Большевиктер Уақытша үкіметтің билігін қалай жойды? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.


Краткосрочный план урока

Бөлім

3-бөлім.

1917 жылғы Ресейдегі революция

Сабақ тақырыбы

  • Большевиктер Уақытша үкіметтің билігін қалай жойды?

Оқу мақсаттары

8.1.1.1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау

Бағалау критерийлері

Қазан социалистік революциясының себеп-салдар байланыстарын орнатады.

Тәлдік мақсаттар

Студенттер:

- алдыңғы кезеңдерде оқылған терминдер мен ұғымдарды қолдану: революция, социализм, РСДРП, Уақытша үкімет;

- Қазан төңкерісіндегі большевиктер партиясының міндеттерін тұжырымдау;

- Қазан төңкерісінің салдарын талқылау және талдау.

Пайдалы тіркестер:

Сәуір тезистері ...

Большевиктердің әрекеттері Уақытша үкіметтің қағидаларына қайшы келді, өйткені ...

Большевиктер партиясының билігінің орнауы ...

Тарихи концепт

Дәлел

Құндылықтарды дарыту

Азаматтық жауапкершілік

Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу

Оқушылар Қазан төңкерісінің тарихи маңыздылығын халықаралық және жергілікті деңгейде бағалайды.

АКТ дағдылары

Мәтінді талдау, жұмыс нәтижелерін кесте түрінде пішімдеу.

Өмірмен байланыс

Студенттер Қазан төңкерісінің нәтижелері мен бір кездері Ресей империясының құрамына енген мемлекеттердің дамуы арасында байланыс орната алады.

Пәнаралық байланыстар

Қазақстан тарихы

Алдыңғы білім

Ұсынылатын алдын-ала білім буржуазиялық қоғамның құрылымы мен экономикалық даму кезеңдері туралы білімді (8-сынып), сонымен қатар саяси құрылымды, экономикалық және философиялық теориялар туралы, атап айтқанда марксизм теориясы туралы білімді (8-сыныптан бастап) қамтиды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері, уақыты

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Сабақтың ортасы

2 минут

10 минут

5 минут

5 минут

3 минут

5 минут

(М) Ұйымдастыру сәті.

(Б) Өзектендіру.

Ақпан төңкерісі туралы тезистерді тұжырымдаңыздар:

Ақпан төнкерісі дегеніміз

Ақпан төнкерісі себептері Ақпан төнкерісінің салдары

Сабақ тақырыбына шығу. Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін талқылау.

(М) Оқушыларға келесі ақпаратты беру:

Қазан социалистік революциясы / Қазан төңкерісі-1917 жылғы қарулы көтеріліс (ескі 25 Қазан, жаңа стиль бойынша 7 қараша). Революцияның бастамашысы және идеологы В.И. Ульянов (Ленин партиясының лақап аты) және Л. Д. Бронштейн (Троцкий) басқарған РСДРП (Б) (большевиктердің Ресей социал-демократиялық партиясы) болды. Революция Уақытша үкіметті құлатуға алып келді, билік большевиктер партиясына өтті.

(Ж/ф) «Сәуір тезистері» дереккөзімен жұмысты ұйымдастыру.

Тапсырма:

1. Құжатты оқып, революциядағы большевиктердің негізгі міндеттерін мәтіннен бөліп алыңыз.

2. Уақытша үкіметтің қағидаларына қайшы келетін большевиктердің әрекеттеріне мысалдар келтіріңіз.

Уақытша үкіметтің принциптері

Большевиктердің әрекеттері

Жеңіс соңына дейін соғыс

«Жер Құдайдың сыйы емес, оны бекер беруге болмайды»

Ресей біртұтас және бөлінбейді

Дескрипторлар. Білім алушы:

1. Большевиктердің төңкерістегі 4 міндетін анықтайды.

2. Уақытша үкіметтің қағидаларына қайшы келетін большевиктердің іс-әрекеттеріне 3 мысал келтіреді.

(Б) Талқылауды ұйымдастыру. Өзара бағалау.

(Т/ф) Қазан төңкерісінің нәтижелерін талдау.

Тапсырма:

Қазан төңкерісінің нәтижелерін саяси, техникалық, әлеуметтік және мәдени деп бөліңіз.

Дескрипторлар. Білім алушы:

3 саяси салдарды анықтайды;

2 технологиялық салдарды анықтайды;

4 әлеуметтік салдарды анықтайды;

1 мәдени салды анықтайды.

(Б) Талқылау, өзін-өзі тексеру және өзін-өзі бағалау.

(Б) Талқылауға арналған сұрақ:

Жергілікті және халықаралық деңгейде Қазан төңкерісінің тарихи маңызы қандай?

Презентация слайдтары

Сәуір тезистері

https://e-history.kz/media/scorm/301/364/text/text.htm

https://kk.birmiss.com/%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BD-%D1%81%D3%99%D1%83%D1%96%D1%80-%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%96-%D1%81%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%96%D0%BA/

Қазан төнкерісі

https://kitaphana.kz/refkaz/239-tarikh/2759-1917-zh-azan-revolyutsiyasi.html

https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/8940/

Қазан төнкерісінің салдары

https://world-nan.kz/kz/blogs/qazan-tonkerisinin-akelgen-saldary

Сабақтың аяғы

5 минут

(Б) Сабақты қорытындылау.

Рефлексия:

  • қызық…
  • маңызды…
  • пайдалы…

болды.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу