Кеңістікте жол таба аламын. Дүниетану, 4 сынып, сабақ жоспары.


"Дүниетану" пән ібойынша қысқамерзімді жоспар, 4 сынып

Пән: Дүниетану

Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі:

5-бөлім. "Табиғат құбылыстары»

Күні:

Сынып: 4

Мектеп

Модератор: Сейтахметова Ж.М.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтыңтақырыбы

Кеңістікте жол таба аламын

Осы сабақтақолжеткізілетіноқытумақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.2.1.1 нысандардың кеңістікте бір-біріне қатысты орнын анықтайды

Сабақтың мақсаты

Оқушылар

-жергілікті жердің нысандары қалай орналасқанын бағдарлай алады.

Бағалаукритерийлері

Оқушылар:

  • нысанның орналасқан жерін қалай анықтауды түсінеді;
  • кеңістіктегі нысанның орналасқан жерін анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- кеңістіктегі нысанның орналасқан жерін түсіндіреді.

Терминология:

  • GPS-қабылдағыш бағдарлау

Талқылау үшін сұрақтар:

- GPS-қабылдағыш бағдарлау деген не? Ол не үшін қажет?

Жазуға арналған сұрақтар:

-Табиғи және жасанды нысандар.

Құндылықтар

Өзіне және өз іс-әрекетіне жауапкершілік сезімін қалыптастыру, дербестікті дамыту, қоршаған ортаға деген нақты қатынасты тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі: оқушылардың сөздік қорын байыту;

Заманауи техника құралдарымен таныстыру.

Алдыңғы меңгерілген білім

Оқушылардың кеңістік, көкжиек тұстары, карта, жергілікті жердің сұлбасы және олардың шартты белгілері туралы білімдерін қамтиды.

Сабақтыңбарысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтажоспарланғаніс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5

6-8

  • «Нысанды тап» ойыны (топпен)

-Нысанды жасыр. Нысанның атын атамай, оның кабинеттегі орнын сипаттаңдар.

-Басқа топтардың қандай нысанды жасырғандарын анықтауға тырысыңдар.

Топта оқушылар 3-4 сөйлемнен тұратын нысанның сипаттамасын құрайды: сол, оң, жоғары, төмен. Басқа топтар қандай нысандарды жасырғандарын табады. Бір-бірін"үш шапалақ әдісі арқылы бағалайды,

Мақсатты анықтау(ұжымда)

  • Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын болжайды.
  • Сабақтың мақсаты ұсынылады:

- нысандардың кеңістікте бір-біріне қатысты орнын анықтау.

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

Слайд №2

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

Слайд №3

Сабақтың ортасы

9-13

14-18

19-24

25-30

31-38

  • Достардың кездесуі (фронтальды жұмыс)

-Көп адамдардың арасынан адасып көрдің бе?

- Адасқанға дейін кіммен бірге едің?

- Оқулықтағы мәтінді оқыңдар: Аян мен Елтайдың әңгімесі.

- Ұлдарға көп адамдар арасында бір-бірін табуға не көмектесті?

-Егер көп адамдар арасында жоғалсаң/адассаң, өзіңді қалай ұстар едің?

Оқушылар жеке тәжірибе мен оқулықтың ақпаратына сүйене отырып сұрақтарға жауап береді.

  • Талқыла (топпен)

-Бағдарлау дегеніміз не?

-Ол не үшінқажет?

- Қажетті орынды таба алмайтын адамға қалай көмектесуге болады?

-Барлық адамдар қандай бағдарларды пайдаланады?

-GPS қабылдағыш бағдарлау деген не және ол не үшін қажет?

Оқушылар топта жұмыс істейді, сұрақтарға өз жауаптарын ұсынады. Содан кейін оқулықтағы мәтінді оқып, осы сұрақтарға өздері қаншалықты дұрыс жауап бергендеріне қорытынды жасайды.

  • Анықта (топпен)

-Алдымен "Ботаның кеңесін"оқыңдар.

- Ауылдың сызбалық суретін жасап, өзенді, шыршаны және ағаштарды көрсетіңдер.

- Көкжиек тұстарын анықтаңдар.

- Басқа топтардың жұмысын тексеріңдер.

Оқушылар топта жұмыс істейді, барлық идеяларды талқылайды. Нысандар сызбада көкжиектің тұстарына бағдарланып бейнеленеді. Топ жұмысын "Карусель"принципі бойынша тексереді.

Бағалау критерийлері:

-оқушылар нысанның орналасқан жерін қалай анықтауға болатынын түсінеді.

  • Тәжірибеңмен бөліс (жеке)

-Оқулықтағы мәтіндіоқыңдар.

- Кестені толтырыңдар. Мысалдармен толықтырыңдар.

- Слайд бойынша өздеріңді тексеріңдер.

Оқушылар өз бетінше жұмыс істейді, кестені толтырады. Өз өздерін тексереді.

7.Байқап көр (топпен)

-Біздің мектептің айналасында орналасқан нысандар тізімін құрыңдар.

- Бұл нысандардың мектепке қатысты орнын анықтаңдар.

- Мектеп ауласы мен оның айналасының сұлбасын сызыңдар.

Оқушылар топта жұмыс істейді. Алдымен мектептің айналасындағы жасанды және табиғи нысандардың тізімін,содан кейін сұлбаны жасайды, көкжиектің тұстарын белгілейді.

Бағалау критерийлері:

-оқушылар нысанның кеңістіктегі орнын анықтайды.

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

Слайд №4

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

(дидактикалық материалға қараңыз)

Слайд №5

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

(дидактикалық материалға қараңыз)

Слайд №6

Таратпа парақтар

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

(дидактикалық материалға қараңыз)

Слайд №7

А4 парақтар, сызғыш, қарындаш, компас

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

(дидактикалық материалға қараңыз)

Слайд №8

Сабақтың соңы

39-40

Рефлексия (жеке):

«Сыныптағы менің орным»

-Сыныптағы өз орыныңды сынып бқлмесінің сызбасын қолданып анықта.

- Көкжиек тұсын көрсет.

Оқушыларға сынып сызбасы бар парақтар таратылады. Олар сызбада өзін көрсетеді және көкжиектің тұсына қол қояды.

Таратпа парақтар

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

(дидактикалық материалға қараңыз)

Слайд №9

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға көкжиектің тұстарына бағдарлану үшін сұлбаларды (сызбаларды) жасау кезінде тұсбағдарды пайдалануды ұсынуға болады. Сол жақта, оң жақта, алда, артта.

Бағалау және кері байланыс беру сабақтың өн бойында жүріп отырады.

Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау әдістері қолданылады.

"Сыныптағы менің орыным" рефлексиясы сабақ материалын меңгеруді бағалауға, сондай-ақ оқушылардың эмоционалдық жағдайын бағалауға мүмкіндік береді. Сабақ картамен және жоспармен жұмыс істеу, кеңістікте және жергілікті жерді бағдарлау дағдыларын дамытады.

Сұрақ қою арқылы сабақ материалының меңгерілгендігін тексеріңіз:

- Бағдарлау дегеніміз не?

- Қала тұрғындарына бұл дағды не үшін қажет?

Оқушылар сынып бөлмесінде қозғалу барысында, топтық жұмыс, сызғышпен жұмыс барысындақауіпсіздік техникасы сақталады.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу