Күкірт, оның оксидтері, қышқылдары, сульфаттар. Күкірт қышқылының қасиеттері. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Күні ___________

«Бекітемін»

Химия ӘБ жетекшісі ______________

Бөлім:10.4А Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары

КҮНІ:

Мектеп: Орал қаласы ФМБ НЗМ

Мұғалім:

СЫНЫП: 10

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Күкірт, оның оксидтері, қышқылдары, сульфаттар. Күкірт қышқылының қасиеттері

Осы сабақ мүмкін ететін оқыту мақсаты

10.2.1.39 құрамында күкірті бар қазбалы отындардың жануы кезіндегі күкірт диоксидінің түзілуін сипаттау;

10.4.1.10 қышқыл жаңбырлардың қалыптасуындағы күкірт диоксидінің ролін және оның қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;

10.2.1.40 сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстыру;

10.4.1.11 тағам өнімдерін консервілеуде күкірт диоксидінің қолданылуын түсіндіру;

Сабақ мақсаты

  • Күкірттің табиғатта таралуын біледі
  • Күкіртті қосылыстардың жану реакцияларын сипаттайды
  • Қышқыл жаңбырлардың қалыптасуын және оның қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді.
  • Сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстырады.
  • Күкірт диоксидінің қолданылуын түсіндіреді.

Бағалау критерийі

Оқушылар:

БК1 Күкірттің табиғатта бос күйіне және қосылыстар күйінде кездесетінің біледі;

БК2 Пирит немесе басқада күкіртті кендерді жаққанда күкірт(IV) оксиді түзілу теңдеуін сиптаттайды;

БК3 Күкірт (VI) оксиді сумен реакцияға түсіп қышқыл жаңбыр түзілетінің және қышқыл жаңбырдың қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді

БК4 Сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстырады.

БК5 Тағам өнімерін консервілеуде күкірт диоксидінің рөлін түсіндіреді.

Миссия, Ұстаным, Құндылықтар

Миссия

  • Шығармашылық дағдысын дамыту;

Ұстаным

  • Көшбасшылыққа бағытталған сапалы білім беру;
  • Сыни ойлау дағдыларын дамыту;

Құндылықтар

  • Құрмет;
  • Ынтымақтастық;
  • Жауапкешілік

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Қышқыл жаңбырлардың қалыптасуындағы күкірт диоксидінің ролін және оның қоршаған ортаға әсерін жазбаша түсіндіреді

Пәнге қатысты лексика және терминология:

Сульфидтер,сульфаттар, барит, пирит,колчедан, күкірт диоксиді, күкірт триоксиді, күкірт қышқылы, қышқыл жаңбыр

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

..... жанған кезде ......өнімі түзіледі

Күкірт табиғатта..... күйде кездеседі

Пәнаралық байланыс

Экология

Биология

Алдыңғы білім

Жоспар

Жоспарланғанмерзімдер

Жоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Басталуы

0-1

1-2

2-10

(10 минут)

Оқушыларды түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақтың тақырыбы мақсаттары айтылады.

  •   Бейнематериал (W)

Мақсаты: Күкірттің табиғатта таралуын біледі

Сипаты: Бейнематериалда күкірт табиғатта таралуы туралы мәлімет көрсетіледі. Оқушылар тындай отырып, беріген сұрақтарға жауап береді

Оқушы іс-әрекеті: тындайды, сұрақтарға жауап береді.

Мұғалім іс-әрекеті: бейнематериалды көрсетеді, сұрақ қояды.

Бағалау критерийі:

Күкірттің табиғатта бос күйіне және қосылыстар күйінде кездесетінің біледі;

https://www.youtube.com/watch?v=_ri8U6S4bXU

Ортасы

10-20

20-38

38-40

40-65

65-75

  • Жұптық жұмыс (Р)

Мақсаты: Күкіртті қосылыстардың жану реакцияларын сипаттайды

Сипаты: Әр жұпқа құрамында күкірті бар қазбалы отындардың түрі беріледі. Оқушылар оқулықты қолдана отырып, реакция теңдеулерін жазады. Күкірті бар қазба отындар жанғанда күкірт диоксиді түзіледі деген қорытынды шығарады.

Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар жұпта реакция теңдеулерін жазады, талдайды, сыныпқа түсіндіреді.

Мұғалім іс-әрекеті: Мұғалім оқушылардың жұмысын қадағалайды, қажет жерде толықтырады.

Бағалау: Топтар өзара бағалайды.

Бағалау критерийі:

Пирит немесе басқада күкіртті кендерді жаққанда күкірт(IV) оксиді түзілу тендеуін сиптаттайды;

  • «Мәліметпен жұмыс» (I,W)

Мақсаты: Қышқыл жаңбырлардың қалыптасуын және оның қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді.

Сипаты: Оқушылар қышқыл жаңбырлардың қалыптасуындағы күкірт диоксидінің ролі және оның қоршаған ортаға әсері туралы жазылған теориялық материалдармен танысады, бейнебаян көреді. Әр оқушы өзіне қажет мәліметтерді жинақтайды. Осы тақырыпта эссе жазады. Сынып оқушылары екі топқа бөлініп, сол топта әр оқушы өз жұмысын қорғайды.

Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар материалдармен танысады, талдайды, эссе жазады, қорғайды, бағалайды.

Мұғалім іс-әрекеті: Мұғалім оқушыларға теориялық мәліметтер таратады, бақылайды, қадағалайды, бағыт береді, қажет болған жағдайда оқушы жауаптарын толықтырады.

Бағалау: Өзара бағалау.

Бағалау критерийі:

Күкірт (VI) оксиді сумен реакцияға түсіп қышқыл жаңбыр түзілетінің және қышқыл жаңбырдың қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді

Кері байланыс. Оқушы-оқушы

Сабақты қорытындылау

  • Зертханалық жұмыс (Е, G)

Мақсаты: Сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстырады.

Сипаты: Оқушылар үш топқа бөлініп Сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстыратын зертханалық жұмыс орындайды.

Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар топқа бөлінеді, жұмыс парағымен таныысады, қауіпсздік ережесін сақтай отырып, зертханалық жұмысты орындайды, нәтижелерін талдайды, жұмысты қорытындылайды.

Мұғалім іс-әрекеті: Мұғалім оқушыларға жұмыс парағын таратады, бақылайды, қадағалайды, бағалайды.

Бағалау: мұғалімнің бағалауы.

Бағалау критерийі:

Сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстырады.

  • «Суретпен жұмыс» (I)

Мақсаты: Күкірт диоксидінің қолданылуын түсіндіреді.

Сипаты: Оқушыларға бірнеше суреттер беріледі. Тақтаға өрмекші диаграммасы салынып суреттерді орналастырады, күкірт диоксидінің қолданылуын түсіндіреді.

Оқушы іс-әрекеті: суреттердің мазмұның ашып, күкірт диоксидінің қолданылу аймағын түсініреді.

Мұғалім іс-әрекеті: Бақылаушы, бағалайды.

Бағалау критерийі: Тағам өнімерін консервілеуде күкірт диоксидінің рөлін түсіндіреді.

10 сынып Химия оқулығы

Оқу материалдары

Жұмыс парағы

Суреттер

Соңы

75-80

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

  • Блум кубигі

Мақсаты: Бүгінгі тақырып бойынша білімдерін анықтау.

Сипаты: алты қырына оқу дағдысының деңгейін анықтайтын 6 сұрақ жазылған кубикті қолданып оқушылардың материалды қабылдау деңгейін анықтау.

Оқушы іс-әрекеті: оқушы кубикті лақтырып, түскен деңгейге қарай тақырып бойынша сұрақ құрастырады және өзге оқушының біреуіне бағыттайды. Жауабын бағалайды.

Мұғалім іс-әрекеті: бақылайды, бағыттайды.

Кері байланыс: оқушы-оқушы.

Блум кубигі

Қосымша ақпарат

Дифференциация – кең қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Барынша қабілетті оқушылар үшін қандай жұмыс түрлерін жоспарлап отырсыз?

Бағалау- Оқушылар білімін қалай тексеруді жоспарлай-сың?

Айқаспа оқу сілтемелері

Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру

АТ-сілтемелер

Шамаларға сілтемелер

Күкірттің табиғатта бос күйіне және қосылыстар күйінде кездесетінің біледі;

Пирит немесе басқада күкіртті кендерді жаққанда күкірт(IV) оксиді түзілу теңдеуін сиптаттайды;

Күкірт (VI) оксиді сумен реакцияға түсіп қышқыл жаңбыр түзілетінің және қышқыл жаңбырдың қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді

Сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстырады.

Тағам өнімерін консервілеуде күкірт диоксидінің рөлін түсіндіреді.

Топты өзара бағалау

Мұғалімнің бағалауы

Қышқылдармен жұмыс жасау ережесін сақтану

Рефлексия

Сабақ мақсаты/зерттеу мақсаты дұрыс қойылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Менің жоспарлаған дифференциациям жақсы жұмыс істеді ме? Берілген уақытты тиімді, дұрыс пайдалана алдым ба? Менің жоспарым бойынша қандай өзгерістер болды және неге?

Сабақ бойынша ой жүгірту үшін бос бағананы пайдалану керек. Сол жақтағы бағанадан сабақ туралы анағұрлым маңызды сұрақтарға жауап беру керек.

Қысқаша бағалау

Қандай екі зат барынша жақсы болды (сабақ беру мен игеруді қарастыру)?

1:

Қандай екі зат сабақты жақсартты (сабақ беру мен игеруді қарастыру)?

1:

Менің келесі сабағым өтетін сынып пен жеке тұлғаларға қатысты осы сабақта мен не игердім



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу