Алкадиендер. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

11.2 А Көмірсутектер және олардың табиғи көздері (9 сағат)

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Алкадиендер

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.2.23 - алкадиендердің құрылымын, қасиеттерін түсіндіру;

11.4.2.24 - алкадиендердің қасиеттерін құрылымы негізінде түсіндіру;

 Сабақтың

  мақсаттары

- алкадиендердің құрылымын, қасиеттерін түсіндіреді;

- алкадиендердің құрылымы негізінде қасиеттерін сипаттайды.

- алкадиеннің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакциялар теңдеулерін құрады.

 Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетті, егер:

  • алкадиендерді сипаттайды;
  • алкадиендерді атайды;
  • изомерлерге мысал келтіреді;
  • алкадиендердің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакциялар теңдеуін дұрыс құрастырады.

 Тілдік мақсаттар

Лексика және сөйлемдер мысалында тілдік мақсаттарды анықтаңыздар.

Оқушылар:

Электрофильді қосылу, полимерлеу, классаралық-изомерия.

Лексика және сөйлемдер мысалында тілдік мақсаттарды анықтаңыздар.

Оқушылар:

Алкадиендер - _____________ қосылыстары, алифатикалық (ациклді) қанықпаған табиғаттағы көмірсутектер, олардың молекуласында көміртек атомдары арасында ____________ байланыстары бар және жалпы _____________ формуласына сәйкес келеді. Екі қос байланысы бар көмірсутектер үшін изомерия тән:

1) _____ 2) ______ 3) ________ 4) _______

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Қос байланысы бар заттардың қасиеттері ұқсас.

Диалог пен жазуға арналған сөздердің пайдалы жинағы:

Алкадиендер,қос байланыс, химиялық белсенді қосылыстар, полимерлену.

Органикалық қосылыстар

Органические соединения

Organic compounds

Көміртек

Углерод

Carbon

Көміртектің электрондық құрылысы

Электронное строение углерода

Electronic structure of carbon

Коваленттік байланыстар

Ковалентные связи

Covalent bonds

Гомологтар

Гомологи

homologues

Гомологтык айырылым

Гомологическая разность

Homologous difference

Гомологтык қатар

Гомологический ряд

homologous series

Изомерлену

Изомерия

Isomerism

Изомерлер

Изомеры

isomers

Номенклатура

Номенклатура

Nomenclature

Радикалдар

Радикалы

Radicals

 Құндылықтарды дарыту

 

Жұппен жұмыс жасағанда өзіңізді және басқаларды құрметтеу.

Бір бірін бағалау барысында ашықтық және академиялық шындықты сақтау.

Қоршаған ортаға қамқорлық жасау және тұрақты дамуға ұмтылу.

Өмір бойы оқу

 Пәнаралық

 байланыс

Химия/биология/математика

АКТ құзыреттілігін қолдану

Power Point

 Осыған дейін

 меңгерілген білім

11.1В Карбонилді қосылыстар

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттері

Дереккөздер

Білімдерін жаңарту

5 мин

Қолайлы психологиялық орта орнату.

Мұғаліммен сәлемдеседі. Бір-біріне жылы сөздер айтады.

Анықтамалық білім мен дағдыларды жаңарту

1. Көмірсутектердің қандай класстарын білесіздер?

2. Алкандардың, алкендердің жалпы химиялық формуласы қандай?

3. Неліктен алкендер қанықпаған көмірсутектерге жіктеледі?

4. Көмірсутектердің осы кластарына изомерияның қандай түрлері тән?

Сабақтың тақырыбына шығу:

Заттардың химиялық формулаларына қараңыз.

CH2 = CH - CH = CH - CH3

CH2 = CH - CH = CH2

CH2 = C = CH2

Бұл заттардың жалпы формуласы қандай болады?

Алкадиендер -осы заттардың класына анықтама беріңіздер.

Сабақтың тақырыбына шығу:

(М) Бүгінгі сабақтың тақырыбы қанда болмақ?

Сабақтың тақырыбы. Сабақтың мақсатын айқындау.

Презентация

Түсіну

(Жаңа ұғымдар мен қызмет әдістерін қалыптастыру)

10 мин

6 минут

9 минут

5 минут

8 минут

Мұғалімнің түсіндіруі

Бутадиен-1,3 молекуласындағы көміртек атомдары sp2 - гибридті күйде болады, яғни бұл атомдар бір жазықтықта болады және олардың әрқайсысында бір р - орбиталь бір электронмен орналасқан және аталған жазықтыққа перпендикуляр орналасқан.

Бутадиен-1,3-те қосарланған п-байланыстың пайла болуы

Қосарланған байланыстың орналасуына қарай диендер үш түрге бөлінеді:

1) кумулденген қос байланысы бар көмірсутектер, яғни бір көміртек атомына іргелес.

Мысалы, пропадиен немесе аллен CH2 = C = CH2

2) оқшауланған қос байланысы бар көмірсутектер, яғни екі немесе одан да қарапайым байланыстармен бөлінген.

Мысалы, пентадиен -1,4 CH2 = CH - CH2 - CH = CH2

3) қосарланған қос байланысы бар көмірсутектер, яғни бір қарапайым байланыспен бөлінген.

Мысалы, бутадиен -1.3 немесе дивинил CH2 = CH - CH = CH2

Қосарланған қос байланысы бар көмірсутектер үлкен қызығушылық тудырады.

Физикалық қасиеттері:

Бутадиен -1.3 - жағымсыз иісі бар оңай сұйылтылған газ, t ° pl. = -108,9 ° C, t ° bale = -4.5 ° C; эфирде, бензолда, суда ерімейді.

2- Метилбутадиен -1.3 (изопрен) - ұшпа сұйықтық, t ° pl. = -146 ° C, t ° bp. = 34,1 ° C; көмірсутекті еріткіштердің көпшілігінде, эфирде, алкогольде, суда ерімейді.

Bilimland бейнеролигін көрсету.

Номенклатура:

IUPAC ережелеріне сәйкес, алкадиол молекуласының негізгі тізбегінде қос байланыс болуы керек. Тізбектегі көміртек атомдарының нөмірленуі қос байланыс ең аз сандарды алатындай етіп жүзеге асырылады. Алкадиен атаулары тиісті алкандардың аттарынан алынған (көміртек атомдарының саны бірдей) –диен жалғауымен қосылады.

(Т) Топпен жұмыс 3 топқа бөлу

Әр топ 1 карточканы таңдайды. Топтағы жұмыс 6 минутқа есептелген.

Студенттер топтың бір өкілінің жауабын, толықтырулар мен түсіндірулерді тыңдауға шақырылады. Сөйлеу уақыты - 3 минут.

Дескрипторлар:

1. Изомерлердің бұл түрін түсіндіреді.

2. Мысалдар келтіреді (атауларымен).

Алкадиендердің изомерлер түрі:

1- топ:

Құрылымдық

2-топ:

Кеңістіктік

а) цис-транс изомерия

3-топ:

Классаралық (алкин)

Жұмыстарды қорғау

Қандай заттардың қасиеттері бойынша алкадиендер ұқсас?

  (Қ) Неге?

Оқшауланған байланыстары бар алкадиендердің химиялық қасиеттері алкендер үшін тек екі сатыда жүреді, ал кейбір ерекшеліктері бар конъюгацияланған байланыстары бар алкадиендер үшін: 1 және 2 позициялардағыдай молекулаларды қосу мүмкіндігі (оқшауланған байланыстары бар алкадиендер - 1,2) қосу) және 1 және 4 позицияда (қос байланыстың қайта бөлінуі - 1,4-қосымша) - реакция шарттары мен әдісіне байланысты.

Алкадиендердің жоғары химиялық белсенділігінің себебі неде деп ойлайсыз?

Bilimland бейнеролигін көрсету.

Талқылау, егер қажет болса, мұғалім толықтырады, нақтылайды.

Тапсырма:

Жұппен жұмыс (карточкаларда). Студенттер жұмысты тексереді ( жауаптар слайдтарда)

Оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды, қажетті өзгертулер, толықтырулар енгізеді.

Презентация

https://bilimland.kz/ru/subject/ximiya/11-klass/alkeny-i-alkadieny-stroenie-i-nomenklatura?mid=e439dc11-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

https://bilimland.kz/ru/subject/ximiya/11-klass/ximicheskie-svojstva-i-poluchenie-alkenov-i-alkadienov?mid=e49ff0d0-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

Қосымша 1

Презентация

3 мин

Рефлексия

Мұғалім сабақ мақсаттарына оралады. Мақсатқа жетуді тексереді.

«Білім ағашы» Стикерлерді толтыру.Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, ағашқа іледі (3 мин)

Оқушылар кері байланыс арқылы сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау

оптарға бөлу кезінде кеңесші рөлін орындай алатын (қажет болған жағдайда) оқушы болатындай топтардың құрамы таңдалады.

Сабақ барысында кеңейтілген пікірталас және сауалнама. Мұғалім жауаптар сапасында оқушы білімінің үлгерімін бағалайды.

Химия кабинетінде жұмыс істеу кезінде жалпы қауіпсіздік ережелерін сақтаңыз.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары нақты болды ма?

Барлық оқушылар ОМ-ға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Саралау сабақта дұрыс орындалды ма?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлануға қолданыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз туралы маңызды сұрақтарға сол жақ бағаннан жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу