Минералдарды өндірудегі экологиялық аспектілер (қоршаған ортаға әсері). Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқамерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 7.3B Геологиялық химиялық қосылыстар | Мектеп: | Қостанай қ. ФМБ НЗМ | |||||||||||||||||||
Күні: | 29.01.2019 | Мұғалімнің аты-жөні: | Худайбергенов Н.М. | |||||||||||||||||||
Сынып: | 7 В | Қатысқандар саны: В (…) | Қатыспағандар саны: В (…) | |||||||||||||||||||
Кәсіби даму мақсаты: | Дифференциалдық оқыту әдісін қолдану арқылы өзіндік жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру. | |||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Минералдарды өндірудегі экологиялық аспектілер (қоршаған ортаға әсері) | |||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 7.4.2.6 табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеу | |||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - пайдалы қазбалармен олардан алынатын өнімдерді сәйкестендіреді; - пайдалы қазбаларды өндірудің әсерінен түзілетін экологиялық проблемаларды біледі; - жылыжай эффектісінің қызметін және оның көлемінің ұлғаюының салдарын түсінеді; - табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеп өз пайымдауларын дұрыс жеткізе алады; - тақырыпқа қатынасы бар тереңдігінің әртүрлілігі аргументтер, дәлелдемелерді мысал келтіреді; - озонмен жылыжай эффект беруші газдардың ұқсастығын сипаттайды. | |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Химиялық қосылыстарды атау кезінде арнайы лексиканы дұрыс қолданып айту мен жазу (нөмір үшінші бағана) Пәнге қатысты лексика мен терминология малахит, әк, шикі мұнай, табиғи газ, мұнай, бензин, дизель (жанғыш отын), керосин, ауыр мұнай, жер қыртысы Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Табиғи газ … орналасқан/… туындайды Шикі мұнай/әк (және т.б.)коммерциялық құндылыққа ие, себебі… Неге малахит/керосинбағалы болып табылады? | |||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы арасындағы әңгімелер, топтық жұмыс барысында коммуникативті қасиет дамиды. | |||||||||||||||||||||
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу | Экологиялық проблемаларды қатерін пайдалы қазбаларды және өндіріс көздерін рационалды пайдалану арқылы төмендетуге болатындығын оқушы бойына қалыптастыру. | |||||||||||||||||||||
АҚТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, презентация | |||||||||||||||||||||
Аутентичность обучения | Пайдалы қазбалардың пайдасымен зияны | |||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География, Экология | |||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар тау жыныстарының әр түрінің сипаттамаларын түсінулері, геологиялық уақыт бойынша қарапайым реттіліктердібайқау үшін жер қыртыстары үлгілерін зерттеулері, минералдар қалай пайда болатындығын, мұнай және газ қалай қоса алынатындығын түсінулері керек (7.3A-бөлімі) | |||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
0-2 мин 3 мин | (I) Ұйымдастыру кезеңі. Өткен тақырып бойынша оқушылардың білімін тексеру үшін сәйкестендіруге арналған тапсырмаларды беру. (f) Жауабын тақтада көрсетіп өзін-өзі тексеруді ұйымдастыру. | Қосымша 1 www.bilimland.kz Презентация слайд 1, 2 | ||||||||||||||||||||
4-5 мин | (W) Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерилерімен және термин сөздермен таныстыру.
| Презентация слайд 3,4, 5,6 | ||||||||||||||||||||
6-9 мин 10-28 мин 29-35 мин 37-38 мин | (W) Қазба байлықтарды өндірудің шикі зат өнеркәсібіндегі орны және экономикалық дамуға әсерін және бұл өнеркәсіптердің экологилық проблемаларды тудыратынын айтып өту. Бейнебаян: Адамның жойқын әрекеті (0:23с) Бейнебаян: Парниктік эффект (1:50с). Бейнебаян бойынша сұрақтар: 1. Жылыжай эффектісі дегеніміз не? 2. Жылыжай эфектісін түзішу газдар қабатының қалыңдауы неге әкеліп соғады? Осы тұста парниктік эффектің пайдалы тұстарында айта кеткен жөн (мысалы парниктік эффект болмаған жағдайда жердің орташа температурасы -20оС болар еді). (G) «Пайдалы қазбаларды өндірудің экологияға кері әсері» тақырыбында пікір сайысы. *оқушыларды алдын ала топтарға бөліп алу және тақырып бойынша ақпараттармен танысуды және аргументтерді дайындауды сұрау. *бұл сыныптың 80 пайызы ақпаратты қабылдаудың типі «аудиал».
Оқушыларды пікір сайыстың ережелерімен танысып шығуды сұрау. Әрбір спикерге 1 мин 30 секунд беріледі. (f) Пікір сайыс бойынша кері байланыс беру. Дескрипторлар: -табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеп, өз пайымдауларын дұрыс жеткізді; -регламентті сақтады; - сұрақтарға толық жауап берді - сөз сөйлеудің логикалық бірізділігі - Сөйлеу мәдениеті - Дұрыстық (корректность) (І) Оқушылар қалыптастырушы бағалау жұмысын орындайды. Бағалау критерийлері: - пайдалы қазбаларды өндірудің әсерінен түзілетін экологиялық проблемаларды біледі; - озонмен жылыжай эффект беруші газдардың ұқсастығын түсіндіреді. Дескрипторлар:
іі. көмекші сөз тіркестерін пайдаланып, озон қабатының әсерімен жылыжай эффектісін түзушу газдардың ұқсастықтарын түсіндіреді. (f) Қалыптастырушы бағалау жұмысын өзара тексеру үшін клей және смайликтерді ұсыну. *Ақпаратты қабылдауы баяу оқушыларға тапсырмаларды орындау үшін жас ерекшелігін ескере отырып көмекші ақпаратты тапсырмада келтіру. * Ақпаратты қабылдауы орташа оқушыларға тапсырмаларды орындау үшін көмекші сөздерді тапсырмада беру.
Сабақты қорытындылау. Оқу мақсатына оралу. | Презентация слайд 7,8,9 Презентация слайд 10,11 Пікір сайыс ережелері Презентация слайд 12 Қосымша 2 ҚБЖ Презентация слайд 4 | ||||||||||||||||||||
39-40 мин | Рефлексия «Телеграмма» Сабақ аяқталғаннан соң оқушылардан телеграмма бланкын толтыруды сұрау. Келесі инструкцияны ескеру қажет: Өтілген сабақ туралы не ойлайсыз? Сізге не маңызды болды? Сізге не түсініксіз болды? Қысқа жолдау 15 сөзден тұруы қажет. Бұл әдіс мұғалімге әрі қарай осы тақырып бойынша оқушылармен бағытын білуге көмектеседі. *Келесі сабақта мұғалім рефлексия нәтижесі бойынша алынған ой-пікірі туралы бөлісуі қажет. | Презентация слайд 13 | ||||||||||||||||||||
Үй жұмысы | Берілген ақпаратты қайталау. | |||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Активитиді өз-өзін бағалауды жазбаша, дебаттың барысында оқушылар бірін-бірі бағалап отырады ауызша (немесе журийге бағалауды ұсыну, дебат бойынша кері байланыс беру), Қалыптасырушы бағалауды өзара бағалау | Химия кабинетіндегі ҚТЕ. | ||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?