Тепе-теңдік константасы. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 10.3А Химиялық тепе-теңдік | Мектеп: | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып: | 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тепе-теңдік константасы | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.3.3.7 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||
Жетістік критерийлері | - берілген теңдеулер үшін Кс мәнін шарттар өзгерту әсерін болжайды - берілген теңдеулер үшін Кс мәнін шарттар өзгерту әсерін сипаттайды | |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Тәжірибе нәтижелерін (ауызша немесе есеп түрінде) және қорытындыларын ұсыну Пәнге қатысты лексика мен терминология Тепе-теңдік, статикалық, динамикалық, қайтымды, өршіткі, Габер процесі, байланысу процесі, атомдық тиімділік Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Мен … кестесін құрдым Менің есептеулерім … көрсетті Мен … негізінде тәжірибе өткіздім …үшін теңдеу… болып табылады | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Академиялық шындық | |||||||||||||||
АҚТ қолдану дағдылары | ||||||||||||||||
Өмірмен байланыс | Тұрмыстағы түрлі қайтымды реакциялар, өндіріспен байланыс | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика (жылдамдық) | |||||||||||||||
Бастапқы білім | 9.1А Электролиттік диссоциация 10.1B Стехиометрия 10.2B Термодинамикаға кіріспе 10.2C Кинетика | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 0-3 мин | Ұйымдастыру сәті. Сабақ тақырыбы, мақсаттарымен танысу. | Презентация | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы 4-38 мин | Химиялық тепе-теңдік тарауына есептер шығару. 1) Келесі реакциялар үшін тепе-теңдік теңдеуін (Кс) жазыңыз және өлшем бірлігін анықтаңыз: а) СО(г) + 2Н2(г) ↔ СН3ОН (г) b) 4HCl(г) + O2(г) ↔ 2H2O(г) + Cl2 (г) 2) 500 см3 реакция қоспасын тепе-теңдік күйде 0.235 моль этан қышқылы, 0.0350 моль этанол мен 0.182 моль этил этаноаты, 0.182 моль суды құрайды. Берілген реакция үшін Кс мәнін анықтаңыз: СН3СООН(с) + С2Н5ОН(с) ↔ СН3СООС2Н5 (с) + Н2О(с) 3) 0.500 моль дм-3 пропанон мен 0.500 моль дм-3 сутек цианидінің қоспасы бөлме температурасында тепе-теңдік күйге жетеді. Тепе-теңдіктегі өнімнің концентрациясы 0.0233 моль дм-3 . Берілген реакция үшін Кс мәнін анықтаңыз: СН3СОСН3 + НCN ↔ CH3 (OH)(CN)CH3 4) а) Келесі реакция үшін температураның жоғарылауын Кс мәніне әсерін сипаттаңыз: NO(g) + O2(g) ↔ NO2(g) ∆Hr = -115 кДж моль-1 5) Осы реакцияның Кс мәніне оттегі концентрациясының артуы неліктен әсер етпейтінін түсіндіріңіз. 6. Интергалогенидтердің белсенділігін оқып білу мақсатында көлемі 5,00 дм3 колбаға 0,500 моль ICl салып, сонан соң оны қыздырды. Химиялық айырылу реакциясы жүзеге асты: 2ICl(г) ↔ I2(г) + Cl2(г)
(берілген температурада Кс мәні 0,110 тең). 7. Төменде берілген реакцияларда өнімнің шығымын арттыру үшін контейнердің көлемін қандай жолмен реттеуге болады? 8. Төменде берілген реакциялар үшін температураның артуы тепе-теңдіктің ығысуына қалай әсер ететініне болжам жасаңыз: | Қосымша 1 Қосымша 1 | ||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин | Рефлексия. Кері байланыс. | |||||||||||||||
Үйжұмысы | Теориялық ақпаратты қайталау. | |||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||
Барлығы: - кез-келген реакция үшін тепе-теңдік константасын өрнектей алу - тепе-теңдіктегі заттардың концентрацияларын біле отырып, Кс мәнін есептей алу Көбісі: - берілген мәндер бойынша заттардың тепе-теңдіктегі концентрацияларын есептеп, Кс мәнін анықтай алу - температура мен концентрацияның өзгерісін Кс мәніне қалай әсер ететінін білу Кейбіреулері: - температура мен концентрацияның өзгерісін Кс мәніне әсер етуін сипаттай алу - берілген тапсырмалардың 90% үлесін өздігінен дұрыс орындау | Қалыптастырушы бағалау жұмыстары мақсатты қаншалықты игергенін анықтайды. Тарауларға сәйкес ақпараттарды қайталау барысында оқушылардың қаншалықты осы тоқсанда материалды игеруіне назар аудару. Ішкі жиынтық бағалау жұмысын мотивациялау. | |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?