Липидтерді жіктеу. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


САБАҚ: Биология

Мектеп:

Бөлім: 10.1B Тірі ағзалардағы химиялық заттар (Молекулалық биология)

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Ибраева А.О

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Липидтерді жіктеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.4.1.6 липидтерді химиялық құрамы және құрылысы бойынша жіктеу

 Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Липидтерді химиялық құрамы мен құрылысы бойынша жіктей алады

Көптеген оқушылар орындай алады:

Липидтерді салыстырып, химиялық құрылыс бойынша сипаттай алады

Кейбір оқушылар орындай алады:

Кейбір химиялық реакцияларды түсіндіреді.

 Бағалау критерийлері

Липидтерді химиялық құрамы мен құрылымы бойынша жіктейді

Қаныққан және қанықпаған майларды анықтайды

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

Липидтердің химиялық құрамы мен құрлысын сипаттау үшін сәйкесінше терминологияны пайдалана алады

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы:

Липидтер, қаныққан майлар, қанықпаған майлар, стероидтар, фосфолипидтер, гликолипид, протеолипид, гидрофильді, гидрофобты, холестерин, балауыз

Бастапқы білім

Көміртектердің құрамдас элементтері (7-сынып)

Биологиялық мономерлер және полимерлер (8-сынып)

Липидтер қызметтері (9-сынып)

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы

0-3 минут

1. Білім өзектілігі (проблемалық жағдай, сұрақтар, тапсырмалар)

Сабақ сұрақтармен басталады (миға шабуыл): Сабақтың презентациясы, слайдтар 1-3

Тақырыппен, оқыту мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстыру.

Сабақтың презентациясы, 3-5 слайдтар.

Проблемалық мәселелер:

• Липидтердің мәні қандай?

• Қандай липидтер бар?

• Майлар неден тұрады?

Сабақ жоспары «Липидтерді жіктеу»

Презентация «Липидтерді жіктеу»

Дидактикалық материалдар:

Қосымша 1

Қосымша 2

Қосымша 3

Қосымша 4: тапсырмалар

Сабақ ортасы

3-17 минут

Теориялық бөлім

1) Сабаққа арналған презентация, 8-12 слайд. Студенттерді липидтердің химиялық құрылымын (жоғары молекулалық май қышқылдары және үш атомды спирт глицерин) қарастыруға шақырыңыз.

TEAМS. командаларында 3 қосымша топ командаларын құрыңыз, 1 файлға презентация мен қосымшаны жүктеңіз.

Ресурстарды қолдану арқылы студенттерге липидтердің жіктелуі туралы ақпарат ұсыныңыз. Жауаптар padlet (сілтемелер) тақтасының көмегімен жазылады.

2) Студенттер топтық жұмыста негізгі липидті топтарды зерттейді деп күтілуде. Әр топ 3 май тобының бірін зерттейді:

1 топ-триглицеридтер,

2 топ - фосфолипидтер,

3 топ - гликолипидтер.

Сабақтың презентациясы, 8-25 слайд, қосымшалардың материалдарын оқып үйрену.

Зерттеу барысында студенттерден тұжырымдамалық картаны (майлар тобы, құрылымы, қасиеттері мен функциялары) құруды сұрауға болады.

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Қарапайым липидтерді сипаттайды

Құрылысы көрсетілген

Қасиеті мен қызметі сипатталған

Күрделі липидтерді сипаттайды

Құрылысы көрсетілген

Қызметі мен қасиеті сипатталған

Спикерлер өздерінің тұжырым карталарын ұсынады.

3) Глицерин мен май қышқылынан триглицеридтің түзілуін сипаттау.

Мұғалім глицерин мен май қышқылынан триглицерид түзілу механизмінің схемасын көрсете отырып түсіндіреді.

Сабақтың презентациясы, 26-28 слайдтар.

Қосымша 5. видео https://bilimland.kz/ru/courses/biologiya-ru/kletka-edinicza-zhivogo/ximicheskij-sostav-kletki/lesson/organicheskie-veshestva

Сабақ соңы

17-20 минут

Үй жұмысы

Сабақтың презентациясы 29 Слайдтан студенттерге ди-және триглицерид құру үшін қосымша май қышқылдарының тізбегін қосып схемалар құруды ұсыныңыз.

Бұл жаттығуды қаныққан немесе қанықпаған май қышқылдары немесе екеуінің тіркесімі арқылы май алу арқылы жалғастыруға болады.

Бекіту: жұмыс парағы

Рефлексия:

«екі жұлдыз – бір тілек» қабылдауы.

Оқушылар тақырыпты игеру үшін үш жағдайға назар аударады: 2 ең сәтті және 1 жұмыс жасау қажеттігі туралы айтуы керек.

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың білімін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар

Тіршілік қызметі қауіпсіздігі

АТК байланыстар

Құндылықтармен байланыстар (Тәрбие элементтері)

Топтық жұмыста оқушылардың белсенділігі

Жұмыс парағында әр түрлі деңгейлі тапсырмалар беріледі

Пәнаралық байланыстар:

Осы тәжірибеде қолданылатын липид құрамы химиямен пәнаралық байланысты қамтамасыз етеді.

АКТ байланыстар:

Қажетті ресурстар, сілтемелер, ақпарат көзі

НЗМ құндылықтарымен байланыс:

Улы материалдармен жұмыс жауапкершілікті тәрбиелейді.

Жұптардағы жұмыс достастықты дамытады.

Қарым-қатынас дағдылары әріптесімен жұмыс және сұрақтарға жауап беру арқылы дамытылады.

Бағалау – оқушылардың білімін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Формативті бағалау сабақ басында липид туралы сұрау

Топтық жұмыс нәтижесін ауызша бағалау

Оқушылардың қабілеттері сабақ басындағы, барысындағы және соңындағы сұрақтар арқылы тұрақты бағаланатын болады.

Рефлекция

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені білді?

Оқыту ахуалы қандай болды?

Жоспарланған саралау тиімді болды ма?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпылама бағалау

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға ықпал еткен екі аспекті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу