Эволюцияның қозғаушы күштері. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.3Е Эволюциялық даму және селекция негіздері

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы

Эволюцияның қозғаушы күштері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау

 Сабақ мақсаттары

эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау

 Бағалау критерийлері

эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттайды

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар: тақырып бойынша негізгі терминдерді пайдалану арқылы ауызша жауап беру дағдысын дамытады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

ұрпақ, тіршілік үшін бәсекелестік, бейімделгендердің тіршілікте жеңіп шығуы, бейімделушілік, өзгергіштік, табиғи сұрыпталу, эволюция

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Түр шеңберінде … бар

Кейбіреулерінің басқаларға қарағанда … ұзынырақ/қысқарақ болған.

… ұзынырақ/қысқарақ болғандар бейімделгіштігі жоғары болды.

Біз …. екендігін таптық.

 Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» бесінші қадамы, бұл - Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы.Патриоттық сезімді дамыту. Өзіне және бір-біріне деген құрметті, топтық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру.

 Дағдылар

АКТ, ойлау дағдылары

 Пәнаралық байланыстар

География (аймақтар)

 АКТ қолдану дағдылары

Топтық жұмыстар кезінде оқушылар қосымша ақпаратты іздеу үшін ноутбуктерді пайдалануына болады. Бейнекөріністерді көрсету үшін интербелсенді тақтаны пайдалану.

Бастапқы білім

Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы маңызы (8.4А бөлімі)

Эволюциялық ағаштар (8.4А бөлімі)

Әр түрлі түрлерді сипаттауға арналған номенклатура (9.4В бөлімі)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресрстар

Сабақтың

басы

0-5 мин.

Ұйымдастыру кезеңі. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.

Тренинг ойыны (жеке тұлғаны дамыту):

1. Аз уақыт ішінде оқушының есте сақтау қызметін дамыту. Оқушыларға 20 термин сөздерін беру, 20 секунд ішінде көргендерін есте сақтап, мүмкіндігінше көбірек термин сөздерін жазып шығады (терминдер тақтада жазылған).

2. Бір минут ішінде 20 сөзді есте сақтау ұсынылады (терминдер тақтада жазылған).

Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтап, мақсаты мен жетістік критерийлерін тұжырымдау.

Қосымша

РРТ

Сабақтың

ортасы

06-37 мин.

(С) Оқушылар Ч. Дарвин бойынша эволюцияның негізгі факторларына нелер жататындығын айтады.

(Ж) Сосын тақтада осы факторлардың екі тобы беріледі, оқушылар жұпта оларды талдайды.

(Т) 1. Оқушылар 2 топқа бөлінеді, олар эволюцияның қозғаушы күштерін зерттейді.

2. Оқушыларға қосымша ақпаратты ғаламтор арқылы пайдалана алады (ноутбуктер пайдаланады)

3. Түрлі құстардың тұмсықтарының моделін қарай отырып, әрбіреуінің артылықшылықтары мен кемшіліктерін практикалық тұрғыда бағалайды. Дарвиннің теориясын негізге ала отырып, табиғи сұрыпталу нәтижесінде белгілердің дамуын өздерінің мысалдарын келтіре отырып, түсіндіре алады. Оқушылар жануарларға бейімделушіліктің қажеттілігі туралы көзқарастарын дамытады.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D1%8E%D0%B2 клюв

Бұл бейне клип жануарлар неліктен құрып бітетіндіктерін сипаттайтын сериялардан алынған:

http://www.youtube.com/watch?v=JQM61STHNJk

Додо құсының жойылуы туралы:

https://www.youtube.com/watch?v=4qtFKaVRUDk

https://www.youtube.com/watch?v=6QrZWLaP2Q8

PowerPoint презентациясы мен төмендегі мекен-жайдағы тапсырмаларды пайдаланыңыз:

http://www.tes.co.uk/teaching-resource/Biodiversity-and-amp-Evolution-Darwin-s-Finches-14-16-6232970/

Эволюция туралы интерактивтік идеяларды мына мекен-жайдан қараңыз:

http://science.discovery.com/interactives/literacy/darwin/darwin.html

Сабақтың

соңы

38-40 мин.

Рефлексия

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Тақырыпқа шығу үшін оқушыларға «көпір» сұрақтарын қою. Қабілеті жоғары оқушыларға жаңа ұғымдарды талқылап, түсіндіруге тапсырма беріледі.

Оқушыларды ой қозғау кезінде бағалау.

Жұптық жұмыс кезінде бағалау.

Оқушылардың сабақ барысында дұрыс отыруын, топтық жұмыс кезінде оқушылардың қимыл-қозғалыстарының қауіпсізігін қадағалау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу