.

 1924 – 1929 жылдары экономикалық тұрақтандыру мен даму.

 Эльзас и Лотарингияның қайтарылуы;

 Германиядағы Саар облысының оккупациялау;

 Германиядан репарациялау;

 Солтүстік – шығыста құрылыстың өсуі;

 Жаңа өнеркәсіп салаларының дамуы;

 3 – топ. Ұлттық бірлік үкіметі

  «Халық бірлігі» үкіметі «картельдің сол жақ күші» үкіметінің биілігін қалай тартып алғандығын схема түрінде көрсету.

Пуанкаре үкіметінің қызметі

Неліктен тиімді болды?

«Картельдің сол жақ күші» үкіметі қызметінің артықшылықтары мен кемшіліктері

 4 – топ. Экономикалық дағдарыс кезіндегі Франция мен Испания.

 Францияның дағдарыс ерекшелігін түсінуге мүмкіндік беретін сұрақ құрастыру;

 Фашизмнің пайда болу себептері;

 Фашизммен күресудегі демократиялық және солшыл күштердің ролі.

 Халықтық фронттың бағдарламасы, құрамы, маңызы және құлау себептері;

 5 – топ. Ұлттық дағдарыс қарсаңындағы Франция. Э. Даладье.

 Миға шабуыл. Неліктен Э. Даладьенің үкіметін «ұлттық дағдарыс» үкіметі деп аталды?

 Оқулықтан дәлелдер табу арқылы өз ойыңызды дәлелдеңіз. Қарама – қарсы дәлел табыңыз.

Слайд № 2

Слайд № 3

Слайд № 4

Слайд № 5

Слайд № 6

Слайд № 7

Слайд № 8

Слайд № 9

Слайд № 10

Сабақтың соңы

Оқу мақсаты мен бағалау критериіне оралу.

Оқушылар жаңа тақырып бойынша рефлексия жүргізеді. (2 мин)

 Рефлексия.( рефлексивті күнділктерінде жазады.)

 Нені білдім?

 Нені білгім келеді?

Слайд № 12

Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ны қолдану

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)

Рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу