11.4.2.16 бензолды нитрлеу және галогендеу реакцияларының механизмін түсіндіру; Бензол және олардың электрофилдермен реакциясы. Химия, 11 сыынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар/ сабақ жоспары

Theme: 11.4.2.16 бензолдың нитрлеу және галогендеу реакцияларының механизмін түсіндіріңіз;

Мектеп:

Күні:

Мұғалім: Мугалбекова А.Т.

сынып:

қатысқаны:

қатыспағаны:

Тақырыбы

11.4.2.16 бензолды нитрлеу және галогендеу реакцияларының механизмін түсіндіру;

Бензол және олардың электрофилдермен реакциясы

 Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

- электрофильді орынбасуды білу

- бензолды нитрлеу реакциясының механизмін түсіндіру

- бензолды галогендеу реакциясының механизмін түсіндіру

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • электрофильді орынбасуды түсіну
  • бензолды нитрлеу реакциясының механизмін көрсете алады;
  • бензолды галогендеу реакциясының механизмін көрсете алады.

Пән аралық байланыс

Биология

Құндылықтар

Сабақ студенттер мен оқытушылар арасында, сонымен қатар студенттердің өздері арасындағы қарым-қатынас дағдыларын дамыту және басқа адамдардың пікірлерін құрметтеу үшін кеңейтілген талқылауды қамтиды.

Ынтымақтастық-студенттер тәжірибені өткізуде бірге жұмыс істейді

Өмір бойы оқитын студенттер практикалық жолмен білім алуға қатысады.

Тілдік мақсаттар

Тақырыптық лексика мен терминология

Бензол гибрид, гибридтену, делокализациялану, электрофиль, электрофильді (реакция), қосылу, орынбасу, пи- деколализацияланған электрондық жүйе,тарту, қайтару.

Алдыңғы білім

Органикалық химияға және хош ароматты қосылыстардың номенклатурасына кіріспе.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс әрекеттер

Мұғалім

Сабақ 1

3 минут

Сабақ мақсаттарымен таныстыру. Жетістік критерийлері мен кілтті сөздерді талқылау.

Мұғалім аралап жүріп, студенттердің жазуын қадағалайды.

Оқушылар оқу мақсаттары мен жетістік критерийлерін көшіреді.

Оқушылар сабақ мақсаттарын талқылайды.

Презентация

дәптерлер

5 минут

2 минут

10 минут

15 минут

Ароматты қосылыстардың тұрақтылығы мен олардың электрофилдермен реакциясын талқылау.

Оқушыларға түрлі түсті карточкалар таңдауға беріледі. Сынып 3 топқа бөлінеді.

Мұғалім мәтінді әр топқа таратады. Электрофильді орынбасу реакциясы туралы мәтін.

Дифференциация:

Мұғалім үлгерімі төмен оқушыларға қолдау көрсетеді.

Мұғалім оқушылардың презентациясын тыңдап соңында кері байланыс береді.

Ароматты қосылыстардың тұрақтылығы және электрофильді орынбасу реакцияларына түсуге белсенділігі туралы жазбаларды жазады.

Оқушылар карточкаларды таңдап, олар тиісті топтарына жиналады.

Реакцияны жүргізуге қажетті реактивтер, жүру жағдайлары және механизмі туралы зерттейді.

Жасыл топ - Электрофильді орынбасу реакциясының жалпы механизмі.

Қызғылт топты - бензолды нитрлеу,

Сары топты - бензолды хлорлау

Әр топ реактивтер, жағдай және механизм туралы өз жұмыстарын таныстырады (әр топқа 5 минуттан)

Әр топ реакцияға қажетті реактивтер, жүру жағдайы және механизмі туралы өз жұмыстарын таныстырады (әр топқа 5 минуттан)

Қызғылт, сары және жасыл карточкалар

Электрофильді орынбасу реакциясы

Флипчарттар

Ақ тақта

5 минут

Рефлексия: бас бармақ әдісі.

Сабақ мақсаттары бойынша кері байланыс береді.

Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қалай қарсы шығуды жоспарлайсыз?

Бағалау - оқушылардың оқуын қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

Саралау осы сабақта көп болады.

Аралас қабілеттерге арналған отыру жоспары қолданылады

Әлсіз студенттерге жеке көңіл бөлінеді

Топтар аралас қабілеттерге ие болады

Белсенді іс әрекет арқылы

Сұрақ-жауап арқылы

Оларды жоғары тәртіппен ойлауға ықпал ету арқылы

Студенттер химия зертханасында қауіпсіздік ережелері туралы үнемі ескертіліп отырады.

Зертханалық жұмыс

Рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары нақты болды ма? Барлық оқушылар OМ-на қол жеткізді ме?

Егер жоқ болса, неге?

Жоспарланған саралау жақсы жұмыс жасады ма?

Мен уақытты ұстандым ба? Мен өз жоспарымнан қандай өзгерістер жасадым және неге?

Төмендегі кеңістікті сабағыңыз туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы сол жақта көрсетілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе өте жақсы өтті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

Қандай екі нәрсені жақсарту керек (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

Бұл сабақта мен келесі сабақ туралы хабардар ететін сынып немесе жеке тұлғалардың жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!