Масс-спектрометр. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1A: Атом құрылысы | Мектеп: Өскемен НЗМ | ||||||
| Мұғалімнің аты-жөні: Кудербаева Г.Ф. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Масс-спектрометр | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.2.2 масс-спектрометр блок-схемасын білу 11.1.2.3 масс-спектрометрдің негізгі бөліктерінің қызметін түсіну | ||||||
Сабақ мақсаттары | -масс-спектрометр блок-схемасын білу; -масс-спектрометрдің негізгі бөліктерінің қызметін түсіну; | ||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер: -масс-спектрометр блок-схемасын білсе; -масс-спектрометрдің негізгі бөліктерінің қызметін түсіндіре алса; | ||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнгетән лексика мен терминология: (масс-) спектрометр, (масс-) спектр, Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Масс-спектрометр жұмысы ........ тұрады. Иондану кезеңінде ........ Магнит өрісінде ауытқуы .........қатынасына тең. Масс-спектрдің тіркелуі ....... нәтижесінде болады. | ||||||
Құндылықтардыдарыту | Құндылықтарды дарыту өзіне және айналадағы адамдарға құрмет, азаматтық жауапкершілік, өмір бойына оқу және академиялық адалдық, жұппен, топпен жұмыста өзара көмек арқылы жүзеге асады | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика- магнит өрісі | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | |||||||
Бастапқы білім | 7-10 сынып аралықтарындағы химия курсында қарастырылған дағдылар, білімдер мен түсініктер қолданылады | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 5 минут | Сабақбасында: Жағымды психологиялық ахуал тудыру: «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» -сабақтың тақырыбы, мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру. | ||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 20 минут 10 минут | Масс-спектрометрия — атомдардың, молекулалардың және молекулалық бөлшектердің массасын, сондай-ақ олардың таралымын магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің ауытқуын бақылау арқылы тікелей өлшеуге арналған аналитикалық әдіс. (T) Видеомультипликация көмегімен масс-спектрометрдің жұмыс істеу принципі көрсетіледі (T) Презентация арқылы масс-спектрометрдің жұмыс істеу принципі түсіндіріледі. Бірнеше мысалдарды талқылағаннан кейін, (G) (f) оқушыларға жұптасып отырып спектрді талдауға арналған есепті шешуді тапсырылады 1.Бор атомының масс-спектрі берілген. Оның салыстырмалы атомдық массасын табу тапсырмасы беріледі.
(I)2- тапсырма - -масс-спектрометрдің негізгі бөліктерінің қызметін дұрыс түсіндіп сипаттауға тапсырма орындайды. Сұрақ-жауап
Тапсырмалардың бағалау дұрыс жауаптарын көрсету арқылы өзін-өзі бағалау арқылы жүзеге асады. | масс-спектрометрдің бейне мультипликациялары: http://www.youtube.com/watch?v=GSYueQzo2n8
пайдалы диаграммалар мен түсіндірулер: http://www.chemguide.co.uk/analysis/masspec/howitworks.html https://www.youtube.com/watch?v=EzvQzImBuq8 | |||||
Сабақтың соңы 5 минут | Сабақ мақсатына, жетістік критерийлеріне қайта оралып, сабақта атқарылған жұмыс нәтижелері арқылы сабақ мақсатының орындалу деңгейіне кері байланыс беру. Оқушылар сұрақтарына жауап беру. | ||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||
Нақты оқушыдан күтілетін нәтиже: -масс-спектрометр блок-схемасын біледі; -масс-спектрометрдің негізгі бөліктерінің қызметін түсінеді; Қабілеті жоғары оқушылар: -заттардың салыстырмалы атомдық массасы мен салыстырмалы молекулалық массасын анықтау үшін қарапайым масс спектрдің мәндерін қолданып, есептер шығыры алады. | масс-спектрометр блок-схемасын дұрыс атай алуы бағаланады, -масс-спектрометрдің негізгі бөліктерінің қызметін түсіндіргендері бағалады; | Топтық, жұптық жұмыс кезінде қозғалыс арқылы шаршауды болдырмау. | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі(оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет? |
G = топпен жұмыс I = жеке жұмыс
f = қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік беретін тапсырма
T = мұғалім түсіндіруі
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?