Энергия алмасу кезеңдері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Бөлім: Тыныс алу

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалім:

Сынып:

Қатысқандар:

қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Энергия алмасу кезеңдері

Сабақ оқыту мақсаты

энергия алмасу кезеңдерін сипаттау

 Сабақтың мақсаттары

Барлығы энергетикалық алмасу кезеңдерін біледі және әр бір кезеңде жүретін үдерістерді сипаттай алады;

Көбісі энергия алмасудың әр кезеңінің ерекшеліктерін талдайды;

Кейбіреулері тақырып бойынша логикалық тапсырмаларға жауап бере алады.

 Бағалау критерийлері

1.Тірі жасушада энергияның алмасу кезеңдерін біледі.

2.Энергия алмасу кезеңдерінде жүретін үдерістерді сипаттайды.

3.Энергия алмасудың әр кезеңінің ерекшеліктерін талдайды.

 Тілдік дадылар

Пәндік лексика мен терминология

Энергетикалық алмасу, катаболизм, дайындық кезеңі, оттексіз – анаэробты кезең, оттекті – аэробты кезең, АТФ молекулалары, оттегі, цитоплазма, митохондрия, асқорыту жолы, жылу, гликолиз, су, глюкоза, пируват, НАДН, ФАДН және т.б.

Энергетикалық алмасу кезеңдері: ...

Дайындық кезеңі ... жүреді және энергия ... түрінде түзіледі.

Дайындық кезеңінде макромолекулалар ... дейін ыдырайды және ... сіңіріледі.

Оттксіз кезең ... жүреді, нәтижесінде ... түзіледі.

Оттекті кезең ... жүреді, нәтижесінде ...

Энергетикалық алмасу кезеңдерінде түзілетін АТФ молекулалары ...

 Құндылықтар

 

Патриотизм, бүкіл өмір бойы оқу, академиялық шындық, топтық және жұптық жұмыс жасай білу, жауапкершілік, көшбасшылық.

 Пәнаралық байланыстар

Химия: химиялық реакциялар мен органикалық заттар.

Қазақ тілі: ауызша және жазбаша түрде метаболизмнің түрлерін сипаттау.

 Алдыңғы білімдер

Физикалық жаттығулардың тыныс алуға әсері 8 сынып.

Тыныс алу . Қоршаған орта мен ағза арасындағы газалмасу үрдісі 8 сынып.

Анаэробты және аэробты тыныс алу үрдісі, тыныс алудың химиялық реакциялар теңдеуі, анаэробты және аэробты тыныс алу үрдісінің бұлшықеттің қажуымен байланысы 9 сынып.

Сабақтың барысы

Сабақтың этаптары

Жоспарланған қызмет түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Амандасу, сабаққа дайындық.

Ынтымақтастық атмосферасын құру: «Шаттық шеңбері».

Жаңа сабақтың мақсатын құру: төмендегі сұрақтарды қою арқылы.

Тірі организмдердің негізгі энергия көзі?

Тірі организмдерде энергия қандай молекула түрінде түзіледі?

Асқорыту процесінің маңызы қандай?

Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын айқындау.

Презентациялар

Сабақтың ортасы

(С) «Миға шабуыл»

Оқушылардан энергетикалық алмасуға қатысты үрдістерді атауды сұраңыз.

  • Нәруыз молекуласы асқорыту процесінің нәтижесінде қандай затқа дейін ыдырайды?
  • Майлар мен көмірсулар асқорыту процесінің нәтижесінде қандай затқа дейін ыдырайды?
  • Энергетикалық алмасудың соңғы өнімдері?
  • Тірі жасуша энергетикалық алмасу қандай кезеңдерден құралады?

(Т) Оқушыларға энергетикалық алмасу кезеңдерінің ретсіз жазылған тізімін беріңіз. Сол тізімді пайдаланып, үрдістің реттілігін анықтатыңыз және әр кезеңнің жүру орнын анықтауды ұсыныңыз.

  • Дайындық кезеңі;
  • Оттексіз;
  • Оттекті.

(Т/Ж.ж)(Б) Оқушыларға энергетикалық алмасу кезеңдері бойынша ақпартты түртіп лау әдісінің көмегімен оқу.

(Ж.ж/Ж)(ФБ) Оқушыларға тақырып бойынша «ментальды картаны» құрастыруды ұсыңыныз.

Бағалау критерийлері:

• Энергетикалық алмасудың барлық кезеңдері аталған.

• Әрбір кезеңнің жүретін орны дұрыс анықталған.

• Дайындық кезеңінде жүретін процестерді және мысалдарды жазады.

• Гликолизде жүретін процестерді және мысалдарды жазады (кіретін және шығатын заттар)

• Аэробты тыныс алу кезеңінде жүретін процестерді және мысалдарды жазады (кіретін және шығатын заттар)

Презентация

Қосымша 1

АП

Қосымша 2

Сабақтың соңы

Формативті бағалау жұмысы.

1.Тірі жасушада энергияның алмасу кезеңдерін біледі.

2.Энергия алмасу кезеңдерінде жүретін үдерістерді сипаттайды.

3.Энергия алмасудың әр кезеңінің ерекшеліктерін талдайды.

Рефлексия: плюс, минус қызықты.

  • Маған бүгін жаңалық болды?
  • Маған бүгін қызықты болды?
  • Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды?

ФБ парағы

Стикерлер

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

Оқу деңгейі жоғары оқушыларға тапсырмаларды өз бетімен орындайды.

Көмекті қажет ететін оқушыларға қосымша консультацияларды өткізуге болады.

Оқушылыар бір-бірін бағалайды, жұптасып бағалау жұмысы.

Мұғалімнің бағалауы.

Сабақ барысында ауызша формативті бағалау жұмысы жүргізіледі.

Қауіпсіздік ережелері.

Сабақта физминутканы қолдану.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу