Абсорбция және реабсорбция. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

ТАРАУ: 10.2С Бөліп шығару

САБАҚ:Абсорбция және реабсорбция

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың оқыту мақсаты

10.1.5.1 фильтрация және несептің түзілу үдерістерін сипаттау

Сабақтың мақсаттары

Оқушылар:

ультрафильтрация және реабсорбция үрдістерінінің механизімін сипаттау

Бағалау критерийлері

Бүйректің құрылысын біледі

Нефронның құрылысын біледі

Нефронның бөліктерінің қызметін сипаттайды

 Тілдік мақсаты

Оқушылар :

Бүйректің құрылысын сипаттауға арналған терминология

бөліп шығарушы жүйе,несепағар, қуық, зәр шығару түтігі,қыртыс,милы зат

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестері топтамасы

Қан шумаққа түскен кезде болатын процесс…болып табылады

Фильтрат орталық қиғаш арнаға жеткенде болатын процесс...болып табылады

Ультрафильтрация үдерісінде, қанда қалатын молекулалар / қаннан жойылады...болып табылады

Фильтрленуі үшін тым үлкен молекула…болып табылады

Энергияны талап ететін таңдамалы реабсорбцияға әрекеттендірілген үдеріс

Құндылықтарды дарыту

 

Құрмет

Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі.

Пәнаралық байланыстар

Ультрафильтрация және ішінара реабсорбция процесі физика пәнімен пәнаралық байланысты қамтамасыз етеді.

АКТ қолдану дағдылары

АКТ сабақта бүйректің суретін көрсетуге , нефронның құрылысы көрсетілетін видео көрсетуге қолданылады

Бастапқы білім

Бөліп шығару – 7, 8 классы;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5мин

Миға шабуылоқушылармен сәлемдесу, сабақтың тақырыбы, мақсаттары және бағалау критериилерін анықтау

Презентация Ультрафильтрация және ішінара реабсорбция

сабақтың ортасы

жоспарланған іс-әрекет

ресурс

6-36

) /(Д) Оқушылар суретті немесе бүйректің анатомиялық модельін пайдалану арқылы бүйрек құрылысын еске түсіреді

Оқушылар берілген суретке бүйректің бөліктерін жазады. Тапсырманың жауабы интерактивті тақтадан көрсетіледі. Оқушылар өзін өзі бағалауды жүзеге асырады

(Т) Оқушыларға видеофрагмент немесе ақпарат ұсыныңыз,осы материалдардағы мәліметтерді пайдаланып нефронның құрылысымен танысады. Нефронның мылқау суретіне оның бөліктерінің атауларын жазады және олардың атқаратын қызметтерін сипаттайды

Жұпта бірін- бірі бағалау жүргізіледі.

(Т) Шағын топтарда қолда бар( түрлі түсті қағаз, пластилин, пластик түтіктер, жіптер, клей тб) құралдарды пайдаланып нефронның моделін жасауды ұсыныңыз

Бүйректердің нефрон көрсетілген анатомиялық модельдерін түрлі компаниялардан сатып алуға болады, мысалы:

http://www.3bscientific.co.uk/Kidney-Section-Nephrons-Blood-Vessels-and-Renal-Corpuscle-K11,p_1207_65_59_321.html

Қосымша №1

37-40

Рефлексия «5 саусақ»

Сабақты қорытындылау

0-36

2- сабақ

(С) Оқушыларға абсорбция және реабсорбция процестерін салыстыруды ұсыныңыз

) Оқушылар шағын топтарда Боумен капсуласында, проксималдық және дисталдық каналдарда, Генле ілмегінде және жинақтау түтігінде өтетін механизмдерді суреттеу үшін нефронның үлкен диаграммасын пайдалануды ұсыныңыз. Су мен тұздардың қозғалысын көрсету үшін әр түрлі түстерді пайдалану дұрыс болады. Негізгі үрдістерге назар аудартыңыз , мысалы, селективтік сіңірілу; осмос және т.б. тізу көп көмектеседі

Жұмысты қорғайды.Оқушылар топтар арасында бір-бірін бағалайды

бүйрек құырлысы мен қызметінің өте анық анимациясы: http://www.biologymad.com/resources/kidney.swf

https://sites.google.com/site/vydelenie/stroenie-i-funkcii-pocek - бүйрек құрылысы мен қызметі туралы пайдалы ақпарат

37-40

Рефлексия

Сабақты қорытындылау

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма?

Оқушылар бүгін нені үйренді?

Сыныпта қандай атмосфера болды?

Мен жүргізген дифференциация іске асты ма?

Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?

Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау).

Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу