Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Мектеп:

Мұғалім:

Химия пәні бойынша ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Күні:

Сынып 11

Бөлім 11.3A Органикалық синтез 

Сабақтың тақырыбы

Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар

Оқу мақсаттары

11.4.2.42 сапалық реакциялар арқылы заттың функционалдық топтарын анықтау;

 Сабақтың мақсаты

  • Қосылыстардың функционалдық топтарын сәйкестендіру арқылы ажыратады;
  • Қосылыстардың құрамындағы функционалдық топтарға зерттеу жүргізіп бақылауларын жазады;

Бағалау критерийлері

Қосылыстардың формулаларына функционалдық топты сәйкестендіреді;

Зерттеу жүргізіп, нәтижелерін сипаттап, бақылауларын толтырады;

Құндылықтар

  • Топтық жұмыс орындау арқылы ынтымақтастықты дамыту
  • Сын тұрғысынан ойлауды дамыту
  • Өздігінен білім алуға ықпал ету

 Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика және терминология:

Функционалдық топтар, карбоксил, карбонил, гидроксил, түссізденеді, тұнба түзіледі, қызыл тұнба түзіледі;

Пәндік лексика және терминология

Функционалдық топ- бұл қосылыстардың тиісті тобының химиялық қасиеттерін анықтайтын атомдар тобы.

Сапалық реакция дегеніміз .... . Реактив затты анықтауда қолданылатын зат.

 Алдыңғы білім

Органикалық химияға кіріспе

Оттекті органикалық қосылыстар

Азотты органикалық қосылыстар

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңі

(Әр кезеңнің уақытын көрсету)

Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабаққа кіріспе

1-5 минут

5-12 минут

12-15 минут

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылар зейінін сабаққа аудару;

Оқушыларға жаңа тақырып және оқу мақсаты көрсетіледі

Оқушылар көрсетілген тақырып бойынша сабаққа өз алдына мақсаттар қояды;

Жұптық жұмыс

Оқушыларға органикалық қосылыстардың формулалары беріліп, ішінен ұқсастарын тауып, себебін түсіндіреді, белгілі бір атомдар тобын тақтаға жазып көрсетеді;

Күтілетін нәтиже:

1-жұп:

Гидроксо топ, амин тобы, альдегидтік топ;

2- жұп:

Карбоксил, нитро және карбонил тобы;

3-жұп:

Амин және карбоксил тобы, жай және күрделі эфирлер;

Әр жұп бірін-бірі тексеріп, жауаптарын сәйкестендіреді;

Бұл топтардың белгілі бір класты көрсететініне көз жеткізіп, функционалдық топ- ұғымына анықтама береді.

Қосымша 3.Жеке жұмыс

Оқушыларға функционалдық топты класқа сәйкестендіру ұсынылады.

Өзін –өзі бағалау

Оқушыларға қосылыстардың қандай класқа жататыны формула бойынша көрсетілмесе, оларды қалай анықтауға болады деген сұрақ төңірегінде талқылау жасауды ұсыну.

Күтілетін жауап:

Функционалдық анализ жасау арқылы анықтауға болады деген тұжырымға келеді.

Ол үшін реакция нәтижесінде түсі өзгеретін, тұнба түзетін және газ түзілетін реакцияларды таңдаймыз. Бұл реакциялар сапалық реакция деп аталады. Олар берілген белгісіз заттарды анықтау үшін қолданылады.

Перезентация

Қосымша 1

Презентация

Қосымша 2,3

Жаңа сабақты меңгерту

15-35 минут

36-38 минут

Оқушылар түсті стикерлерге қауіпсіздік ережелерін жазып, стикер түсі арқылы топқа бөлінеді.

Оқушыларға зерттеу жұмысын жасау үшін нұсқаулық таратылады

1.ҚЕ бойынша инструктаж .

2.Жұмыс мазмұнымен танысу.

3. Жұмысты орындау

4. Қорытынды шығару.

Мұғалім бейнематериал арқылы көмірсулар мен ақуыздарды анықтау үшін қолданылатын сапалық реакцияларды көрсетеді.

Бейнематериал бойынша талдау

Мақсаттарға оралу

Сабақтың қорытындысы:

Оқушыларға ауызша сұрақтар қою

Қосымша 4

Нұсқаулық

Түсті стикерлер

https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/11-synyp/aquyzdar-aquyzdyng-ximiyalyq-qasietteri-aquyzdardyng-negizgi-funkcziyalary?mid=e96abf55-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

Рефлексия

38-39 минут

Оқушылар тақырып бойынша (қандай мақсаттарға қол жеткізгендерін) жетістіктерін көрсетеді;

Қосымша 1

Үй тапсырмасы

39-40 минут

Функционалдық топтарды жаттап әрқайсысына екі мысал келтіру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.

  • Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме? Жетпесе, неліктен?
  • Қолданылған дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал етті?
  • Сабақ кезеңдері уақытқа сай жүзеге асты ма?
  • Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды? Неліктен?
  • Сабақты жақсартуда не ықпал етер еді (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)?

Қосымша 1

Сабаққа мақсат қою және рефлексия

Берілген тақырып бойынша сабаққа мақсаттар қойыңыз

  • ...
  • ...
  • ...


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?