Табиғаттағы көміртек пен азот айналымы. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.


10.4B Экология және адамның қоршаған ортаға әсері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:.

СЫНЫП: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

САБАҚ Табиғаттағы көміртек пен азот айналымы

Осы сабақтың

көмегімен қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

9.3.1.4 азот пен көміртектің табиғаттағы айналымының сызбасын құру

Сабақтың мақсаттары

Табиғаттағы зат айналым құбылысын сипаттау

Азот пен көміртек айналымының сызбасын талдау

Азот пен көміртек айналымынң маңыздылығын түсіндіру

Бағалау критерийілері

Табиғаттағы көміртектің айналымын сипаттайды

Табиғаттағы азоттың айналымын сипаттайды

Нитрификация және денитрификация ұғымындарын түсіндіреді

 

Тілдік мақсат

Оқушылар азот пен көміртек айналымының сызбасын ұсына алады

Пәнге қатысты терминология

көміртек, көміртек диоксиді, көмірсулар, липидтер, нәруыздар, азот, аммиак, нитрит, нитрат, отын, фотосинтез, тыныс алу, жану, ыдырау,

нитрификациялайтын бактериялар, денитрификаторлар, азот жинақтаушы бактериялар

анаэробты, аэробтыөндіру, қолдану, жасау/ қайта жасау, бөліну

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы

Нитрификациялайтын бактериялар аэробты тыныс алу ....... пайдаланады .

Денитрификациялайтын бактериялар нитраттардан ...........алады .

Нитрификациялайтын бактериялар нитриттерді ............ қайта ...........

...болғанда, жануарлар мен өсімдіктер оттек сіңіреді.

Шіріту бактериялары ........қолданады, ал нитрификациялайтын бактериялар қолданбайды.

 

Құндылықтарды дарыту

 

Құрмет

Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі.

Пәнаралық байланыстар

Азот пен көміртектің табиғатта айналымын түсіндіруде химия пәнімен байланысады.

АКТ қолдану дағдылары

АКТ сабақта тақырып бойынша көміртек және азот айналымын сипаттайтын видео көрсетуге қолданылады.

Алдын-ала білімдер

«Популяция» терминіне анықтама беру

Сандық мәліметтерді қолдану арқылы популяция өсімі кестесін салу Популяцияның өзгеру себептерін белгілеу

Популяция өсімі себептерін белгілеу

Қоректік тізбек құру

Энергия ағымын және зат айналымын сипаттау

Экожүйе арқылы энергия ағымы принциптері тұрғысынан экологиялық пирамиданы сипаттау

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жұмыс

Ресурстар

0 - 5

Сабақты төмендегі сұрақты тақылаумен бастау, оқушылар пікірін тыңдау

Экожүйедегі азот айналымы қалай жүзеге асады?

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру

Сабақтың презентациясы

06-36

(T) Бейне немесе суреттер сияқты тиісті оқу ресурстарын пайдалана отырып көміртек айнымалында болатын үдерістерді сипаттайды

(G) Оқушыларға көміртек айналымына әрекеттендірілген үдерістер мен элементтер туралы кеспе қағаздарын таратып беріңіз. Осы кеспе қағаздар мен айналымның бос диаграммаларын қолдана отырып, көміртек айналымының сызбасын құруларын сұраңыз.

(T) Бейне немесе суреттер сияқты тиісті оқу ресурстарын пайдалана отырып азот айналымында болатын үдерістерді сипаттайды . Кестені пайдаланып денитрификация процесін түсіндіреді Азот айналымының толтырылған схемасын пайдалана отырып, оқушылар өз сөздерімен азотты игеру, ыдырау, нитрификация және денитрификация үдерісінде не болатынын түсіндіреді.

(G) Оқушыларға азот айналымына әрекеттендірілген үдерістер және элементтер туралы кеспе қағаздарын таратып беріледі. Осы кеспе қағаздар мен бос диагрмма циклін пайдалана отырып азот айналымы сызбасын құрады. Фермерлер егіс алқаптарын қалайша нитратқа бай күйінде сақтап отырады? Сұрағын талқылау немесе кейбір оқушыларға қосымша тапсырма ретінде ұсынуға болады.

(G) (f) Суреттерді пайдаланып және видеоны көріп табиғаттағы көміртек айналымын талдаңыз https://www.youtube.com/watch?v=LQyNchNf6Go

Жұмыс парағы

https://www.youtube.com/watch?v=LQyNchNf6Go

37-40

«5 саусақ» әдісі арқылы сабақты қорытындылау

Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз

Бағалау – оқушылардың материалдымеңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

Сабақ барысында тапсырмаларды орындауда қиындық туындықтаған оқушыларғңа мұғалімнің көмегі көрсетіледі.

Жұптық жұмыстарда оқушылар бір- біріне қолдау көрсетеді

.

Бірін- бірі бағалау, мұғалім тарапынан кері байланыс

Сынып бөлмесінде қауіпсіздік ережесін сақтау, партада түзу отыру, жарықтың түсуі

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу